Arama sonuçları

Üniversitelerde yaz okulları ve bütünlemeler nasıl yapılacak?

Üniversitelerde yaz okulları ve bütünlemeler nasıl yapılacak?

Üniversitelerde yaz okulları ve bütünlemeler nasıl yapılacak? Yükseköğretim kurumlarında akademik yılın sonuna gelindi. Ancak dersi kalan ya da notlarını yükseltmek isteyen öğrenciler "yaz okulları" ile ilgili sorun yaşıyor. Yaz okulları açılıp açılmayacağına ilişkin kararları üniversite senatoları alıyor. Bazı üniversiteler yaz okulu açmayacaklarını söylerken, başta mezuniyetlerini yaz okulları ile gerçekleştirme isteyen öğrenciler de ne yapacaklarını şaşırdı.

ÜNİVERSİTELERDE YAZ OKULLARI VE BÜTÜNLEME

YÖK ise yükseköğretim kurumlarında yürütülecek yaz öğretimi ile bütünleme sınavlarına ilişkin alınan kararlar ile uygulamanın nasıl yürütüleceğinin yükseköğretim kurumlarına hatırlatma yaptı. YÖK, Yürütme Kurulu toplantısında alınan kararlara göre yaz öğretimi ile ilgili uygulamaların nasıl yapılacağına açıklık getirdi. İşte YÖK Yürütme Kurulu kararları:

ÜNİVERSİTENİZ YAZ OKULLARI AÇMAZSA: 25/06/2014 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında; 2547 Sayılı Kanun’un 2880 Sayılı Kanun’la değişik 7/c maddesi uyarınca, yaz öğretimi açılmayan yükseköğretim kurumlarının, diğer yükseköğretim kurumlarından hangilerinde yaz öğretiminde ders alınabileceğinin üniversite senatoları tarafından belirlenmesine, yaz öğretiminde ders alınabilecek yükseköğretim kurumları belirlenmediği takdirde öğrencinin ilgili yılda üniversitenin programının taban puanından daha yüksek bir programın verildiği üniversiteden yaz öğretiminde ders alması durumunda alınan bu derslerin üniversite tarafından kabul edilmesine karar verilmiştir.

KENDİN AÇMAZSAN BİLE: 03.08.2016 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında;

a) Yaz öğretimi açmayan veya bütünleme yapmayan yükseköğretim kurumlarının kendi öğrencilerinin yükseköğretim kurumlarının bulunduğu ildeki diğer yükseköğretim kurumlarında yaz öğretimi açılması halinde eğitim alabilmelerine imkân sağlanmasına,

b) Öğrencilerin yükseköğretim kurumunun bulunduğu ilde başka bir yükseköğretim kurumu tarafından yaz öğretiminde eğitim alması imkânı bulunmaması durumunda, kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumu tarafından bütünleme veya yaz öğretiminden birinin uygulanması gerektiğine, karar verilmiştir.

BAŞKA ÜNİVERSİTEDEN DERS ALABİLİRSİNİZ

YÖK, yaptığı açıklamada yukarıda alınan kararları hatırlatarak, şöyle dedi:

"Söz konusu kararlardan da anlaşılacağı üzere öğrenciler kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumu tarafından bütünleme veya yaz öğretimi yapılmaması durumunda o ildeki diğer yükseköğretim kurumlarından yaz öğretimi eğitimi alabilmektedir. Öğrencinin kayıtlı olduğu ilde başka bir yükseköğretim kurumu bulunmaması durumunda kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumunun bütünleme veya yaz öğretiminden birini uygulaması gerekmektedir.

BÜTÜNLEME SINAVLARI KARARLARI NEDİR?

Bütünleme uygulayan yükseköğretim kurumunun yaz öğretimi açmaması durumunda 25.06.2014 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca öğrenciler diğer yükseköğretim kurumlarından yaz öğretimi alabilecektir."

 

 

 

 

06-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş