Arama sonuçları

Üniversitelere öğrenciler 'not' verecek

Üniversitelere öğrenciler 'not' verecek

Üniversitelere öğrenciler 'not' verecek. Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK), Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesini yapmak üzere kurulan değerlendirici takımlarına ilk kez öğrencileri de alacak.

YÖKAK tarafından yürütülen ve Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği'ne göre üniversiteler 5 yılda en az bir kez Kurumsal Dış Değerlendirme Programı'na girecek. Bu programın değerlendirici takımlarında öğrenciler de görev alacak,

ÜNİVERSİTELERE ÖĞRENCİLER 'NOT' VERECEK

Bu kapsamda, YÖK'te düzenlenen Öğrenci Değerlendirici Eğitimi Programı ile değerlendirici takımlarında yer alacak 61 öğrenciye eğitim verildi.

Eğitimlerini tamamlayan öğrenciler 5-8 kişilik takımlarda görevlendirilecek. Böylece, takımlarda, yükseköğretim kurumlarından kalite güvencesi alanında deneyimli akademik ve idari çalışanların yanı sıra ilk kez öğrenciler de yer alacak.

ÖĞRENCİLER ORTAMLARI DEĞERLENDİRECEK

Öğrenciler, üniversitelerdeki eğitim öğretim süreçleri, öğrenme kaynakları ve yaşam alanlarını değerlendirerek programa katkı sağlayacak.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, yükseköğretim kurumlarının değerlendirilmesinde öğrencilerin sağlayacakları katkının önemine değinerek, şöyle dedi:

"Bu süreçte öğrenci değerlendiricilerimizden beklentimiz, ders içerikleri ve ders yapma süreçleri, sınıf içi ve dışı öğrenme atmosferi, laboratuvarlar, kütüphaneler, kafeteryalar ve kulüplere kadar geniş bir yelpazede kurumun öğrenci odaklı, sürekli gelişme ve iyileşme sürecinde olup olmadığını değerlendirmeleridir." dedi.

AKADEMİSYENLİK NE OLMALI?
 

Kurumların dünyanın gelişen teknolojilerine ayak uydurmak zorunda olduğunu vurgulayan Elmas, şunları kaydetti:

"Akademisyenliğin yoğun şekilde ders anlatmaktan ziyade mentorluğa, akıl hocalığına dönüşmesi gerekmektedir. Öğrencilere, ders dışında yetkinlikler kazandırılmalı, bireylerin hangi bölümden mezun olursa olsun, alan bilgisinin yanında, dijital yetkinlik, karmaşık problem çözme, iletişim becerisi, analitik düşünme ve etik gibi dünyanın her yerinde ayakta kalabilecek yetkinliklerin kazandırılması gerekiyor. Öğrenci değerlendiriciler üniversitelerin eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve yönetim sistemlerini bu çerçevede değerlendirecekler."

29-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş