Arama sonuçları

Özel okula kesin kayıt yaptıran tercih yapabilecek mi?

Özel okula kesin kayıt yaptıran tercih yapabilecek mi?

Özel okula kesin kayıt yaptıran tercih yapabilecek mi? Öğrencilerini TEOG sınavlarından bazılarına ya da tümüne göre alan özel okullarda ikinci kayıt dönemi başladı. Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı kolejlerde kayıtlar 13 Temmuz’da son bulacak.

Özel okulların kayıtlarını tamamlamalarının ardından ise devlet liseleri ile merkezi yerleştirme ile öğrenci alan bazı özel okullar için tercih süreci başlacak. Bu okullar için tercih listesi 14-24 Temmuz tarihleri arasında hazırlanacak. 

ÖZEL OKULA KESİN KAYIT YAPTIRANLAR NE OLACAK?

Bu okullar geçtiğimiz ay açıklanan Yerleştirmeye Esas Puana (YEP) göre öğrenci alacak. Anadolu, fen, sosyal ve meslek liseleri ile bazı özel okulların da olduğu bu okullara tercih listesi Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) gönderilecek. Okullara yerleştirmeler de bakanlık tarafından yapılacak. Yerleştirme işlemlerinde YEP üstünlüğü dikkate alınacak.

Ancak bir özel okula kesin kayıt yaptıran velilerin tercih yapma hakkı olmayacak. Ancak kayıt yaptırdıkları okullardan kesin kayıtlarını tercih süresi içinde sildirdikleri takdirde tercih listesi hazırlayabilecekler.

KAYITLAR E-OKUL SİSTEMİNE İŞLENİYOR

Özel okula kayıt yaptırmış olsa da bazı veliler devlet için de tercih yapabileceklerini düşünüyor. Ancak yanılıyor. Çünkü özel okullarda kayıtlar e-okul sistemine işleniyor. Yani bir okulda kayıtlı olduğunuz görülüyor. Bu yüzden de tercih ekranı size açılmayacak.

ÖZELDEN DEVLETE GEÇİŞ NE ZAMAN OLACAK?

Özel okula kayıt yaptıranlar tercih yapamayacak. Ancak veliler Ağustos ayında başlayacak nakil döneminde devlet liseleri için tercih yapabilecek.

 

07-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin