Arama sonuçları

? Siz sorun Pervin Kaplan yanıtlasın

İşletmeden hukuka tıptan mühendisliğe geçin

İşletmeden hukuka tıptan mühendisliğe geçin

İşletmeden hukuka tıptan mühendisliğe geçin. Her yıl yarım milyondan fazla üniversiteli genç üniversite sınavlarına giriyor. Bu gençler tercih ettikleri programlarda bir ya da iki yıl okuduktan sonra o bölümlerin kendilerine uygun olmadıklarını anlıyor ve tekrar sınava girerek, istedikleri bölümlere yerleşmek istiyor.

Ancak sınava girmeden de okuduğunuz bölümleri değiştirebileceğinizi biliyor musunuz?

İŞLETMEDEN HUKUKA TIPTAN MÜHENDİSLİĞE GEÇİN

Tıptan mühendisliğe, işletmeden hukuka programlar arası yatay geçiş yaparak geçme şansınız var. Yeter ki koşullarınız uysun.

İşte kurum içi programlar arası ile yatay geçiş ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

PROGRAMLAR ARASI YATAY GEÇİŞž NEDİR?

Bir öğrencinin kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumu içindeki aynı düzeydeki diğer diploma programlarına geçişidir. Aynı yükseköğretim kurumu içinde olduğu gibi başka kurumlar arasında da geçiş yapmak mümkün.

YATAY GEÇİŞž ޞARTLARI NEDİR?

Programlar arası yatay geçişte kayıt yaptırdığınız yılın taban puanları dikkate alınır. Temel kural kayıt yaptırdığınız yılın taban puanınızın geçmek istediğiniz programın o seneki taban puanına eşit veya yüksek olmasıdır. Örneğin tıpta okuyorsunuz ve mühendislik bölümüne geçmek istiyorsunuz.

Tıp MF-3 ile mühendislikler MF-4 ile öğrenci alır. 2014 yılında üniversiteye yerleştiyseniz o yılıın MF-4 puanınızın geçmek istediğiniz bölümün o yıl en son aldığı öğrencinin puanına eşit ya da yüksek olması gerekir.  2015 yılından itibaren tıp ve hukuk, 2016'dan itibaren de mimarlık ve mühendisliklere başarı sırası barajı geldiğini unutmayın. Eğer 2015-2016 öğretim yılında üniversiteye kayıt  olduysanız tıpta 40 bin, hukukta 150 bin başarı sıranız olması gerek. 2016 yılında sınava girip yerleşen öğrenciler için de ileri yıllarda mühendislikte 240 bin, mimarlıkta 200 bin başarı sırası şartı aranacak.

YATAY GEÇİŞžTE BÖLÜM VE ALAN SINIRLAMASI VAR MI?

Hayır programlar arası yatay geçişlerde bölüm ya da alan sınırlaması yok. İşletmeden mühendisliğe, sosyolojiden uluslararası ilişkilere geçebilirsiniz. Yeter ki geçmek istediğiniz bölümlerle ilgili puanınız hesaplanmış olsun ve geçmek istediğiniz bölümün o yılki taban puanına ve başarı sırası getirilen bölümlerde aranan kriterlere sahip olun.

KONTENJANLARI KİM BELİRLER?

Öğretim kurumundaki ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenen kontenjanlara göre belirlenir. Hangi dönemlerde ve hangi diploma programları için kontenjan belirleneceği, her yıl ÖSYM kılavuzunda belirtilen öğrenci kontenjanının yüzde yirmisini geçmeyecek şekilde yönetim kurulu tarafından saptanır. Kurum içi yatay geçiş kontenjanları, gerekli taban puanlar ve varsa özel yatay geçiş şartları, son başvurudan en az 15 gün önce kurumun web sitesinde yayınlanır.

GEÇMEK İSTEDİОİM BÖLÜMÜN PUAN TÜRÜ FARKLIYSA GEÇEBİLİR MİYİM?

Örneğin MF-2 puanı ile bir bölüme yerleşen fakat MF-3 puanı ile öğrenci alan bir programa yatay geçiş yapmak isteyen kişinin, sınava girdiği seneki MF-3 puanının hesaplanmış olması ve geçmek istediği programın o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

İŞžLETMEDEN MÜHENDİSLİОE GEÇME ޞANSIM VAR MI?

Evet var. Programlar arası yatay geçişte kural kayıt olduğunuz yıldaki merkezi yerleştirme puanınızlarının istediğiniz başka bir diploma programının girdiğiniz yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerek. TM-1 puanıyla işletme bölümüne yerleştiniz. ޞu anda MF-4 puanınıyla inşaaat mühendisliği bölümüne geçeceksiniz. Önce MF-4 puanınızın hesaplanmış olması gerek. Bu puanınız da inşaat fakültesinin o yıl öğrenci aldığı puana eşit ya da yüksek olmasının yanı sıra başarı sırasına da sahip olmanız şart. Bu koşulları sağlıyorsanız geçiş yapabilir, bölümünüzü değiştirebilirsiniz.

YETENEK SINAVIYLA YERLEޞTİM, BEN DE YARARLANABİLİR MİYİM?

Yararlanabilirsiniz ancak kurallar sizin için de geçerli. Yani geçmek istediğiniz bölümün taban puanına eşit ya da yüksek puana sahip olmanız gerekiyor.

YETENEK SINAVIYLA ÖОRENCİ ALAN BÖLÜME GEÇEBİLİR MİYİM?

Geçebilirsiniz ancak  bu bölümlere yatay geçiş yaparken, aranan taban puanı şartının yanı sıra bölümün yetenek sınavına da girmeniz ve başarılı olmanız gerekiyor.

 

ÖSYM TARAFINDAN PROGRAMA YERLEޞTİRİLDİM AMA KAYIT YAPTIRMADAN YURTDIޞINA GİTTİM YARARLANABİLİR MİYİM?

Hayır yararlanamazsınız. Programlar arası yatay geçişten sadece Türkiye'de yer alan yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar yararlanabilir. Yurtdışındaki üniversitelere kayıt yaptıranlar yararlanamaz. ÖSYS puanı ile Türkiye'de veya KKTC'de bir yükseköğretim programına yerleşen, ancak kayıt yaptırmadan kendi imkanları ile yurtdışı yükseköğretim kurumlarına öğrenime başlayan, veya ÖSYS'ye girip Türkiye'de herhangi bir yükseköğretim programını tercih etmeden, kendi imkanları ile yurtdışına giden ve burada öğrenci olan başvuru yapamaz.

ÖNLİSANSTAN LİSANSA GEÇEBİLİR MİYİM?

Evet geçebilirsiniz. Ama kural sizin için de aynı. Yani kayıt olduğunuz yıldaki merkezi yerleştirme puanınız geçmek istediğiniz programın puanına eşit ya da yüksekse önlisanstan lisansa, lisanstan önlisans programlarına yatay geçiş yapabilirsiniz.

KAÇ KEZ YATAY GEÇİŞž YAPABİLİRİM?

Sadece bir kez yatay geçiş yapabilirsiniz. Daha önce programınızı değiştirdiyseniz bir daha yapamazsınız.

PİŞžMAN OLURSAM ESKİ BÖLÜMÜME DÖNEBİLİR MİYİM?

Evet var. Yatay geçiş yaptıktan sonra tekrar ÖSYM puanınızla kayıt hakkı kazandığınız programa daha sonraki başvuru tarihinde geri dönebilirsiniz.

KAÇINCI SINIFTA BAޞVURU YAPABİLİRİM?

Hazırlıktan son sınıfa dek istediğiniz sınıfta başvuruda bulunabilirsiniz.

HAZIRLIK ÖОRENCİSİYİM BAޞVURABİLİR MİYİM?

Evet başvurabilirsiniz. Koşulları taşıyorsanız hazırlık öğrencisi de son sınıf öğrencisi de olsanız programlar arası yatay geçiş yapabilirsiniz.

BİR BÖLÜME KONTENJANDAN ÇOK BAޞVURU OLURSA NE OLACAK?

Bu durumda öğrenciler ÖSYS puanlarına göre sıralanacak ve en yüksek puandan itibaren kontenjan dolana kadar alınacaklar.

YABANCI DİLDEKİ PROGRAMA GEÇMEK İSTERSEM NE YAPACAОIM?

Yabancı dil şartını yerine getirmeniz, şart koşulan sınavlara girmeniz gerekiyor. Sınavları geçemezseniz hazırlık eğitimi alıyorsunuz.

DGS PUANIM İLE GEÇİŞž YAPABİLİR MİYİM?

DGS puanı ile sadece DGS kılavuzlarında tanımlanan önlisans alanlarının devam edebileceği yükseköğretim lisans programlarına başvuru yapılirsiniz. Ayrıca ilgili yıl için programın DGS puanına sahip olmanız da şart. Ama ilgili yılda DGS ile öğrenci alınmamışsa o programa başvuru yapamazsınız. Yani sınava girdiğiniz yıl geçmek istediğiniz program DGS puanıyla öğrenci almış olmalı.

SINAVSIZ GEÇİŞžTEN YARARLANAN DA BAޞVURABİLİR Mİ?

Evet. Ancak kurallar sınavsız geçişle yerleşen öğrenciler için de geçerli. Yani geçmek istediğiniz programın taban puanına sahip olmalısınız.

PROGRAMIN ARADIОI ÖZEL KOޞUL GEÇİŞžTE DE GEÇERLİ Mİ?

Evet geçerli. ÖSYM kılavuzunda geçmek istediğiniz program için özel koşullar aranıyorsa sizin de taban puanın yanı sıra bu koşullara sahip olmanız gerekiyor.

BELLİ BİR NOT ORTALAMASI ޞARTI VAR MI?

Hayır, yok. Temel şart, öğrencinin mevcut programına giriş yaptığı yılki taban puanının, geçmek istediği programın o seneki taban puanına eşit ya da fazla olmasıdır.

GEÇMEK İSTEDİОİM PROGRAMA SINAVA GİRDİОİM SENE ÖОRENCİ ALINMADIYSA NE OLUR?

Geçmek istediğiniz programın, sınava girdiğiniz sene mutlaka bir taban puan oluşturması, dolayısıyla öğrenci almış olması gerekiyor. Aksi takdirde taban puanı oluşmayacağından yatay geçişe başvuramazsınız.

ÖОRENİM DİLİ TÜRKÇE OLAN PROGRAMDAN YABANCI DİLE GEÇEBİLİR MİYİM?

Öğretim dili Türkçe programdan tamamen veya kısmen yabancı dilde eğitim yapan programlara geçişte öğrencinin yabancı dil şartını sağlaması gerek. Hazırlık sınıfında veya birinci sınıfta geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaması durumunda yabancı dil hazırlık eğitimi almaları gerektir.

HAZIRLIK SINIFINDA BAޞARISIZ OLDUM, BU HAKTAN YARARLANIR MIYIM?

Evet yararlanabilirsiniz. Hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler de şartları sağlamaları halinde diğer yükseköğretim programlarına başvuru yapabilir.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE YATAY GEÇİŞž YAPARSAM MEVCUT BURSUMU KAYBEDER MİYİM?

Vakıf üniversitelerindeki burslu öğrenciler yatay geçiş yaptıklarında mevcut burslarından feragat etmiş sayılırlar. Burs verip vermeme kararı ilgili yükseköğretim kurumuna aittir.

ÇİFT ANADAL YAPIYORSAM İKİNCİ ANADAL PROGRAMIMA YATAY GEÇİŞž YAPABİLİR MİYİM?

Evet, çift anadal programına kayıtlı öğrenciler de gerekli koşulları sağladıkları takdirde ikinci anadal diploma programlarına yatay geçiş yapabilirler.

ÜNİVERSİTE KONTENJAN AÇMAYABİLİR Mİ?

Açmayabilir, bu durumda puanınız tutsa bile başvuruda bulunamazsınız.

SINIF DÜŞžME RİSKİM VAR MI?

Evet var. Öğrenci geçtiği bölümün derslerini daha önceki bölümünde almamışsa en baştan almakla yükümlü olur.

MTOK PROGRAMINA YERLEޞTİM HAKKIM VAR MI?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları (MTOK) programlarından birine yerleştiyseniz, sınava girdiğiniz yıldaki ÖSYS kılavuzunda yer alan ilgili programlara göre başvuru yapabilirsiniz. Fakat farklı bir önlisans ya da lisans programına geçmek istiyorsanız, sizin de geçmek istediğiniz programın taban puanına sahip olmanız gerekiyor. .

KAYIT DONDURMUޞTUM YATAY GEÇİŞž YAPABİLİR MİYİM?

Evet yapabilirsiniz. Kayıt dondurmuş olmak, yatay geçiş hakkından yararlanmak için engel teşkil etmez.

YATAY GEÇİŞž AKADEMİK YIL BAޞINDA MI YAPILIR?

YÖK'ün aldığı son kararla artık bahar döneminde de programlar arası yatay geçiş yapma hakkı bulunuyor. 

Fotoğraf: Bilkent Üniversitesi

01-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin