Arama sonuçları

Üniversiteli işsizlerin sayısı 828 bini buldu

Üniversiteli işsizlerin sayısı 828 bini buldu

Üniversiteli işsizlerin sayısı 828 bini bulduYardımcı doçent isminin değiştirilerek ‘doktor öğretim üyesi’ denilen ve doçentlik unvanı ile doçentlik kadrosunun ayrılmasını getiren yasa tasarısı Meclis’ten geçti. 

TBMM Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Ceyhun İrgil, ismin değiştirilmesinin bir önemi bulunmadığını, akademiyle ilgili reel çözümlere ihtiyaç olduğunu söyledi. İrgil, şöyle konuştu: 

 

ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLERİN SAYISI 828 BİNİ BULDU

 

Siz akademisyeninize daha dil öğretememişsiniz, geçelim İngilizceyi akademisyeniniz daha Türkçe bilmiyor, hiçbir konuda yorum yapamıyor, ismi değişse ne olacakResmi rakamlara göre 3 milyon 275 bin işsizden 828 bini üniversiteli. Bu ülkedeki 26’ncı en kalabalık kent, işsiz üniversiteliler. İşsizlik kadar insan onurunu örseleyen, insanın özgüvenini kaybettiren başka bir sorun yoktur. Bizim gerçekçi davranmamız ve reel kararlar almamız gerekiyor. Yoksa yardımcı doçentler doçent olmuş olmamış, doktor öğretim üyesi olmuş, bunların önemi yok.”

 

SÖZLÜ DEĞİL MERKEZİ BİLİM SINAVI

 

Üniversitelerin asıl sorununun akademik değil, etik olduğunu belirten İrgil sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Akademik ensest, üniversitelerde ideolojik kamplaşmaların da oluşması için araç olarak kullanılabilen etik dışı bir yaklaşımdır. Üniversitelerde tamamen etik dışı olan kamplaşma, çeşitlilik karşıtı bu yaklaşım yani akademik ensest, akademinin asıl düşmanıdır. Çünkü üniversitelerdeki zenginliğin ve özlenen akademik ortamın oluşturulması çeşitliliğe bağlıdır.” 

 

REKTÖRLERİN ELİNDEN ALINMASI GEREKİYOR

 

Rektörlerin elinden doçentler için sözlü sınavda gereken bütün inisiyatiflerin alınması gerektiğinin altını çizen İrgil şöyle dedi: 

“Bütün kriterler objektif ve denetlenir olmalıdırSözlü sınav madem ÜAK’tan yani unvan aşamasından kaldırılıyor, kadro aşamasından da kaldırılmalı ve bir merkezî bilim sınavı hâline getirilmeli. Ama bu objektif olmalı, denetlenebilir olmalı. Eğer bir mülakat olacaksa, kayıt altına alınmalı. Çünkü mülakat demek liyakati tanımamak, torpil, haksızlık, kul hakkı yemek, aleni hırsızlık demektir.”

 

24-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş