Arama sonuçları

2021 YKS: Kontenjanlar ne olacak? Hangi programlara sınırlama geliyor?

2021 YKS: Kontenjanlar ne olacak? Hangi programlara sınırlama geliyor?

“Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu”nun bu yılki ilk toplantısı bugün yapıldı. Ülkedeki mevcut yükseköğretim programlarının kontenjan planlamasında ihtiyaç analizlerini yapmak üzere oluşturulan “Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu”nun sekizinci toplantısı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.

İLK TOPLANTI YAPILDI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantının katılımcıları şöyle oldu: “Milli Eğitim, Sağlık, Sanayi ve Teknoloji, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve YÖK’ten kurul üyeleri. 

Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu toplantısında ilk olarak 2020 yılı kontenjanlarına ilişkin doluluk oranlarının durumu değerlendirildi.

HANGİ BÖLÜMDE KONTENJAN NE OLACAK?

Toplantıda şu kararlar alındı:

  • Öğretmenlik programlarıyla ilgili olarak geçen yılki uygulamaların sürdürülmesi ve kontenjanların artırılmamasına karar verildi.
  • Hukuk fakültelerinde ilgili üniversitenin boş kontenjanları da dikkate alınarak üniversite bazında kontenjanların belirlenmesi kararlaştırıldı.

MÜHENDİSLİK PROGRAMLARINDA KONTENJAN AZALACAK

  • Mühendislik alanlarında kontenjanların belirlenmesinde öne çıkan alanların ve ülke ihtiyaçlarının göz önünde bulundurularak toplam kontenjanın azaltılmasına karar verildi.
  • Sağlık alanlarında yeni kurulan fakülteler ve programlar dahil olmak üzere toplam kontenjanların belirlenmesine, tedrici olarak da bazı alanlarda kontenjan düşürülmesine devam edilmesi kararlaştırıldı.
  • İlk ve Acil Yardım gibi önlisans programlarının eğitime başlanması ve sürdürülmesiyle ilgili olarak paydaşların da görüşünün alınarak standartların geliştirilmesine karar verildi.
  • Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ikinci öğretim Sağlık önlisans programlarında kontenjan sınırlaması getirilerek tedrici olarak azaltmaya gidilmesine ve vakıf yükseköğretim kurumlarında yeni ikinci öğretim Sağlık önlisans programının açılmaması kararlaştırıldı.
  • KKTC’de uygulama alanlarının yetersiz olması nedeniyle yeni sağlık programı açılmamasına ilişkin kararın uygulamasının devamına karar verildi.

31-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş