Arama sonuçları

Koronavirüs temizliği: Yıkadıkça kuruyan ve çatlayan eller

Koronavirüs temizliği: Yıkadıkça kuruyan ve çatlayan eller

Koronavirüs temizliği: Yıkadıkça kuruyan ve çatlayan eller. Koronavirüs (Kovid-19) salgınından korunmak için en önemli tedbir el yıkamak. Ancak çok sık yıkandığı için bu kez de eller kuruyor ve çatlıyor. Bunu nasıl önleyeceğiz? Ellerimizi nasıl koruyacağız ve ellere nasıl bakım yapacağız?

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay ellerin nasıl korunacağını anlattı.

 

KORONAVİRÜS TEMİZLİĞİ: YIKADIKÇA KURUYAN VE ÇATLAYAN ELLER

 

Ellerinizi yıkadıktan sonra, tek kullanımlık bir kağıt havlu veya mendille kurulayın. Kuru kağıt havlu ile ovalamadan pansuman yapar gibi kurulamak en iyisidir. Çoğunlukla eliniz tam kurumadan (yani, cildiniz hala biraz nemli iken) ellerinizin ve parmaklarınızın tüm yüzeyini kaplayacak şekilde bol miktarda nemlendirici uygulayın. Nemlendirici seçimi; büyük ölçüde cildin yapısına, tercihinize ve gündüz kullanımı ve günlük yaşam aktivitelerinin gerçekleştirilmesine göre değişebilmektedir.

MUTLAKA NEMLENDİRİCİ KULLANIN

Ellerimizi yıkadıktan hemen sonra nemlendirici kullanmak, ellerin cilt bariyerini korumada çok etkili olacaktır. Çünkü el yıkamak, cildinizin kurumasına neden olacaktır. Özellikle el yıkadıktan sonra ellerinizi hafifçe nemli olarak bırakmanız ve arkasından da nemlendirici kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca sık el yıkama yapacağımız için cebimizde nemlendirici taşımamız ve her el yıkamadan sonra nemlendirmek, cildiniz için çok faydalı olacaktır.

EGZAMASI OLANLAR NE YAPMALI?

Sık sık el yıkamak, egzaması (atopik dermatit olan insanlar için alevlenmelere neden olabilir. Egzaması olan kişilerin iyi hijyen uygularken, ellerindeki egzama alevlenmelerini önlemek için bazı tedbirler alması gerekmektedir. Amerika Astım ve Alerji Vakfı (AAFA); egzama ve diğer cilt rahatsızlığı olanların yeni koronavirüsten korunmak için el yıkarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

EGZAMASI OLANLAR HANGİ SABUNU TERCİH ETMELİ?

Bazı antiseptikler ve antibakteriyel solüsyonlarla el yıkanması, cilde zarar verebilir. Bu nedenle; mümkün oldukça ellerinizi pH değeri düşük olan sıvı sabunlarla, 20 saniye yıkamanız faydalı olacaktır. Ellerimizi yıkadıktan sonra, nemlendirici kullanmamız faydalı olacaktır.

ELDİVEN KULLANMAK DOĞRU MU?

Eldiven giydiğimizde el dezenfektanlarını eldivenin tüm yüzeyine uyguladığımızdan emin olamayabiliriz. Ayrıca latekse alerjiniz varsa lateks içeren eldivenler ellerinize zarar verecektir. Çıplak elde ise bunu daha iyi biliriz. Bu nedenle de; eldiven takmak yerine, sık sık ellerimizi sabunla yıkamak ve arkasından nemlendirici kullanmak çok daha faydalı olacaktır.

NASIL CİLDİMİZİ KORUYACAĞIZ

İnsanlar antiseptik mendiller ve temizlik ürünleri kullanırken, her zaman eldiven giymelidir. Çünkü antiseptikler cildinize temas ettiğinde, çok zararlı olabilir. Bu nedenle de temizlik yaparken; ellerinize zarar vermeyen, lateks içermeyen eldiven giymeniz faydalı olabilir.

EL EGZAMASI OLANLAR YANLARINDA SABUN TAŞIMALI MI?

Bunu genellikle, farklı ürünlere duyarlı olan hastalara öneririm. Ancak, bu salgın senaryosunda, iki husus daha vardır. İlk olarak; ürünlerinin zararlı mikroplarla kontaminasyonunu önlemek için insanların nemlendirici uygulamadan önce, ellerini düzgün bir şekilde temizlemeleri önemlidir. İkincisi; insanların sabun ve nemlendiricileri yanında taşımak için kullandıkları kapların dışını da temizlemesi ve/veya sterilize etmesi önemlidir. Aksi takdirde bu tüplerin yüzeylerinde, zararlı mikroplar taşınma riski oluşur. Bu nedenle de; yanımızda sabun taşımak, fayda yerine zarar da getirebilmektedir.

Egzaması olan hastalar maske takmalılar mı?

Egzaması olanlar, ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetleri yoksa maske takmayabilir. Ancak koronavirüs için riskli olan hastane gibi yerlere gittiklerinde, maske takmaları faydalı olabilir.

Sonuç olarak;

  • * Koronavirüsten korunmada, el yıkama çok önemlidir. Antiseptikler yerine sıvı sabun kullanmanız egzamalılar için daha iyi olacaktır.
  • * Egzaması olanlar el yıkadıktan sonra, tek kullanımlık kağıt havlu kullanmalı ve elleri hafif nemli bırakıp arkasında nemlendirici kullanmalıdır.
  • * Sık sık el yıkanacağı için yanınızda nemlendirici taşımanız faydalı olacaktır.
  • Yanınızda sabun gibi el dezenfektanı taşımanız zararlı olabilir.
  • * Egzamanız alevlenmişse doktorunuzla tedavi için görüşmeniz uygun olacaktır.
  • * Eldiven takmanıza gerek yoktur. Ancak evde antiseptiklerle temizlik yaparken, lateks içermeyen pudrasız eldiven kullanabilirsiniz.
  • * Öksürük veya ateş yoksa maske takmanıza gerek yoktur. Riskli ortamlarda bulunduğunuzda, maske takılabilir.

 

31-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş