Arama sonuçları

LGS: Din’den muaf öğrenciye 'hesaplama' yargıya gitti

LGS: Din’den muaf öğrenciye 'hesaplama' yargıya gitti

LGS: Din'den muaf öğrenciye 'hesaplama' yargıya gitti. Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) puan tartışmaları son bulmuyor. LGS puanıyla öğrenci alan aralarında yabancı özel liselerin de olduğu liselerde kayıtların son bulmasına, sınavla öğrenci alan liseler için tercihlerin yapılmasına rağmen bu kez de din dersinden muaf öğrenciler LGS puanlarını “yargıya” taşıyor.

Din dersinden muaf olan Musevi bir öğrencinin ailesi çocuklarının puanlarının tüm dinden muaf öğrencilerde olduğu gibi sanki bu dersten soruları yanıtlamış gibi hesaplandığını belirterek yürütmenin durdurulması istemiyle yargıya başvurdu.

15 DAKİKA DA ERKEN ÇIKARILDILAR

Ayrıca LGS sınav kılavuzunda muaf öğrencilerin 15 dakika önce sınavdan çıkarılacaklarının yazmadığını belirten veli, “Bu durum sınava girerken çocuklarımıza söylenerek, onların paniklemesine neden oldu” dedi.

 

ÖNCE DİL PUANLARINDA YANLIŞ HESAPLAMA YAPILDI

LGS’nin ardından Almanca ve Fransızca dillerinden sınava giren öğrencilerin puanlarının farklı hesaplandığının ortaya çıkması üzerine bu öğrencilerin puanları düzeltilmişti. LGS’nin 10 soruluk Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde kendi dinlerinden soruları yanıtlayan Musevi ve Ermeni öğrenciler de puanlarının farklı hesaplandığını söylerken, bu kez itiraz din dersinden muaf öğrencilerden geldi.

 

MUAF ÖĞRENCİLERİN DE PUANI DÜŞTÜ

 

Sınava din dersinden muaf giren Musevi L’nin ailesi LGS’nin ardından kızlarının beklenenin altında puan aldığını bunun da yaptıkları araştırma sonucunda puan hesaplamasının bu dersten muaf değilmiş yapıldığını öğrendi. Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) önce e-itiraz dilekçesi veren aile ardından da bakanlık yetkilileriyle Ankara’ya giderek görüştüklerini ancak sonuç alamadıkları için de yargı yoluna gittiklerini anlatıyor.

Ailenin avukatı Aziz Demir Danıştay’a gönderilmek üzere yürütmenin durdurulması istemiyle Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını söyleyerek, “Anayasa’ya eşitlik ilkesine aykırı bu düzenlemelerin iptal edilmesi gerekiyor” diyor.

DAVA DİLEKÇESİNDE GEREKÇELER SIRALANIYOR

Dava dilekçesinde yürütmenin durdurulması istemine gerekçeler şöyle sunuluyor:

Din dersinden muaf olan tüm öğrencilerin bu dersten soru cevaplamadıkları halde cevaplamış gibi diğer derslerden aldıkları puan üzerinden değerlendirildi. Bu da öğrencilerin puanlarında düşmeye neden oldu. Böyle bir hesaplama düzenlemesi öğrencilerin haklarını gasp edilmesidir ve eşitlik ilkesine aykırıdır. Yapılan tüm başvurularına aile yanıt alamadı ve mağduriyet giderilmedi. Aralarında yabancı özel liselerin de olduğu okullarda kayıtlar tamamlandı. Hıristiyan ve Musevi öğrencilerin tümünün emekleri boşa gitti ve gelecekleri çalındı.

MUAF ÖĞRENCİLERİN ALEYHİNE HESAPLAMA

LGS kılavuzuna göre yabancı dil ya da din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf öğrencilerin puanı, öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlere verdiği yanıtlar göz önüne alınarak hesaplandı. Bu hesaplama hukuka ve eşitlik ilkesine aykırı ve puanlarının düşmesine neden oldu. Sorumlu olunmayan bir test alanı için bu durum gerçekçi ve adil değil. Ayrıca, bu seneki LGS sınavında din dersi sorularının kolay, özellikle matematik ve fen sorularının zor olması nedeniyle, matematik ve fen testlerindeki başarının din dersi başarısını tahmin etmekte kullanılması da, dinden muaf öğrencileri kolay olan bir testte hata yapmış olarak göstermekte, puan düşüklüğü etkisini artırmakta. Bu hesaplama muaf öğrencilerin aleyhinedir.

 

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Bu hesaplama yönteminden kaynaklanan adaletsizlik ulusal eğitim mevzuatımızla garanti altına alınan fırsat eşitliği ilkesine ve hakkaniyete aykırı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan ve muaf olmayan öğrenciler açısından farklı hesaplama öğrencilerin eşit bir biçimde rekabet etmelerine ve sınav sonuçlarının aynı şekilde değerlendirilmesine engel teşkil etmekte.

15 DAKİKA ERKEN ÇIKARILMALARI  BASKISI VAR

Ayrıca sınavda din dersinden muaf olan öğrenciler sınav bitim süresinden 15 dakika önce salonlardan çıkarıldı. Bu ise kılavuzda yer almıyor. Bu bilgi öğrencilere sınava giriş anında verildi. Öğrenciler bu bilgi doğrultusunda sorumlu oldukları sınav sorularını daha hızlı cevaplamak zorunda kalıp, sınavın da verdiği stresle iyice panikledi. Sınavdan erken çıkarılacakları bilgisi de öğrencilerde psikolojik bir baskı yarattı. Hem öğrenciler puan hesaplamasında adaletsizlik ile karşılaştı hem de süreleri ellerinden alındı. Bu yüzden de anayasaya, hukuka ve yasaya aykırı idarenin düzenleyici  işleminin iptali gerekiyor.

Dava dilekçesinde yapılan tüm bu işlemlerin ve puan hesaplamasının hukuka aykırı ve telafisi imkansız sonuçlara yol açacağından yürütmenin durdurulması talep edildi.

 

27-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş