Arama sonuçları

Üniversiteli gençler nasıl burs bulacak?

Üniversiteli gençler nasıl burs bulacak?

Üniversiteli gençler nasıl burs bulacak? Bir yükseköğretim kurumuna giren üniversiteli gençler için özellikle de yaşadıkları kentlerin dışında okuyacaklarsa çözülmesi gereken öncelikli sorunlarının başında barınma ve burs geliyor. Barınma sorununu devlet, özel ya da üniversitelerin yurtları ya da daire kiralayarak çözen üniversiteli gençler bu kez de burs bulma arayışına giriyor. Yükseköğretim kurumları başta dereceye girenler olmak üzere başarılı öğrencilere  bir profesör maaşına yakın 6 bin TL'ye kadar burslar veriyor. Ancak bu burslardan tüm üniversiteli gençler yararlanamıyor.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLER NASIL BURS BULACAK?

Habertürk'ten Bürde Özçakır'ın haberine göre burs bulmak için tek seçenek üniversiteler değil. Sivil toplum kuruluşları da başarılı üniversiteli gençler ve maddi gücü yetersiz öğrencilere değişik oranlarda burs veriyor. Bu kuruluşların verdiği bursların birçoğu karşılıksız. Bazı kurumlar ise üniversiteli gençler için "vicdani yükümlülük" belgesi imzalatıp mezuniyetten sonra başka öğrencilere de destek olmalarını isteyebiliyor ya da kendi etkinliklerine katılmalarını talep ediyor.

Üniversiteli gençler için burs veren kurumlara başvurular genellikle akademik yıl başladıktan sonra yapılıyor. İşte başarılı ve desteğe ihtiyaç duyan üniversiteli gençler için burs veren kurumlardan bazıları:

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)

Öğrencilere burs veren kurumların başında Gençlik ve spor Bakanlığı'na bağlı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) geliyor. KYK'nın burs ve öğrenim kredisi olmak üzere iki seçeneği bulunuyor ve başvuruları aynı anda alınıyor. Burs tamamen karşılıksız ancak öğrenim kredisi mezun olduktan sonra geri ödeniyor.
Türk Eğitim Vakfı (TEV)

Mesleki orta öğretim, üniversite, yüksek lisans ve doktora bursları veriyor. TEV'in yurt içi bursları karşılıksız. Ancak kurum öğrenimini tamamlayan bursiyerlerinden iş hayatına atıldıklarında imkanı olursa kendisi gibi en az bir gence maddi katkıda bulunacağına dair vicdani yükümlülük belgesi alıyor. TEV'in ayrıca üstün başarı ve kız öğrenci yurt bursları da bulunuyor.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)

Atatürk ilkelerine bağlı maddi desteğe ihtiyacı olan, başarılı üniversite öğrencilerine "Bir Işık da Siz Yakın" projesi kapsamında eğitim bursu veriyor. Burs için başvuru kriterleri şöyle: TC vatandaşı olmak, ÇYDD şubesi bulunan illerde devlet üniversitesi öğrencisi olmak, gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak, KYK hariç başka bir kamu veya özel kuruluştan burs almamak, ara sınıflar için genel not ortalamasının en az 2.00 olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak.
Çağdaş Eğitim Vakfı

2017-2018 öğretim yılında burs başvurusu yapacak üniversite öğrencilerinin İstanbul'da öğrenim görüyor olması ve ara sınıflarda okuyan öğrencilerin alttan dersi olmaması gerekiyor.
Çelikel Eğitim Vakfı

Alev Topları Programı kapsamında İstanbul'daki devlet üniversitelerinin lisans programlarına veya vakıf üniversitelerinin lisans programlarının tam burslu kontenjanlarına kesin kayıt hakkı kazanmış adaylar başvurabiliyor. Burslar yılda 12 ay süreyle veriliyor.
İstanbul Sanayi Odası Vakfı

Gelir düzeyi düşük ailelerin İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı lisans ve meslek yüksekokulu öğrencilerine burs veriyor. Burslar yılda 9 ay süreyle veriliyor.
Suna ve İnan Kıraç Vakfı

Öğrenci Küçük Destek Programı kapsamında başarılı yükseköğretim öğrencilerine veriliyor. Burslar, öğrencinin mevcut akademik programının sonuna kadar her yıl şartlı olarak yenileniyor. Bursun bir sonraki yıl devam edebilmesi için öğrencinin her yıl transkriptini vakfa teslim etmesi ve not ortalamasının en düşük 2,5 olması gerekiyor.
Tekfen Vakfı

Tekfen Eğitim, Sağlık, Kültür, Sanat Ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı 2017-2018 eğitim yılı itibariyle maddi desteğe ihtiyaç duyan 500 başarılı öğrenciye burs verecek. Vakfın 4 yıllık üniversite öğrencileri ile velisi Tekfen çalışanı olan öğrenciler için burs imkanları bulunuyor. Vakıf, konservatuar müzik öğrencileri için 5 kişiye kadar burs veriyor. Başvurular, müzik dünyasında referans kabul edilecek akademisyen ya da sanatçıların tavsiyeleri üzerine alınıyor.
Toplum Gönülülleri Vakfı (TOG)

Gençlik Bursları kapsamında ara sınıf başvurularında gönüllü olma şartı aranıyor; bu yıl üniversiteyi kazananlar için Gençlik Yeni sınıf burs programında ise bu şart yok. TOG'un ayrıca mühendislik bölümleri, fen edebiyat fakültelerinin sayısal bölümleri, işletme, iktisat, istatistik, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, hukuk ve tıp fakültelerinde okuyan kadın öğrenciler için Kardelen Bursları var.
21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV)

Devlet üniversitesi öğrencilerine eğitim bursu veriyor. Burs verilecek öğrencilerde TC vatandaşı olması, ailenin kırsal kesimde ikameti ve adayın İstanbul'da devlet üniversiteyi kazanmış olması, başarılı ve eğitimini sürdürürken zorlanması, anne ve babadan birinin veya ikisinin hayatta olmaması ya da parçalanmış aileden olması şartları aranıyor. Vakıf üniversiteleri ile ikinci öğretim, açıköğretim, uzaktan öğretim, üniversitelerin hazırlık sınıfı öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve İstanbul dışındaki üniversite öğrencileri burs başvurusu yapamıyor.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK)

YÖK geçen yıl ilk kez tarım, ziraat, orman, su ürünleri odaklı lisans programlarına ilginin artırılması amacıyla bu fakülteler altında yer alan programlara ilk 3 sırada yerleşen öğrencilere burs vermeye başladı. 46 üniversitede 210 programda 630 öğrenciye 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren burs aldı. YÖK, 2017-2018 döneminden itibaren yer bilimleri alanları olan maden, jeoloji ve jeofizik mühendisliği programları ile temel bilim alanları fizik, kimya, biyoloji, matematik programlarına ilk üç sırada yerleşen tüm öğrencilere bir yıl boyunca aylık 625 lira burs verecek. Burslar 12 ay boyunca ödenecek. YÖK bursu başka bir kurumdan burs alınmasına engel teşkil etmeyecek.
TÜBİTAK Bursları

Uluslararası Bilim Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil eden takımlarda yer alan, Ulusal Bilim Olimpiyatlarında madalya alan, TÜBİTAK tarafından gönderildiği Uluslararası Proje Yarışmalarında birincilik, ikincilik ya da üçüncülük kazanan, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucunda MF puan türünde ilk 25 bin kişi arasında yer alarak Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji bölümlerine yerleşen ve Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında veya Uluslararası Proje Yarışmasına dereceye girenlerden sınavsız yerleşme hakkını kullanan veya MF puan türünde ilk 25 bin kişi arasında yer alan öğrencilerden bu bölümlerde ÇAP yapan öğrencilere burs veriliyor. Ayrıca ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) YGS-1 puan türünde ilk 25 bin kişi arasında yer alarak felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji, ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerine yerleşen veya YGS-1'de ilk 25 bin arasında yer alıp bu bölümlerden Çift Anadal Programı (ÇAP) yapan öğrenciler de burs desteğinden yararlanabiliyor.
 

29-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş