Arama sonuçları

Öğretmenliğe açılan cazip kapı ‘ilahiyat’

Öğretmenliğe açılan cazip kapı ‘ilahiyat’

Öğretmenliğe açılan cazip kapı ‘ilahiyat.’ Bu yıl üniversite yerleştirme sonuçları açıklandığında en çarpıcı sonuçlardan biri boş kontenjanlar biri de ilahiyat fakültelerinde kontenjanların yüzde 100 dolması oldu. 

ÖSYM’nin üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yükseköğretim kurumlarında 50 bin 817'si lisans, 163 bin 613'ü de önlisans programlarında olmak üzere 214 bin 430 kontenjan boş kaldı. Üstelik hakkı olmasına rağmen bu yıl 852 bin aday da tercih yapmadı. 

ÖĞRETMENLİĞE AÇILAN CAZİP KAPI İLAHİYAT 

Bu yıl hukuk fakültelerinde olduğu gibi yaklaşık 14 bin kontenjanı olan ilahiyat programları da yüzde 100 doldu. Eğitimcilere göre bunun nedeni din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümünün üç yıl önce kaldırılmasıyla ilahiyat mezunlarının formasyonla öğretmen olmasının yolunun açılması. 

Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın YÖK Başkanı Saraç ile yaptığı röportaj bu fakültelerin neden cazip hale geldiğini de gösteriyor. Üstelik bu yıl YGS ile değil de LYS puanı ile öğrenci alan ilahiyat programlarının neden bu kadar çok talep gördüğü sorulan YÖK Başkanı Saraç şu yanıtı veriyor: 

İSTİHDAMLARINDA BİR SIKINTI YOK  

"İstihdamlarında bir sıkıntı yok. Üstelik formasyon almak için başka fakülteye gitmelerine gerek kalmıyor. Mezun olurken, formasyonu da almış yani öğretmenlik yapabilecek durumda oluyorlar. Bu da talep görmesini sağlıyor. Fakat asıl radikal değişiklik artık ilahiyat fakültelerinin de bu yıl ilk defa LYS ile, yani ikinci aşama sınavla öğrenci alacak olmaları. Bu da öğrenci profili ve kalitesi üzerinde olumlu etki yapacak.”

KAÇ İLAHİYAT FAKÜLTESİ VAR?

İlahiyat, İslami İlimler ve Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi olmak üzere toplamda 92 fakülte bulunuyor.  Bu fakültelerde 2003 öğretim üyesi ve 1614 öğretim elemanı görev yapıyor.  2016-2017 eğitim-öğretim yılı itibariyle 92 bin 744 öğrenci bu fakültelerde eğitim görüyor. 

 

 

14-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş