Arama sonuçları

LYS-1’de iki soru iptal edilecek mi?

LYS-1’de iki soru iptal edilecek mi?

LYS-1’de iki soru iptal edilecek mi? Lisans Yerleştirme Sınavları’ndan (LYS)  11 Haziran’da yapılan Matematik Sınavı’nın (LYS-1) ardından hem adaylar hem de eğitimciler uzay analitiği ile ilgili yöneltilen 2 soru için “müfredat dışı” değerlendirmesi yapmıştı. Bu soruların iptal edilmesi gerektiğini söyleyen eğitimciler ve adaylar, “ÖSYM bu soruları yeni müfredata göre hazırlamamış” demişti. Şimdi de hem adaylar hem de matematik öğretmenleri bu iki sorunun iptal edilmesi için ÖSYM’ye dilekçe verdi.

 

LYS-1'DE İKİ SORU HATALI DEDİLER

LYS-1’in ardından önce sosyal medyada sonra da eğitimcilerin görüşlerini ile başlayan “müfredat dışı sorular” tartışması sürüyor. İptal için gerekçe ise LYS-1’deki soruların müfredat dışı olması ve bu yıl 12’inci sınıfta okuyan öğrencilerin bu konuları görmemiş olması. Eğitimciler, “4 yıl önce yenilenen ve bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerin okuduğu müfredatta olmayan Uzay Analitiği konusundan 2 soru soruldu. LYS-1’deki iki soruyu öğrenciler işlemedi. Mezunların işlediği bir konu bu” dedi.

LYS-1'DE İKİ SORU İPTAL EDİLİRSE NE OLACAK?

Soruların iptal edilmesi durumunda değerlendirme 80 soru üzerinden değil, 78 soru üzerinden yapılacak. Geçmiş yıllarda iptal soru olursa adaylar puan alıyordu. Ancak yapılan yasal değişiklikle adayların iptal sorudan sonra puan almalarına son verildi. Yani ÖSYM’nin hatasını adaylar ödemeye başladı.

 

13-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş