Arama sonuçları

Öğrencilerden 38 farklı kültürden ekmek

Öğrencilerden 38 farklı kültürden ekmek

Öğrencilerden 38 farklı kültürden ekmek. İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Gastronomi Bölümü tarafından “Dünyanın Ekmeği: Sunum ve Tadım” etkinliğinde bu sene, yüzden fazla öğrenci, dünyanın farklı kültürlerinden 38 farklı ekmek çeşidi yaptı. 

İrlanda, İtalya, Japonya, Amerika, Fransa, Almanya gibi birçok ülkenin ve Türkiye’den birçok yörenin farklı lezzetlerinin bir araya geldiği sunumda, Amerika’nın ‘Monkey Bread-Maymun Ekmeği’, Japonya’nın ‘Hokkaido’su, Türkiye’nin ise ‘Hamsili Mısır Ekmeği’ dikkat çeken çeşitler arasında yer aldı. 

ÖĞRENCİLERDEN 38 FARKLI KÜLTÜRDE EKMEK

İstinye Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Çağla Özer, ekmeğin bütün ülkeleri ilgilendiren uluslararası ortak bir nokta olduğunu söyledi. Özer, “Türkiye’den 10, dünyadan 28 çeşit ekmek yarıştı” dedi.

Yarışmanın birinci ise “Pancarlı Baguette” ekmeğini hazırlayan, Başar Küçükçolak ile Burak Tekin oldu. İkincilik ise Banana Bread, yani Muz Ekmeğini hazırlayan Tahir Köş ve  Naciye Tosun’un olurken, üçüncülük Balkabağı Ekmeğini hazırlayan Tunahan Akman ile Alara Şahintaş’ın oldu. 

14-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş