Arama sonuçları

Sağlık Bakanı Koca velilere ‘koronavirüs’ için hangi mesajı verdi?

Sağlık Bakanı Koca velilere ‘koronavirüs’ için hangi mesajı verdi?

Sağlık Bakanı Koca velilere ‘koronavirüs’ için hangi mesajı verdi? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yarın okulların açılacağını belirterek, “Ailelerimizin tedirgin olmasın” dedi.

Çin’den dünyaya yayılan ve ölümlere yol açan koronavirüs yüzünden veliler endişeli. İki haftalık yarıyıl tatilinin ardından 18 milyon öğrenci ile 1 milyon öğretmen tekrar okula dönüyor. Ancak tatil döneminde ortaya çıkan koronavirüs velilerin korkulu rüyası haline geldi. Veliler ise çocukları tekrar “toplu mekanlara” girecekleri için endişeli.

SAĞLIK BAKANI KOCA VELİLERE KORONAVİRÜS İÇİN HANGİ MESAJI VERDİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yarın okulların açılacağını belirterek, “Ailelerimizin tedirgin olmasın” dedi. Koronavirüs Bilim Kurulu’nun altıncı toplantısının ardından açıklama yapan Bakan Koca Türkiye’de koronavirüs tanısı konulan herhangi bir vakanın olmadığını söyledi. Koca dün 18 numune üzerinde çalışıldığını belirterek, “Bunların sonucu negatif çıkmıştır” dedi.

Koca yarın okulların açılacağının hatırlatılması üzerine şöyle dedi:

“Yarın okullar açılıyor. Ailelerimizin tedirgin olmasını gerektirecek bir durum olmadığını belirtmek isterim. Bilim Kurulu’nca hazırlanan bilgilendirme notları, Milli Eğitim Bakanlığımız aracılığıyla velilerimize ulaştırılacak."

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI

Kış aylarında olunduğu için solunum yolu enfeksiyonlarında artış görüldüğünü dile getiren Koca, solunum yolu enfeksiyonlarının öksürük ve hapşırma sonucu havaya saçılan damlacıklarla bulaştığını anımsattı.

Fahrettin Koca, şunları kaydetti:

"Bu yüzden velilerimizin dikkatini çekmek ve alınması gereken bazı tedbirleri hatırlatmak istiyorum. Okullarda kış ayları da dahil sınıflar ve diğer kapalı alanlar sık havalandırılmalıdır. Eller, sık yıkanmalı, kirli eller ile göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçınılmalıdır. Özellikle hapşırma ya da öksürme sonrasında, ellerin su ve sabun ile iyice yıkanması önemlidir. Öksürüldüğünde veya hapşırıldığında mendil ya da mendil bulunmadığı durumlarda dirsek içi ile kapatılmalıdır. Kağıt mendil kullanıldıktan sonra çöp kovasına atılmalı ve eller yıkanmalıdır.

EVDE DİNLENSİNLER

Solunum enfeksiyonu olan öğrencilerin evde istirahat etmesine özen gösterilmelidir. Hastalık döneminde bol sıvı tüketilmeli, beslenmeye dikkat edilmeli, özellikle taze sebze ve meyve tüketilmelidir."

 

02-02-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş