Arama sonuçları

İşte açık uçlu sınavda yanıtı aranan sorular

İşte açık uçlu sınavda yanıtı aranan sorular

İşte açık uçlu sınavda yanıtı aranan sorular. TEOG yerine gelecek modelin ayrıntıları Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Bu sistemde okullar tek tek kendi sınavlarını yapmayacak. Öğrenci 12 TEOG sınavı yerine 8'inci sınıfın sonunda tek sınava girecek. Bu sınav merkezi olarak yani Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak. Sınav çoktan seçmeli değil, açık uçlu sorulardan oluşacak. Yıldırım'ın soruların "soru bankasından geleceğini" söylediği  adres de MEB olacak.  Öğrenciler sınavlara kendi okullarında girecek.

Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın analizine göre göre bu sınav açık uçlu soruları dikkate alınmadığında 2008 yılında son kez uygulanan Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Yerleştirme Sınavı (OKS) ile 2013 yılında son kez yapılan tekli Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile benzerlik taşıyor. OKS'de öğrencilerin 8 yıllık okul notları, SBS'de ise TEOG'da olduğu gibi öğrencinin 6, 7 ve 8'inci sınıf notları yerleştirme puanlarının oluşmasında etkili oluyordu.

Henüz ayrıntıları belli olmayan yeni sistemde akla takılan ve yanıtlanması gereken sorular ve sorunlar neler olacak?

İŞTE AÇIK UÇLU SINAVDA YANITI ARANAN SORULAR

TEK BİR SINAV MI YAPILACAK?

Öğrenciler TEOG'da 6 dersten birinci ve ikinci dönem toplam 12 sınava giriyordu. Bu durumda tek sınava girecekler. Bu sınav da TEOG'lar gibi merkezi olacak ve 8’inci sınıfın sonunda yapılacak.

OKUL NOTUNUN ETKİSİ ARTACAK MI?

TEOG yerleştirme puanları hesaplanırken 6., 7 ve 8'inci sınıf notları yani yılsonu başarı puanı yüzde 30 oranında etkiliydi. Okul notu hesaplanırken bu kez 5'inci sınıf notları da dikkate alınacak. Bu durumda okul notunun katkısı yerleştirme puanında ne kadar etkili olacak?

SINAVIN KATKISI KAÇ OLACAK?

TEOG sınavları yerleştirme puanına yüzde 70 katkı yapıyordu. Bu etki ne olacak? TEOG sınavları aynı zamanda okul yazılılarından biri olarak da karne notuna yansıyordu. Bu sınav sadece yerleştirme puanının hesaplanmasında mı etkili olacak? Sınavın yerleştirme puanına katkısı kaç olacak?

HANGİ DERSLER SINAVA DAHİL EDİLECEK?

TEOG'da sınavlar Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Yabancı Dil, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak üzere 6 dersten yapılıyordu. Bu tek sınav hangi dersleri kapsayacak?

HANGİ SINIF MÜFREDATI SORGULANACAK?

TEOG'da öğrenciler sadece 8'inci sınıf müfredatından sorumluydu. Bu sınavda tüm ortaokul müfredatından mı yoksa 8'inci sınıftan mı sorumlular?

AÇIK UÇLU SORULARI KİM HAZIRLAYACAK VE OKUYACAK?

Bu yıl TEOG yapılacak olsaydı öğrencilere 3 dersten 2'şer tane olmak üzere her dönem 6'şar açık uçlu soru yöneltilecekti. Sınav sorularının tümü açık uçlulardan mı oluşacak? Açık uçlu soruları hazırlamak ölçme değerlendirme açısından uzmanlık ister. Bu soruları hazırlayacak uzman var mı?

1.2 MİLYON ÖĞRENCİNİN YANITLARI NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Açık uçlu soruları hazırlamak gibi okumak ve puanlamak da uzmanlık ister. Kim değerlendirme yapacak? Öğretmenler ise bu veli, öğrenci ve öğretmeni karşı karşıya getirmeyecek mi ve kuşku yaratmayacak mı? MEB yapacaksa elinde böyle bir kadro var mı? Örneğin öğrenci bir matematik sorusunda doğru formül ve doğru işlem ile başlayıp, sonunda işlemlerde hata yaptıysa bu soru nasıl değerlendirilecek? Doğru işlemle başladığı için yarım puan mı alacak yoksa yanlış cevap mı kabul edilecek?

ÖĞRENCİ AÇIK UÇLU SORUYA ALIŞIK MI?

Öğrenciler 1'inci sınıftan itibaren okullarında da çoktan seçmeli sınavlara giriyor. Ne öğretmen ne öğrenci açık uçlu soruya alışkın değil. Eğitim sisteminde açık uçlu sorularla sınav yokken, yerleştirme sınavının açık uçlularla yapılması nasıl etki yapacak?

YERLEŞTİRME İŞLEMİ KİM YAPACAK?

Merkezi olarak yapılacak bu sınavda yerleştirme işlemini tercihler alarak MEB mi yapacak? Yoksa öğrenciler ellerinde yerleştirme puanları ile puan ilan eden okulları tek tek dolaşarak, kayıt mı yaptıracak?

SINAVDA BARAJ OLACAK MI?

Bu sınavda SBS ve OKS'de olduğu gibi baraj puanı olacak mı? Yoksa TEOG'daki gibi öğrencinin puanlarının hesaplanması için sınava girmesi yeterli mi olacak? Belli bir baraj gelirse bu durumda barajın altında kalanlar adrese göre mi yerleştirilecekler?

SINAVDA PUAN TÜRLERİ OLACAK MI?

OKS'de öğrencilerin puanları TM ve MF olarak hesaplanıyordu. MF puanları fen liseleri diğeri de Anadolu başta diğer liseleri tercih ederken kullanılıyordu. Bu sınavda da puan türü olacak mı?

SINAV NE ZAMAN YAPILACAK?

Sınav 8 Haziran'da okullar kapanacağı için haziran ayında okullar kapanmadan tahmini mayıs ayında yapılacak.

ÖZEL OKULLAR NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Özel okullar sistemin ayrıntıları ortaya çıkmadan nasıl öğrenci alacakları konusunda karar vermek istemiyor. Önümüzdeki hafta okul yöneticileri nasıl öğrenci alacakları konusunda karar verecek.

 

 

 

 

30-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş