Arama sonuçları

Yılmaz: TEOG'un yerine gelen bir ay içinde belli olacak

Yılmaz: TEOG'un yerine gelen  bir ay içinde belli olacak

Yılmaz: TEOG'un yerine gelenbir ay içinde belli olacak. Yılmaz: Üniversite sınavları birden fazla yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Üniversite sınavları birden fazla yapılacak” dedi.

Bir yandan TEOG tartışmaları sürerken  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'de üniversite sınavları ile ilgili açıklamalarda bulunması ile bu kez gündem üniversite sınavları kalkacak mı oldu. 

Erdoğan TEOG gibi üniversite sınavlarının kaldırılması konusunda da çalışmaları olduğunu açıkladı.

Üniversiteye giriş sınavıyla ilgili bir değişiklik olup olmayacağı konusuna da değinen Erdoğan, "O da olacak, o konuda da çalışılıyor" ifadesini kullandı.

YILMAZ: ÜNİVERSİTE SINAVLARI BİRDEN FAZLA YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da katıldığı TV programında “Bizim programımızda var. Üniversite sınavları birden fazla yapılacak diye. Üzerinde çalışılıyor. Olgunlaştığında halkımızın önüne sunulacak” dedi. Yılmaz'ın açklamaları şöyle:

TEOG YERİNE GELEN YENİ SİSTEM BİR AY İÇİNDE BAKANLAR KURULU'NDA OLACAK

Yılmaz, TEOG ile ilgili yeni sistemi bir ay içerisinde Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını açıkladı. Yılmaz’ın açıklamarı şöyle:

HER OKUL KENDİ SINAVINI MI YAPACAK?

'Her okul kendisi sınav yapsın diyen var. Herkesin mahallesindeki okula alın, diyenler bulunuyor. Eskiden de öyleydi. Ankara Fen, İstanbul Erkek, Kabataş lisesi gibi okullara girebilmek için her iki matematik ve Türkçenizin 5 olması gerekiyor. Eğitim uzmanı diyor ki 85’in üzerinde olanlar girsin. Kimisi de diyor ki, açık uçlu soru sorun. Sınavı yapacak öğretmen bir başkası olacak, okuyacak kişi başkası olacak. Ancak sonuçta öğrencinin ne cevap verdiğini ailesine de gönderin ki o da bilsin. Bu da bir başka alternatif' dedi.

BENİM DE TEOG’DAN GEÇEN EVLADIM VAR

Çocuklar 25 yaşına kadar sınavdan sınava koşturuyor. Benim de TEOG’dan geçmiş evladım var, dolayısıyla veli olarak da TEOG’un ne olduğunu biliyoruz. Yeni sistem bir ay içinde bakanlar kuruluna sunulacak. Onlar tamam derse hemen açıklarız, şu noktanın düzeltilmesi lazım derlerse, onu yaparız. İhtiyaçları göz önüne alaraktan çalışma yapacağız. Fırsat eşitliğini sunmak istiyoruz. Geçen yıl TEOG birincisi Muş Varto’dan bir kızımız mezrada yaşıyor, taşımalı eğitimle geliyor. Bu yıl onun kız kardeşi de birinci oldu, Erciş’ten, Tunceli Çemişkezek’ten çıktı. Hiç merak etmesinler, onlar bizim cevherimiz. Ülke bunu değerlendirmeme lüksüne sahip değil. Eğitimde genel kural, kimseyi geride bırakmamak. Herkesin ulaşabileceği bir sistemi getireceğiz. Kalkan TEOG bir öncekilerden daha iyiydi. Yerine gelecek sistem de şu anki TEOG’dan daha iyi olacak.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: "Vatandaşlarımız şundan çok emin olsunlar, eğer bir okula, ister meslek lisesi ister imam hatip lisesi isterse anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi olsun, eğer istemiyorsa, evlatlarını vermiyorsa, hiçbir zaman Milli Eğitim Bakanlığının, ailesinin istemediği bir okula evladını gönderebilmek gibi bir durumu yoktur. Yani ailelerin istemediği hiçbir okula evlatlarını biz göndermeyiz. Eve en yakın hangisini istiyorsa o alanda... Bizim amacımız eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak."

20-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin