Arama sonuçları

Bakan Selçuk'tan YÖK'e yanıt: MEB'in öğretmediklerinden sınav yapılabilir mi?

Bakan Selçuk'tan YÖK'e yanıt: MEB'in öğretmediklerinden sınav yapılabilir mi?

Bakan Selçuk'tan YÖK'e yanıt: MEB'in öğretmediklerinden sınav yapılabilir mi? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında gelecekte yapılacak üniversite sınavlarıyla ilgili tartışma sürüyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  Ortaöğretim Tasarımı'yla ilişkili olarak 2024'te yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında, şöyle dedi:

"Biz Bakanlık olarak bürokratik kültür ve nezakete sahip bir kurumuz, kanunlarla bize verilmiş yetki ve sorumlulukların da farkındayız. Şunu sormak lazım: Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmediği veya belirlemediği kazanımlardan sınav yapabilir mi?"

2014'TE YENİ ÜNİVERSİTE SINAVI AÇIKLAMASI TARTIŞMA BAŞLATTI

 

Geçtiğimiz 18 Mayıs'ta Bakan Selçuk, azaltılan, seçmeli ve zorunlu dersleri de içeren yeni lise modelini açıklamıştı. Selçuk, bu yeni sistemin ilk üniversite sınavının da 2024 yılında yapılacağını söylemişti.Yeni lise modelinin açıklanmasının ardından YKS'de bi r değişikliğin olup olmayacağı tartışmaları başlamıştı. Bakanlığın bu konuda YÖK'ün görüşünü almadığı ortaya çıkmıştı.

Geçtiğimiz hafta da YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, uluslararası öğrencilere verdiği iftarda yeni lise modeli ile yeni YKS soruları üzerine şöyle demişti:

YKS İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK GÜNDEMİMİZDE YOK

"Bu açıklamalarda söz konusu değişiklik ile ilgili bilimsel çalışma ya da rapor Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bize ulaşmadı. YKS'nin TYT oturumunda sayısal ve sözel okuryazarlığın sorgulandığı bir sistem getirdik. Bu sistem olumlu sonuçlar üretti. Yükseköğretime giriş sistemlerinin sosyal adalet ve fırsat eşitliğini temin etmesi gerek. Eğitim öğretimin bütününde olduğu gibi yükseköğretimde de 'piyasa' şartlarının egemen olmamasını istiyoruz. Eğitim öğretim, ana gövde olarak kamusal bir hizmettir. Bu bağlamda, mezunlarını 4-5 sene sonra göreceğimiz bilinmezliklerle dolu bir sisteme ilişkin bir süreç başlatmamız aklen, bilimsel olarak mümkün değil."

BAKAN SELÇUK DA SARAÇ'A YANIT VERDİ

Selçuk, Esenler Belediyesi'nin ev sahipliğinde İstanbul Esenler Stadyumu'nda Avrupa yakasındaki eğitim yöneticileri ile dünkü iftarda bir araya geldi. Selçuk,  bir gazetecinin Ortaöğretim Tasarımı'yla ilişkili olarak 2024'de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkındaki değerlendirmelerle ilgili sorusuna da şu yanıtı verdi: 

KANUNLARIN BİZE VERDİĞİ YETKİ VE SORUMLULUKLARIN FARKINDAYIZ

"Biz Bakanlık olarak bürokratik kültür ve nezakete sahip bir kurumuz, kanunlarla bize verilmiş yetki ve sorumlulukların da farkındayız. Şunu sormak lazım: Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda Milli Eğitim Bakanlığının öğretmediği veya belirlemediği kazanımlardan sınav yapabilir mi?"

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BEKLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda kendilerinden beklentilerinin çok net olduğunu ve bunun bu ülkenin, bu coğrafyanın, bu toprakların çocukları için parlak bir gelecek olduğunu söyledi. Selçuk, şöyle dedi: "Çünkü bizim çocuklarımız, bütün dünya çocukları gibi belirli bir yeteneğe, belirli bir potansiyele sahip, bizim onlara bu değişen dünyada yeni bir ortam sağlamamız lazım. Bugün, 2040'ların dünyasına hazırlanacak olan evlatlarımızın, yavrularımızın ilkokula gittiği, ortaokula gittiği gün. Onlar, bize 'Bizi neye hazırladınız siz?' dediklerinde mahcup olmamak için bugünden bir şeyler yapmak lazım."

Bakan Selçuk, ortaöğretimle ilgili kamuoyunun görüşüne sunulmak üzere bir tasarım projesi ilan ettiklerini hatırlatarak, şöyle devam etti:

UZUN YILLARDIR ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

"Bu proje aslında bizim çok uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız bir proje. Ekip arkadaşlarımızla beraber yüzlerce öğretmenin, akademisyenin, öğrencimizin içine katılıp da görüşlerini serdettikleri, 'Şu şöyle olursa daha iyi olur.' dedikleri ve her türlü okulda tasarıma ilişkin simülasyon yaptığımız, ne gibi sorunların çıktığını araştırdığımız, norm kadroda, derslik sayısında bir problem yaşar mıyız dediğimiz, hummalı bir çalışma var. (Yeni model) Sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, bireysel ve kurumsal yapılara ya eğitim alanındaki tüm paydaşlarımıza ortaöğretim tasarımını, yapılacak ilkokul ve ortaokul tasarımlarıyla ile ilgili görüşlerini de ilave etmek suretiyle sormuş bulunuyoruz. Bayramdan sonra da inşallah bununla ilgili cevabi metinler bize ulaşmaya başlayacak."

YENİ LİSE MODELİ KİMLERİ İLGİLENDİRİYOR?

Selçuk, yeni lise modelinin şu anda 7'nci sınıfta olan ve bir sonraki yıl 9'uncu sınıfa başlayacak olan çocukların eğitimiyle ilgili bir konu olduğunu dile getirdi.

Bu modeli 4-5 seneye yaymak durumunda kaldıklarını anlatan Selçuk, şöyle konuştu:

"Çünkü biliyoruz ki altyapı kurulmadan, yeterli hazırlık yapılmadan bir girişimde bulursak bizim çözüm diye ürettiğimiz her şey bizim bir sonraki problemimiz olacaktır. O yüzden de bunun tedbirini alıp bu tedbirle beraber yavaş yavaş, sindire sindire, içselleştirerek bu mevzuya hakim olmak konusunda bir ısrarımız var, azmimiz var. Allah izin verirse bunu hayata geçirmemizle ilgili emin olun büyük bir problemimiz yok, bütün bunlarla ilgili yaptığımız deneme modelleme çalışmalarımız bunu gösteriyor. Sadece buna zaman ayırmak, bunun finansmanını ve insan kaynakları yönetimini sağlam yapmak lazım."  

KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ

Bakan Selçuk, eğitim ile ilgili konularda pek çok iş birlikleri yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Çok sayıda üniversitemizle, eğitim fakültelerimizle, spor federasyonlarımızla, birçok sivil toplum kuruluşuyla iş birliği içerisindeyiz. Yüz binlerce öğretmenimizin adım adım bu meselelere hazırlanması için öncelikle gönüllülerden başlayarak, daha sonra yavaş yavaş bütün Türkiye’yi kapsayacak şekilde bütün öğretmenlerimizin ücretsiz olarak belirli eğitimlerin içinde bulunmasını sağlamak konusunda planlamamız bitti, anlaşmalarımız, iş birliklerimiz tamamlanmış durumda ve hemen bu haziran ayında da inşallah adımımızı atmış olacağız. Bu süreçte sabırlı olmaya ve stratejik bir bakış açısıyla ilerlemeye ihtiyaç bulunuyor. Biz bunu rahatlıkla hallederiz, bundan hiç şüpheniz olmasın. Sadece kendinize güvenin, bunu beraber yapacağız, birlikte yapacağız."

02-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş