Arama sonuçları

Kaydını yaptırmayan hakkını yitirecek

Kaydını yaptırmayan hakkını yitirecek

Bir yükseköğretim programına yerleşen öğrenciler için bugün kayıtta son gün. Bugün kayıt yaptırmayanlar üniversiteli olma hakkını kaybedecek. Gelecek yıl tekrar üniversite sınavlarına girdiklerinde ise puanları düşecek. Çünkü kayıt yaptırmamış olmasalar da ÖSYM sisteminde bir programa yerleşmiş göründükleri için Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) yarıya düşecek. 

EK YERLEŞTİRMEYE KATILAMAZLAR
Kayıt yaptırmamış olsalar da bir yükseköğretim programına katılan öğrencilerin ek yerleştirmeye katılma hakları da bulunmuyor. Üniversitelerdeki boş kontenjanlar için yapılacak ek yerleştirmeye ancak bir yükseköğretim programına yerleşemeyen öğrenciler katılacak.

BU BELGELER YANINIZDA OLSUN 
Üniversiteye kayıt yaptırabilmek için yanınızda hazır olması gereken belgeler var. İşte bu belgeler: 
-Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi 
-Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasından veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır)
-12 adet 4.5x6 cm boyutunda fotoğraf
-Katkı payının- öğretim ücretinin ödenmesiyle ilgili belge
-Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri 
ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen öğrencilerin askerlik durumları üniversiteler tarafından görülebiliyor. Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yurt-Kur’a başvurmaları gerekiyor. 

 

19-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin