Arama sonuçları

Çocuklar ‘yapay zeka’ ile nasıl mücadele edecek?

Çocuklar ‘yapay zeka’ ile nasıl mücadele edecek?

Çocuklar ‘yapay zeka’ ile nasıl mücadele edecek? Da Vinci Televizyon Kanalı CEO’su Ferdinand Habsburg, gelecekte, çocukların yüzde 65'i bugün henüz var olmayan mesleklerde istihdam edeceğini söyledi.

Da Vinci Televizyon Kanalı CEO’su Ferdinand Habsburg tüm dünyada YouTube kullanım alışkanlıklarının kısmen de olsa okulların yerini almaya başladığını vurguladı. Habsburg, günümüzde, ebeveynlerin en büyük endişesinin de çocukların dijital güvenliğini sağlayamamak ve kontrolsüz içeriklere ulaşmasının önüne geçememek olduğuna değindi.

ÇOCUKLAR ‘YAPAY ZEKA’ İLE NASIL MÜCADELE EDECEK?

Habsburg, bugün dünyada çocuklar için dijital anlamda çok fazla kaynak olduğuna, ancak bu kaynakların yönetimi, denetlenmesi gibi önemli hususların hala tatmin edici düzeyde olmadığına değindi. Habsburg, şöyle dedi:

“Her çocuk iyi bir eğitime her yerden ve her istediği zamanda erişebilmeli. Üretim ekonomisi odaklı tasarlanmış geleneksel eğitim sistemimizin dijital öğrenmeyi doğru şekilde benimsemesi sürecinde oluşan açığı kaparak, çocukların dijital dönüşüme ayak uydurmasını hedefliyoruz.”

GELECEĞİM MESLEKLERİNİ STEM BELİRLEYECEK

Habsburg, Mckinsey Global Institute’nin gerçekleştirdiği Jobs Lost, Jobs Gained Araştırması’na göre gelecekte, çocukların yüzde 65'inin bugün henüz var olmayan mesleklerde istihdam edeceğini vurguladı. Habsburg, bugün, küresel olarak ortak tek müfredat olan STEM (Science, Technology, Engineering ve Mathematics) konuları ve 7 milyar insanla konuşmanın küresel tek yeni dili olan kodlamanın önemine dikkat çekti.

VİDEO TABANLI ÖĞRENME NEDİR?

Habsburg, gelecekte, çocukların ödevlerini videolar, oyunlar ya da benzeri yazılımsal çözümlerle dijital ortamlarda gerçekleştireceklerini belirtti. Habsburg, eğitimde teknolojinin gelişmesiyle öğretmenlerin zamanlarını geçirme biçimlerinin de değişeceğini belirterek şöyle dedi:

“Bize göre ideal eğitim sistemi, dijital ortamlarla uyum içinde çalışan yenilikçi stratejik düzenlemelerin yapılmasının yanı sıra, insani ve duygusal etkileşimlerle yeni nesil öğretmenlerin daha da özgürleştirilmesinden geçmektedir. Kendimizi geleceği daha iyi bir şekilde inşa etmek ve tasarlamak için sürekli geliştirmeliyiz. Çocuklarımıza makinalarla ya da yeni teknolojilerle rekabet etmeyi öğretemeyiz ancak değerlerini korumayı, inançlı olmayı, özgür düşünceyi, takım çalışmasını, başkalarını önemsemeyi, müzik ve sanat gibi eşsiz şeylerin önemini öğretebiliriz. Çocuklarımıza öğrettiğimiz şeyler makinaların bildiklerinden daha farklı ve fazla olursa makinalar bize asla yetişemezler.”

 

 

10-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş