Arama sonuçları

Maddi durumu iyi olana burs kötü olana kredi mi?

 Maddi durumu iyi olana burs kötü olana kredi mi?

Maddi durumu iyi olana burs kötü olana kredi mi? Geçtiğimiz hafta Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs ve kredi sonuçları açıklandı. Ancak sosyal medyada maddi durumu iyi öğrencileri burs, kötü olanlara ise kredi çıktığı tartışmaları yaşandı. KYK kredisi geri ödemeli ancak bursu karşılıksız.

İşte bu iddia Meclis'e taşındı. CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu TBMM Başkanlığı'na Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. İşte önerge.

MADDİ DURUMU İYİ OLANA BURS KÖTÜ OLANA KREDİ Mİ?

Lisans ve önlisans bölümlerinde okuyan öğrencilerin 2018 yılında 425 Türk Lirası alacağı, yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerin ise 2018 yılında 850 Türk Lirası alacağı, doktora bölümlerinde okuyan öğrencilerin ise 2018 yılında 1.275 Türk Lirası alacağı haberleri basına yansımıştır. 

Bu bağlamda; 

1.Türkiye genelinde illere göre, Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve krediler için  2017- 2018 eğitim - öğretim yılında toplam kaç öğrenci başvuruda bulunmuştur?

2.KYK burs başvurusu şartları nelerdir? Şartları tutan öğrencilerde burs çıkmadığı iddiaları doğru mudur?

3.Başvuruda bulunan öğrencilerin kaçı yeni kayıt, kaçı ara sınıf öğrencisidir? 

4.KYK burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin kaçına burs, kaçına kredi çıkmıştır? 

5.KYK burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrencilerden maddi durumu iyi olan öğrencilere burs, maddi durumu kötü olan öğrencilere ise kredi çıktığı iddiaları doğru mudur? 

6.İddialar ile ilgili olarak KYK tarafından kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?

BURS VE SİYASİ PARTİ BAĞLANTISI

7.KYK burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrencilerden, AKP Gençlik Kollarına kayıtlı öğrencilere burs çıktığı iddiaları doğru mudur? 

8.KYK burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrencilerden, AKP İl ve İlçe Teşkilatlarına kayıtlı olmayanlar ile bahse konu Teşkilatlardan referansı olmayanlara burs çıkmadığı iddiaları doğru mudur?

9.Anılan iddialar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır? Başlatılan inceleme ve soruşturmaların akıbeti kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

 

19-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş