Arama sonuçları

Üniversitelerde boş kontenjan daha artar mı?

Üniversitelerde boş kontenjan daha artar mı?

2016-ÖSYS sonuçlarına göre üniversitelerde boş kontenjan da ortaya çıktı. Sonuçlara göre üniversitelerde boş kontenjan 60 bin 147. Üniversitelerde boş kontenjan dağılımı ise şöyle: 25 bin 539’u lisans, 34 bin 608’i ise önlisans programlarında boş kontenjan bulunuyor. Devlet üniversitelerinde boş kontenjan 34 bin 468, vakıf’ta 18 bin 528’i ve KKTC üniversitelerinde de 6 bin 306’sı KKTC. İşte üniversitelerde boş kontenjan için ek yerleştirme yapılacak. 

Ek yerleştirme döneminde üniversitelerde boş kontenjan 60 binden daha fazla olur mu? Adaylar bu sorunun yanıtını merak ediyor. Evet, ek yerleştirme döneminde üniversitelerde boş kontenjan daha da artacak. Çünkü her yıl yerleştikleri halde üniversiteye kayıt yaptırmaktan vazgeçen öğrenciler oluyor. Bu yıl da yine kayıt yaptırmaktan vazgeçen öğrenciler olacağı için üniversitelerde boş kontenjan daha da artacak. 

YENİ PROGRAM AÇILMAYACAK

Tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler için ek yerleştirme dönemi üniversite olma yolunu açıyor. Ancak bu yıl farklı bir uygulama var. Her yıl üniversiteler ek yerleştirme döneminde yeni programlar açıyor. Bu programlar taban puanı oluşmadığı için öğrenciler açısından avantaj oluyor. Ancak bu yıl üniversiteler ek yerleştirme için yeni program açmayacak. YÖK kararına göre bu yıl ek yerleştirme yalnızca merkezi yerleştirmenin ardından üniversitelerde boş kalan kontenjan için yapılacak. Buna rağmen kayıt yaptırmayanlar yüzünden üniversitelerde boş kontenjan 60 binin üzerine çıkacak.

KİMLER EK YERLEŞTİRMEYE KATILACAK?

Ek yerleştirmeye yalnızca bir yükseköğretim programına yerleşemeyen öğrenciler ile tercih yapmayanlar katılabilecek. Bunun dışındaki öğrencilerin ek yerleştirmeye katılma hakkı yok. 

ÜNİVERSİTELERE KAYITLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversitelerde kayıtlar  12-16 Ağustos tarihleri arasında elektronik olarak yapılacak. Bireysel kayıtlar ise 15-19 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu kayıtlardan sonra üniversitelerde boş kontenjanlar açıklanacak.  

HANGİ KONTENJANLARA YERLEŞTİRME OLACAK?

Kayıtların tamamlanmasının ardından üniversiteler boş kalan kontenjanlarını ÖSYM’ye bildirecek. Yükseköğretim programlarının sınavsız geçiş dahil 2016 ÖSYS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kayıt olmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından yine merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak. 

KİMLER EK YERLEŞTİRMEYE BAŞVURAMAYACAK?

Sınavsız geçiş dahil merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme için başvuramayacak. 

EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversitelere kayıtların ardından boş kontenjanlar için tercihler 26-30 Ağustos tarihleri arasında alınacak. 6-9 Eylül tarihleri arasında ise ek yerleştirme sonucunda bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler kayıt yapacak. 

11-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş