Arama sonuçları

Başkentteki meslek lisesi elektronik kart üretimiyle öne çıktı

Başkentteki meslek lisesi elektronik kart üretimiyle öne çıktı

Yılın ilk çeyreğinde, 7 milyon 933 bin liralık üretimle okullar bazında en fazla gelir sağlayan Sincan Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ürettiği elektronik kartlarla ön plana çıkıyor.

Meslek liselerinin bu yılın ilk üç ayındaki toplam geliri, 2021'in ilk üç ayına göre, yüzde 225 artarak 333 milyon liraya yükseldi. Okullar arasındaki üretim sıralamasında ise 7 milyon 933 bin liralık üretimle Ankara Sincan Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci sıraya yerleşti.

PAZARIN İHTİYAÇLARINI KARŞILIYOR

Bilişim, elektrik ve elektronik, plastik, metal teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme ile mobilya ve iç mekan tasarımı alanlarında ürettiği ürünlerle pazarın ihtiyaçlarına karşılık veren meslek lisesi, okul-sektör iş birliğini sürekli kılarak mezun ettiği başarılı öğrencilerin daha kolay istihdam edilmesini sağlıyor.

"ÖĞRENCİLERİMİZ İŞ HAYATINA DAHA RAHAT GEÇİŞ YAPABİLİYOR"

Okulun eğitim ve üretim faaliyetlerine ilişkin AA muhabirine konuşan lise müdürü Cumali Yerdelen, sektördeki şirketlerle imzalanan protokoller sayesinde öğrencilerin belli günlerde fabrika ortamı ve hayatını yerinde görerek buraları tanıma fırsatı yakaladığını söyledi.

Döner sermaye üretiminde yılın ilk 3 ayında ciro bazında en yüksek geliri elde ettiklerini hatırlatan Yerdelen, "Bundan sonra da üretime aynı hızla devam edip ciro hedefimizi yükseltmek istiyoruz" dedi.

Yerdelen, okuldaki atölyelerin altyapılarını büyük oranda kendi imkanlarıyla kurduklarını ve son olarak plastik teknolojisi alanını faaliyete geçirdiklerini aktardı. Yerdelen, "İmzalanan protokolle iki plastik enjeksiyon makinesi hibesi kazandık. Böylece öğrencilerimiz plastik işleme ve kalıp tekniklerini öğrenip kullanabiliyor. Ayrıca bu protokolle çocuklarımız, okulun yanı sıra fabrika hayatını tanıyarak mezuniyet sonrasında iş hayatına daha rahat geçiş yapabiliyor" dedi.

"İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ ÖĞRENCİLERİMİZDE BİR KÜLTÜR HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Yerdelen, öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışmalar yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Çocuklarımızın sadece iş güvenliği değil, aile temelli bir iş güvenliği disiplini kazanmalarını istiyoruz. Çünkü iş sağlığı sadece okulda olması gereken bir durum değil. Bundan sonraki hayatlarında da bir kültür haline getirmek istiyoruz. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Beypazarı Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte yürüttüğümüz madencilikle alakalı iş sağlığı güvenliği projemiz var. Bu projede bulunmaktan dolayı mutluyuz."

 

"ÖĞRENCİLER İÇİN PROGRAMLAMA VE DENEY SETİ ÜRETİYORUZ"

Elektrik ve elektronik teknolojisi alan şefi İsmail Çıkrıktaş ise kamu ve özel sektörle yapılan protokoller çerçevesinde çalışmalar yaptıklarını, ilkokul, lise ve üniversite öğrencileri için programlama ve deney seti ürettiklerini söyledi.

Çıkrıktaş, Sincan bölgesinde bulunan okulların kompanzasyon sistemleriyle elektrik tesisatının yeni kurulum, bakım ve onarımlarının meslek liseli öğrenciler tarafından gerçekleştirildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bunları yaparken öğrencilerimizin meslek derslerinde aldığı teknik bilgileri uygulamada gösterip gelişimlerini sağlamayı amaçlıyoruz. Mezuniyetlerinin ardından sosyal hayatları ve iş düzenlerine daha çabuk adapte olmalarını, malzemeleri tanımalarını ve daha iyi ücretle işe başlamalarını istiyoruz. Bu şekilde öğretmenlerimizle birlikte Milli Eğitim Bakanlığının bize verdiği desteklerle öğrencilerimizi yetiştirmeye çalışıyoruz."

Elektrik-elektronik bölümü öğrencisi Mehmet Uğur Çardak da derslerde öğrendiklerini döner sermaye atölyelerinde uygulayarak pekiştirdiklerine dikkati çekti.

23-04-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş