Arama sonuçları

2023 YKS tercihleri: 24 tercih hakkınız var

2023 YKS tercihleri: 24 tercih hakkınız var

ÖSYM, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu yayımladı. ÖSYM, bu kılavuzun adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlandığını hatırlatarak, adayların tercihlerini yapmadan önce tercih süresinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu incelemeleri gerektiği uyarısında bulundu.

TERCİHLER 27 TEMMUZ-8 AĞUSTOS

Tercihler, 27 Temmuz-8 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak. Tercihlerinizi yapsanız da bu süre içerisinde değişiklik yapma hakkınız bulunuyor. Ancak tercihlerinizi yaptıktan sonra tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız. Adayların 24 tercih hakkı var ancak tümünü doldurma zorunda değiller.

TERCİHLERİNİZİ NASIL YAPACAKSINIZ?

Adaylar tercihlerini, TC Kimlik Numarası ve şifreleriyle tercih süresi içinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunmak mümkün değil.

ADAYLAR NASIL YERLEŞTİRİLECEK?

Adaylar, Tablo-3'teki ön lisans, Tablo-4'teki lisans programlarına;

a) TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları,

b) Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecekler.

TERCİHLERİNİZİ YAPARKEN

 

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyecek, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacak.

 

2023-TYT puanı hesaplanan adaylar, Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2023-AYT/YDT’de ilgili puan türünde puanı hesaplanan adaylar, Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecek. Ancak bu tercihleri yaparken, söz konusu yükseköğretim programının özel koşullarını da dikkatle incelemeniz gerekiyor.

ÖZEL KOŞULLARI UNUTMAYIN

Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, ÖSYM bunu kontrol etmeyecek. Eğer koşulları taşımadığınız yerleştirme sırasındaki kontrollerde ortaya çıkarsa tercihleriniz geçersiz sayılacak. Yerleştirme işlemi yapılmış olsa da kaydınız yapılmayacak. Bu yüzden programların aradığı koşulları taşıdığınızdan emin olun.

TERCİH SIRASI ÖNEMLİ

Tercih sırası önemli. Tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacak. Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa sadece bu dört programı yazabilecek.

MERKEZİ YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Merkezi yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılacaktır. Sistemin esasları şu şekilde özetlenebilir:

a) Her yükseköğretim programına, Kılavuzda belirtilen ve bilgisayar ortamında denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş olan adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilecektir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecektir.

b) Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

c) Merkezî yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

ç) Bir adayın kayıt hakkı kazandığı programın bağlı olduğu yükseköğretim kurumuna gönderilecek bilgilerde, kayıt hakkı kazanan bütün adayların açık kimlikleri, fotoğrafları, puanları, ortaöğretim alan/dalı ve ek puandan yararlanıp yararlanmadığı bilgisi yer alacak.

d) Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralayınız. Duruma göre yapabileceğiniz 24 tercihin baştan birkaç tanesini "Puanım yeterli olmayabilir" endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilirsiniz.. Ancak, kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermeyiniz.

BİR KEZ DAHA KONTROL EDİN

Tercihlerinizi son olarak şu açılardan bir kez daha kontrol ediniz:

Listenizdeki programların bu kılavuzda "bakınız/koşullar" olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün koşullarını karşılıyor musunuz?

Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı? Listenize yazdığınız programların kodunu ve adını bir kez daha kontrol ediniz.

 Listenizdeki programların sırası gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, "Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım" demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi?

Bütün bu kontrollerden sonra tercih bildirim işleminizi gerçekleştiriniz.

BU UYARIYI GÖRÜN

ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerinizi tamamlayınız. Tercih işlemini ekrandaki uyarılara göre sonlandırınız. Tercihlerinizin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmanız için ekranda “2023-YKS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini mutlaka görünüz.

Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercihlerinizi internetle ÖSYM’ye göndermeden önce tüm tercihlerinizin durumunuza uygun olduğundan mutlaka emin olunuz. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır.

BİR ÇIKTISINI ALIN

Tercih işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizi alarak saklayınız. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere ÖSYM işlem yapmayacak.

OBP YARIYA DÜŞECEK

2023 YKS sonucuyla bir yükseköğretim kurumuna merkezi yerleştirmeyle yerleşen veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adaylar, 2024-YKS'ye girdikleri takdirde, OBP'lerinin çarpılacağı katsay yarıya düşecek.

20-07-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş