Arama sonuçları

Sözleşmeli öğretmen ‘aile birliği’ istiyor

Sözleşmeli  öğretmen ‘aile birliği’ istiyor

Sözleşmeli  öğretmen ‘aile birliği’ istiyor. Geçtiğimiz yıl 5 yıl aradan sonra sözleşmeli öğretmenlik uygulaması tekrar başladı. Ancak KHK ile de düzenlemesi yapılan bu uygulamaya göre sözleşmeli öğretmen atandığı görev yerlerinde 6 yıl kalmak zorunda. Bu yüzden de sözleşmeli öğretmenler ‘çakılı’ öğretmen olarak tanımlanmaya başlandı. Bu öğretmenlerin ise “eş durumundan” tayin isteyemeyecekleri de karara bağlandı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN 'AİLE BİRLİĞİ' İSTİYOR

Ancak geçtiğimiz kasım ayında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözleşmeli öğretmenlerin “yer değiştirme” kriterlerinde değişiklik yaptı. Buna göre eşi de sözleşmeli öğretmen olan öğretmenlere tayin hakkı verdi. Buna göre görev yaptıkları ilde 1 yıllık çalışma süresini dolduran ve eşi de sözleşmeli öğretmen olanlar tayin isteme hakkına sahip oldu. Bakanlık 66 il valiliğine yazı göndererek, evli olan her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan öğretmenlerin alanları itibarıyla, öğretmen ihtiyacı da dikkate alınarak ve aile birliği mazaretine bağlı olarak eş birliklerinin sağlanmasının uygun görüldüğünü bildirdi.

EŞİ DE ‘SÖZLEŞMELİ’ TEPKİ ÇEKTİ

Öğretmenler ise bu düzenlemeyi “eşi de sözleşmeli öğretmen olmalı” şartı nedeniyle tepki ile karşıladı. Sosyal medyada kampanya başlatan sözleşmeli öğretmenler “eşi de sözleşmeli olan” şartının değiştirilmesini talep etti.

ÖĞRETMENLER NE DİYOR?

İşte öğretmenlerin tayin hakkı ile ilgili mesajları:

-Sözleşmeli öğretmenlerin tümünün  aile birliği hakkı olmalı

-Eşi ile işi arasında kalan öğretmenleriz. Ailemiz ile aynı sofrada oturmak istiyoruz. Eşimizin de sözleşmeli olmaması suçumuz mu?

-Özür atamalarının hiçbirinden yararlanamayan biz sözleşmeli öğretmenler ailelerimiz ile birleşmek istiyoruz.

-İki sözleşmeli öğretmenin aile birliği oluşturulduğuna karar veriliyor. Peki eşlerinden biri ‘sözleşmeli öğretmen’ olmayanlar aile sayılmıyor mu?

-Aile sayılabilmek için eşlerimizden boşanıp, sözleşmeli öğretmen ile nikah mı yapmamız gerekiyor?

 

 

 

 

02-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş