Arama sonuçları

627 bin öğrenci e-kayıt yaptırdı, 400 milyon lira tasarruf sağlandı

627 bin öğrenci e-kayıt yaptırdı, 400 milyon lira tasarruf sağlandı

627 bin öğrenci e-kayıt yaptırdı, 400 milyon lira tasarruf sağlandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) verilerine göre, 627 bin 532 üniversite öğrencisinin kaydını elektronik kayıt (e-Kayıt) üzerinden dijital ortamda yaptırdı. Böylece yaklaşık 400 milyon lira tasarruf sağlanırken, işlemlerdeki yoğunluk azaltılarak koronavirüs salgınına karşı tedbir alma imkanı da sağlandı.

627 BİN ÖĞRENCİ E-KAYIT YAPTIRDI, 400 MİLYON LİRA TARARRUF SAĞLANDI

YÖK, koronavirüs tedbirleri kapsamında şahsen kayıt işlemlerindeki yoğunluğu ve sosyal mesafe risklerini azaltmak amacıyla öğrencilerin de taleplerini dikkate alarak üniversitelere e-Kayıt tarihleri 6 Eylül Pazar saat 23.59'a kadar uzatılmasına karar vermişti.

Bu kapsamda, üniversite adaylarının, tüm devlet üniversiteleri ile e-Kayıt hizmeti sunan 61 vakıf üniversitesine e-Kayıt işlemleri bu tarihte sona erdi.

YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, elektronik kayıt yapabilecek öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu YÖK'ün e-Kayıt kolaylığından istifade etti.

627 BİN 532 ÖĞRENCİ E-KAYIT KOLAYLIĞINI TERCİH ETTİ

Elektronik kayıt yapabilecek 729 bin 57 kişiden 627 bin 532'si üniversite kaydını YÖK'ün 2014-2015 öğretim yılından beri e-Devlet kapısı üzerinden öğrencilerin hizmetine sunduğu e-Kayıt uygulaması üzerinden gerçekleştirdi.

YÜZDE 86’SI E-KAYIT YAPTIRDI

e-Kayıt olma imkanına sahip olan öğrencilerin yüzde 86'sı üniversite kaydını üniversitesine gitmeden elektronik ortamda kolayca yapmış oldu.

Devlet üniversitelerinde 626 bin 776 kişiden 571 bin 9'u, elektronik kayıt uygulamasına dahil olan 61 vakıf yükseköğretim kurumunda ise 102 bin 281 kişiden 56 bin 523'ü e-Kayıt kolaylığını tercih etti.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDEKİ ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 91’İ TERCİH ETTİ

Bu yıl elektronik kayıt yapabilecek devlet üniversitelerindeki öğrencilerin yüzde 91'i, vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin ise yüzde 55'i elektronik kaydı tercih etmiş oldu.

Geçen yıl bu oranlar, devlet üniversitelerinde yüzde 83, vakıf üniversitelerinde ise yüzde 29 şeklinde gerçekleşmişti. Bu yıl özellikle vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin e-Kayıt yöntemi ile kayıt yaptırma oranındaki artış dikkati çekti.

YÖK yetkilileri, üniversitelere kayıt işlemlerinde büyük bir kolaylık sağlayan e-Kayıt uygulamasına olan ilginin her geçen yıl artarak öğrenci ve ailelerin kayıtlarda bir numaralı tercihi olduğunu belirtti. Yetkililer, devlet üniversitelerine nazaran vakıf yükseköğretim kurumlarındaki oranın daha düşük olmasının sebebinin bu kurumlardaki öğrenim ücreti ödeme işlemlerindeki bazı prosedürlerden kaynaklandığını ifade etti.

KAYIT İŞLEMLERİNDE ÖĞRENCİ VE AİLELERİNE BÜYÜK TASARRUF SAĞLANDI

Bu yıl, elektronik kayıt sayesinde yaklaşık 400 milyon lira tasarruf sağlandığı tahmin ediliyor. Hesaplama öğrencilerin kayıt yaptırmak için en az bir veli ile üniversitenin bulunduğu şehre gittiği, bir gece konakladığı, gidiş dönüş yol parası ve yemeğe harcadığı miktar göz önüne alınarak yapıldı.

Bu rakamın, kayıt yaptıran öğrencilerin bir bölümünün arkadaşları veya ailesinden daha fazla kişiyi götürdüğü dikkate alındığında daha da fazla olduğu düşünülüyor.

GEÇEN YILKİ TASARRUF TAHMİNİ 280 MİLYON LİRA İDİ

YÖK'ün geçen yılki verilerine göre elektronik kayıt yaptırabilecek 647 bin 716 adaydan yüzde 78'ine karşılık gelen 504 bin 271'i elektronik kayıt yaptırmış ve bu sayede tahmini 280 milyon lira tasarruf sağlanmıştı. Bu sene bu tasarruf oranının 120 milyon liralık artışla yaklaşık 400 milyon liraya çıktığı tahmin ediliyor.

KAYITLARDA SALGIN BULAŞMA RİSKLERİ BÜYÜK ORANDA AZALTILDI

Bu yıl e-Kayıt ile öğrenci ve aileleri ile üniversiteler büyük oranda maddi tasarruf sağlarken aynı zamanda küresel koronavirüs salgınına yönelik sosyal mesafe kuralı doğrultusunda tedbir de alınmış oldu. Böylece başvuru işlemleri esnasında sosyal mesafenin sağlanamaması ve şehirler arasındaki hareketlilik gibi riskler de azaltıldı.

10-09-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş