Arama sonuçları

MIT, ‘sorumlu itaatsizlere’ 250 bin dolar ödül verecek

MIT, ‘sorumlu itaatsizlere’ 250 bin dolar ödül verecek

MIT, ‘sorumlu itaatsizlere’ 250 bin dolar ödül verecek. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden ABD’deki Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü-MIT), “sorumlu itaatsizlik” için 250 bin dolar nakit para ödülü vereceğini duyurdu. MIT'nin Medya Laboratuvarı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, kurallara direnen bir kişi ya da grubun 250 bin dolar ile ödüllendirileceği bildirildi. MIT açıklamasında geçmişten günümüze sorumlu itaatsizlik örneği gösteren rol modelleri de sıraladı. Örnekler arasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) kurucularından ve eski başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan yer aldı.

MIT Medya Laboratuvarı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

TOPLUMUN MENFAATİ İÇİN ÇALIŞAN ‘İTAATSİZLERE’ VERİLECEK: Sorumlu itaatsizlik için 250 bin dolar nakit para ödülü vereceğiz. Bu fikir, toplumun yararına olacak; normlara, kurallara veya yasalara karşı meydan okumayı amaçlayan sorumlu, etik itaatsizliği nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini anlamaya çalışan insanlardan gelen yaygın bir hayal kırıklığı olduğunun farkına varıldıktan sonra geldi. Böylece ilk MIT Medya Laboratuvarı Uyumsuzluğu Ödülü alıcısı aramaya başladık.

ŞİDDET DEĞİL, CESARET VE SORUMLULUK İÇERMELİ: Ödül, toplumun menfaati için olağanüstü itaatsizlik olduğuna inandığımız şeylerle meşgul olan bir şahsa veya gruba gidecek. Özellikle, toplumu olumlu yönde değiştirmeye çalışan ve bir dizi temel ilkeyle tutarlı bir eylem çağrısı yapmak istiyoruz. Bu ilkeler, şiddet içermeyen davranış, yaratıcılık, cesaret ve birinin eylemleri için sorumluluk almasını içerir.Buna, bunlarla sınırlı olmamak üzere, bilimsel araştırmalar, medeni haklar, konuşma özgürlüğü, insan hakları ve yenilik yapma özgürlüğü de dahildir.”

ÖDÜL İÇİN BAŞVURULAR 1 MAYIS’A KADAR

Ödül için başvurular başladı ve 1 Mayıs’a kadar devam edecek. Kazanan Media Lab'in 21 Temmuz 2017 Cuma günü düzenlenecek olan üçüncü yıllık yaz etkinliğinde ilan edecek.

ÖRNEKLER ARASINDA TÜRKAN SAYLAN DA VAR

MIT geçmişten günümüze sorumlu itaatsizlik örneği gösteren rol modelleri de sıraladı. The Tunga Sisters, Martin Luther, Galileo Galilei, Harriet  Tubman, Mary Edwards Walker, Mahatma Gandhi gibi isimlerin yer aldığı listede Türkiye’den“sağlıklı, eşit ve güvenli dünya için yürüttüğü çalışmalar” ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) kurucularından ve eski başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan yer aldı. 

İşte MIT’nin hazırladığı tarihteki sorumlu itaatsizlik örneklerinden bazıları: 

TANK ADAM: Kimliği belirsiz bir adam, 5 Haziran 1989'da Tiananmen Meydanı'ndaki bir tankın yolunu kapatmak için vücudunu kullanarak şiddetsiz bir blokaj eyleminden çıkmıştı. Çin hükümetinin şiddetli protesto gösterilerine müdahale etmesinin ardından TEO'ya çölümün getirdiği bir gün Standartlı önce benim bunu bilinmeyen kişiye kaldırdım. Kimse onun kim olduğunu ya da başına kim olduğunu bilmiyor.

NELSON MANDELA: Nelson Mandela 1964-1990 yılları arasında Güney Afrika'da ırk ayrımcılığını sona erdirme çabalarında liderlik rolünden dolayı hapsedildi.Hapishanedeyken, ırk ayrımcılığı karşıtı hareketi şekillendirdi ve yönlendirdi ve Güney Afrika'nın geleceğini şekillendirmek için siyasi ve felsefi çizgilerle dolaştı.Cezasını azaltmak karşılığında siyasi görüşlerini değiştirmeye veya kararlı bir biçimde reddetti.1990'da Afrika Ulusal Kongresi(ANC) yasağının kaldırılmasının ardından serbest bırakıldı.1991'de ANC Başkanı seçildi ve nihayet Aparthied'in sona ermesine yardımcı oldu.1993'te Nobel Ödülü aldı ve 1994 yılında Güney Afrika'nın ilk demokratik olarak seçilen cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

TÜRKAN SAYLAN: Akademisyen ve aktivist Türkan Saylan, 1970'lerde Cüzzamla Savaş Derneği'ni kurdu. 1989'da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ni kurmaya yardım etti ve genç kızların eğitimi üzerine yoğunlaştı. Cinsel eşitlik için savaşan laik ve kadın hakları aktivistiydi.  Hükümete yönelik komplo şüphesiyle gözlem listesine alındı; 2009'da kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

ARAP BAHARI HAREKETLERİ: 26 yaşındaki tedarikçi Muhammed Bouazizi'nin Tunus'taki hareketiyle başlayarak 2011'in ilk aylarında Mısır, Yemen, Bahreyn, Libya ve Suriye'ye yayılmasıyla Arap Baharı, bölgedeki baskıcı ve otoriter yönetime karşı popüler protesto öyküsü oldu. Tunus'ta, Başkan Zine el-Abidine Ben Ali atılmış; Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, protestocular tarafından devrildi.

https://www.media.mit.edu/posts/disobedience-award/

Kaynak ve foto: MIT

11-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin