Arama sonuçları

LGS’de açıkta kalan öğrenciler ne olacak?

LGS’de açıkta kalan öğrenciler ne olacak?

LGS’de yerleşemeyen öğrenciler ne olacak? Okullar açıldı ama henüz okulu belli olmayan binlerce öğrenci var. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı televizyon programında LGS’de açıkta kalan öğrencilerin durumuyla ilgili soruları yanıtladı.

 

İşte Selçuk’un LGS’de açıkta kalan öğrencilerle ilgili açıklamaları:

 

Liseye geçişle ilgili göreve geldiğimde kılavuz vardı, haziran ayında yayınlamıştı. Bu kılavuza dayalı olarak sınav yapılıyor. Bu kılavuzun bir kelimesi değişse bile hukuken sınav iptal ediliyor.

LGS’DE YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER NE OLACAK?

İlk yerleştirme sonucunda 90 bin öğrenci açıkta kaldı. Cuma günü itibariyle yerleşmeyen 3 bin küsur öğrenci vardı. Bu bizim sorunumuz, buna sahip çıkıyoruz. Cumartesi günü 3 bin çocuk için genelge yayınladık.

3 BİN ÇOCUK İÇİN GENELGE YAYIMLANDI

 

Komisyonların bu çocukların istedikleri yerlere yerleşmesi için daha esnek hareket etmesi için bir genelge. Açıklayacağımız sistemle herkes çok rahat yerleşecek. Coğrafi bilgi sistemiyle derslik durumunu daha net göreceğiz, okullarımız daha rahatlayacak. Akademik olarak baktığınızda problemi bileşenlere ayıracağız. Sınavda sorular soruda bilgi mi lazım çocuğun formül ezberlemesi gerekmiyor, formülü soruda vereceğiz. Mesleki eğitimi güçlendirmeden yükseköğretim talebini düşüremeyiz. Mesleki eğitime dokunmamız lazım. Mesleki eğitim iyileşir, çocuklar orada tatmin olursa sınava ilgi düşer. Sınavın tipini değiştirmeyeceğiz, sadece adını değiştirerek sorunu çözmeye çalışmayacağız. Üç yıllık program sonunda bu konu toplum için net biçimde algılanacak. Aslında reform yapmıyoruz, yaptığımız inşa. Dünya nerede biz neredeyiz, bunu inşa etmemiz lazım.

MÜFREDATTA KISA VADEDE DEĞİŞİKLİK YOK

Bakan Selçuk’un müfredat değişip, değişmeyeceğine ilişkin açıklamaları şöyle:

Müfredatla ilgili ekip olarak kısa vadede değişiklik anlamında bir düşüncemiz yok. Temelde düşüncem şudur, müfredat acemi öğretmene lazımdır. Usta öğretmenin müfredata ihtiyacı yoktur. Ana başlıkları verin şuraya ulaşmak istiyorum demeniz yeterlidir. Acilen bir şey yapmamak lazım. Değişikler elbette yapılacak. Ama yapılmadan önce iki sene kadar tüm öğretmenlerimiz zaten hazırlanmış olacak. Yeni müfredat çıktı bunu yapıyoruz değil.

17-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş