Arama sonuçları

Şansınız bitmedi daha ek yerleştirme var

Şansınız bitmedi daha ek yerleştirme var

2016-ÖSYS sonuçları açıklandı, üniversiteye yerleşenler sevinirken, tercih listesinde bir programa yerleşemeyenler ise üzüldü. Ancak açıkta kalan öğrenciler için henüz üniversiteli olma şansı son bulmadı. Çünkü daha ek yerleştirmeler var.  Herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen ya da tercih yapmamış öğrenciler ek yerleştirmeye katılacak.  

2016-ÖSYS sonuçlarına göre üniversitelerde boş kalan kontenjan sayısı 60 bin 147. Bunun 25 bin 539’u lisans, 34 bin 608’i ise önlisans programlarında. Devlette boş kontenjan 34 bin 468, vakıf’ta 18 bin 528’i ve KKTC üniversitelerinde de 6 bin 306’sı KKTC. İşte boş kontenjanlar için ek yerleştirme yapılacak. 

BOŞ KONTENJANLARA NASIL YERLEŞTİRİLECEK?
Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelerde kayıtlar yapılacak. Üniversitelerde kayıtlar  12-16 Ağustos tarihleri arasında elektronik olarak yapılacak. Bireysel kayıtlar ise 15-19 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu kayıtlardan sonra üniversitelerde boş kontenjanlar açıklanacak.  

YİNE MERKEZİ YERLEŞTİRME YAPILACAK 
Kayıtların tamamlanmasının ardından üniversiteler boş kalan kontenjanlarını ÖSYM’ye bildirecek. Yükseköğretim programlarının sınavsız geçiş dahil 2016 ÖSYS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kayıt olmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından yine merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak. 

KİMLER EK YERLEŞTİRMEYE BAŞVURAMAYACAK?
Sınavsız geçiş dahil merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme için başvuramayacak. 
Ek yerleştirmede Tablo-4’teki lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara önkayıtla öğrenci alınmayacak. 

EK YERLEŞTİRME İÇİN YENİ PROGRAM AÇILMAYACAK  
Her yıl ek yerleştirme döneminde üniversiteler yeni programlar açıyor ve bu programlara da ek yerleştirme ile öğrenci alıyordu. Ancak YÖK, 2016-2017 eğitim öğretim yılında ek yerleştirme için yeni program açılmaması kararı aldı.  Ek yerleştirme işlemi merkezi yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanlara yapılacak.

EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?
Üniversitelere kayıtların ardından boş kontenjanlar için tercihler 26-30 Ağustos tarihleri arasında alınacak. 6-9 Eylül tarihleri arasında ise ek yerleştirme sonucunda bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler kayıt yapacak. 

10-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş