Arama sonuçları

LGS maratonu sözel bölüm ile başladı

LGS maratonu sözel bölüm ile başladı

LGS maratonu sözel bölüm ile başladı. Sonuçları sınavla öğrenci alan liseler ile Türk ve yabancı özel okullar için kullanılacak olan ve iki oturum halinde yapılacak Liseye Geçiş Sınavı'nın (LGS) ilk oturumu 9.30'da başladı. 

LGS MARATONU SÖZEL BÖLÜM İLE BAŞLADI

Ortaokul 8'inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrencinin 1 milyonu için sınav maratonu başladı. Sınav yurt genelinde 976 merkezde , 3 bin 612 binada yapılıyor.

Sınavın sözel bölümü 20 Türkçe ile 10'ar tane TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 sorudan oluşacak. 

Bu bölümde din dersinden muaf öğrenciler 15 dakika erken çıkacak. Musevi ve Ermeni ortaokullarında okuyan öğrenciler de kendi dinlerinden 10'ar soru yanıtlayacak. 75 dakikalık bu sürenin ardından ikinci bölüm başlamadan önce 45 dakika mola olacak.

Sınavın ikinci bölümü sayısal alan ise saat 11.30'da başlayacak. Öğrenciler bu bölümde de 20 Matematik, 20 Fen sorusu yanıtlayacak. Bu bölümde 60 dakika sürecek ve sınav saat 12.30'da tamamlanacak.

SONUÇLAR 22 HAZİRAN'DA 


Sınav sonuçları LGS kılavuzunda belirtildiği gibi 22 Haziran'da açıklanacak. Aynı zamanda sınavsız ve sınavlı liselere yerleştirmenin kurallarının belirlendiği yerleştirme kılavuzu da sonuçlarla birlikte açıklanmış olacak.

LGS puanların açıklanmasının ardından önce aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel liseler puanlarını ve kayıt takvimini açıklayacak. Bu okullar yaklaşık 2 hafta kayıt yaptıktan sonra da sınavla öğrenci alan liseler için tercih süreci başlayacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenci devlet için tercih yapamayacak. Devlet liselerine tercih yapmak isteyen özel okul öğrencileri boş kontenjanlar için gerçekleştirilecek nakil dönemini beklemek zorunda kalacak. 

Fotoğraf: AA

02-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş