Arama sonuçları

1 milyondan fazla öğrenci tarikatlarla bağlantılı

1 milyondan fazla öğrenci tarikatlarla bağlantılı

1 milyondan fazla öğrenci tarikatlarla bağlantılı. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi iken, 2018 yılında "Eğitimde Tarikat ve Medrese Gerçeği, 1 Milyon Öğrenci Tarikatların Elinde” konulu çalışma yapan Eğitim Politikası Uzmanı Prof. Dr. Esergül Balcı, verileri bir yıl sonra tekrar incelediklerinde bu sayının arttığını söyledi. 

BirGün’den Namık Alkan’ın haberine göre, Prof. Dr. Esergül Balcı, bir milyondan fazla öğrencinin tarikatlara ait yurt, okul, medrese, Kuran kursu ve özel evlerde bulunduğunu belirtti. Balcı, özel okulların üçte birinin de tarikatlarla bağlantılı olduğunu ifade etti.

1 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİ TARİKATLARLA BAĞLANTILI

2018’de hazırlanan rapordaki verilerde baktığımızda bir milyon öğrencinin tarikatlara ait yurt, okul, medrese, Kuran kursu ve özel evlerde bulunduğunun tespit edildiğini söyleyen Balcı, baz alınan verilerin TÜİK, MEB, TMSF, İçişleri Bakanlığı ve diğer güvenlik birimlerinden alındığını söyledi. Balcı, bu verilerin bir yıl sonra tekrar incelendiğinde, bu sayıda artış gözlemlendiğini ifade etti.

DEVLET OKULLARINDA DA TARİKAT TEHLİKESİ

Genel kanının aksine devlet okullarında da tarikatların etkili olduğunu söyleyen Balcı, araştırma sonuçlarına göre taşrada bazı öğretmenlerin de devlet okullarında okuyan öğrencileri tarikatlara yönlendirdiğinin altını çizdi. Balcı, 15 Temmuz’dan sonra FETÖ ile ilişkili olduğu için görevden alınan en fazla memurun MEB’de olduğuna da dikkat çekti.

ÖZEL OKULLARIN ÜÇTE BİRİ TARİKAT BAĞLANTILI

MEB verilerine göre, Türkiye’deki özel öğretim kurumu sayısının 2017-2018 eğitim öğretim yılında 11 bin 694’e yükseldiğini söyleyen Balcı, bu okulların üçte birinin tarikatlarla bağlantılı olduğunu vurguladı. “Denetimi MEB’in yürütmesi gerekiyor” diyen Balcı, bu okulların usulüne uygun denetlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Adana Aladağ’da bir tarikat yurdunda çıkan yangını anımsayan Balcı, “Kız çocukları diri diri yandı. Anlaşıldı ki, yurt binası kurallara uygun değil. O yaştaki çocukların o yurda gitmesi kanunla yasaklanmış. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yurdu kapatsa önce aileler tepki gösterecek. ‘Çocuklarımız nerede kalacak’ diyecekler. Çünkü başka kalacak yer yok. Sonra tarikat siyasi baskı uygulayacak. Belki müdür sürgün edilecek. Bu şartlarda denetim ne kadar mümkün? Bu hepimizin bildiği bir Türkiye gerçeğidir” ifadelerini kullandı.

1 MİLYONUN 234 BİNİ POTANSİYEL ŞİDDET EĞİLİMLİ

İstanbul’da bir Kuran kursunda çocuklara tecavüz edildiğini de hatırlatan Balcı, tarikat yurtlarının cinsel istismar kadar teröre yönlendirme konusunda da tehlikeli olduğunu şu ifadelerle belirtti:

“Buralarda kalan çocuklar evlerine döndüklerinde ailelerini, varsa kardeşlerini de etkileyip yönlendirebiliyor. Bunun örneklerini IŞİD’e katılan ya da Suriye’ye cihat için gidenlerde sıkça gördük.”

Araştırma sonuçlarına göre tarikat üyesi olduğunu iddia edenlerinin yüzde 9’unun ılımlı İslam tabirini reddettiğini söyleyen Balcı, istatistiksel olarak 234 bin tarikat üyesi öğrencinin potansiyel şiddet eğilimli ve teröre yatkın kişiler olduğunu da sözlerine ekledi.

21-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş