Arama sonuçları

Bakan Özer: Öğretmenlik Meslek Kanunu daha iyi noktalara gelecek

Bakan Özer: Öğretmenlik Meslek Kanunu daha iyi noktalara gelecek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Gaziantep'in Karkamış ilçesine teröristlerce düzenlenen havan saldırısında şehit olan öğretmen Ayşenur Alkan'ın görev aşkıyla canını hiçe saydığını, sınıfı tahliye ettikten sonra öğrenci kalıp kalmadığını kontrol etmek için tekrar yukarı çıktığını, bu sırada meydana gelen patlamada yaşamını yitirdiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Bakan Özer, ilk olarak ziyaret ettiği Keçiören İlkokulunda 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlayarak öğretmenlere çiçek sundu.

ÖĞRETMENLERİN YANINDAYIZ

Öğretmenlerle sohbet eden Özer, Bakanlık olarak bütün imkanlarıyla öğretmenlerin yanında yer almaya devam edeceklerini belirtti. Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmelere özgü bir kanun çıkarıldığını, bunun yanı sıra 3600 ek gösterge imkanından ilk olarak öğretmenlerin yararlandığını aktardı.

2000'li yıllarda eğitim sisteminde 500 bin öğretmen varken son 20 yılda yapılan yatırımlarla şu anda sayının yaklaşık 1 milyon 200 bin olduğunu kaydeden Özer, öğretmenlerin yüzde 60'ının kadınlardan oluştuğunu ifade etti.

KAZANAN ÖĞRETMENLER OLDU

Özer, Yenimahalle Afşin Bey İlkokulu'na geçerek, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladığı öğretmenlere çiçek verdi. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı ile ilgili Özer, şöyle dedi: "Sonuçta kazanan öğretmen oldu. Bu haklardan çok daha fazla öğretmenimizin yararlanmasını istedik, öyle de oldu. Öğretmenlik Meslek Kanunu, size söz verdiğimiz gibi daha iyi noktalara gelecek."

EN KUTSAL MESLEK

Özer, en kutsal mesleğin "öğretmenlik" olduğunu vurgulayarak, eğitimcileri çok kapsamlı olarak her zaman desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Bakan Özer, ziyaretin sonunda okuldaki öğretmenlere daha önce sözünü verdiği spor salonunun açılışını da yaptı.

EMEKLİ ÖĞRETMENLERİ ZİYARET

Bakan Özer, eşi Nebahat Özer ile 75. Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezindeki emekli öğretmenleri de ziyaret etti, diğer huzurevi sakinleriyle bir araya geldi.

Emekli eğitimcilerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlayan Özer, çiçek takdiminde bulundu. Emekli öğretmenlerin tecrübelerini dinleyen Bakan Özer, "Hepinize emeklerinizden dolayı hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de şahsım adına şükranlarımı, saygılarımı arz ediyorum." dedi.

EMEKLİ ÖĞRETMENLER PAYLAŞACAK

Özer, öğretmenliğin meslekten öte bir yaşam tarzı olduğunu vurgulayarak, "Fedakarlık üzerine inşa edilen bir meslek. Onun için sizlerden öğrenecek çok şeyimiz var" ifadelerini kullandı.

Emekli öğretmenlerin "Genç öğretmenlere tecrübelerimizi aktarmak istiyoruz" sözleri üzerine Özer, "Memnuniyetle bunu yapalım. 81 ilimizden gelen öğretmenlerimizi de burada sizlerle buluşturalım. Önümüzdeki aydan itibaren bunu düzenli yapalım" dedi.

AYŞENUR ALKAN

Gaziantep'in Karkamış ilçesinde yaşanan terör saldırısına da değinen Özer, yaşamını yitiren 22 yaşındaki Ayşenur Alkan öğretmenin, olay sırasında dahi öğrencilerini düşündüğünü belirtti. Özer, şöyle devam etti:

"Öğrencilerini aşağı indirip sonra 'Acaba bir öğrenci sınıfta kaldı mı?' diye görev aşkıyla hareket edip canını hiçe sayarak tekrar yukarı çıktığında patlama nedeniyle hayatını kaybetmiştir. İşte öğretmenlik, fedakarlıkla, sevgiyle, aşkla yapılan bir meslek. Ülkemizin bu kadar güçlü hale gelmesinde sizlerin çok büyük emekleri var. Onların fedakarlıklarıyla, gece gündüz çalışmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok daha güçlenmeye devam edecek. İnşallah bundan sonra da Bakanlık olarak tüm bürokratlarımızla birlikte sık sık sizi ziyaret edeceğiz. Sadece Öğretmenler Günü'nde değil, başka günlerde de inşallah birlikte olacağız. Hepinize minnettar olduğumu ifade etmek için geldim. Hepinize çok teşekkür ediyoruz."

Sohbetinde, köylerde açılan köy yaşam merkezlerine de değinen Özer, buralarda yetişkin, çocuk ve torun herkesin bir araya getirildiğini kaydetti.

Özer, "Buralara inanılmaz rağbet var. Şehirlerden köylere kaymalar başladı. Tarım ve hayvancılık gelişirken istihdama olumlu etkiler başladı. Muhtemelen size en güzel 24 Kasım Öğretmenler Günü hediyemiz, köy okullarının açılmasıdır" dedi.

 

23-11-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş