Arama sonuçları

Cumhurbaşkanı İÜ’nün neden bölüneceğini açıkladı

Cumhurbaşkanı İÜ’nün neden bölüneceğini açıkladı

Cumhurbaşkanı İÜ'nün neden bölüneceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet ile birlikte çeşitli temaslarda bulunmak üzere Özbekistan gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak TC-CAN ile saat 13.30 sıralarında Özbekistan'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı devlet konukevinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

CUMHURBAŞKANI İÜ'NÜN NEDEN BÖLÜNECEĞİNİ AÇIKLADI

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Erdoğan, İstanbul Üniversitesi'nin iki farklı üniversiteye bölünmesine ilişkin bir soruya da şöyle cevaplandırdı:

"Aziz Sancar hocamızın böyle bir sıkıntısı yok. Bunların hepsinde istismar var. Bir defa İstanbul Üniversitesi niye ikiye bölünüyor? Biz bir karar aldık, öğrenci sayısı itibariyle nitelik-nicelik bunu yakalamamız lazım. Şimdi İstanbul üniversitesinin öğrenci sayısı 105 bine ulaşmış durumda. Burada bir kalite maalesef olamıyor, düşüyor kalite.

İSTANBUL CERRAHPAŞA ÜNİVERSİTESİ OLACAK

İstanbul Üniversitesi bir marka. Tarihi itibariyle eski bir üniversite olması demek burada öğrenci sayısının azaltılmasına mani bir hal var demek değildir. Peki biz İstanbul Üniversitesi markasını ortadan kaldırıyor muyuz? Hayır. Bazıları bana soruyor, koskoca profesör. Ben öyle olduğunu bilmiyordum diyor. Sormadan niye bir şey söylüyorsun? Tamam önce bir İbn-i Sina müzakeresi söz konusu oldu, tamam kaldıralım. Şimdi ne olacak? Bir tarafta İstanbul Üniversitesi, öbür tarafta da İstanbul Cerrahpaşa üniversitesi şeklinde oluyor."
Erdoğan, şöyle devam etti:

FAKÜLTELER HER İKİ ÜNİVERSİTEDE DE OLACAK

"Ama bu 500 yıllık maziye sahip olan isim korunuyor. Şimdi diyorlar ki, Cerrahpaşa diye bir şey yoktu. Nasıl yoktu ya? Ben kendimi bildim bileli Cerrahpaşa var. Ama şimdi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa olarak ayrılmıyor, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi. Altında fakültelere baktığımız zaman her iki üniversitede de olacak. Mesela, biz dengeyi burada koruyalım diye bir tarafta iktisat fakültesi kalmıştı, onu hemen diğer tarafa kaydırmak suretiyle rakamı dengeleyelim dedik. Dert nerede? Dert yine ideolojik. 'Efendim bunlar da bizim camiadan' Bizim camia, şu camia yok. Her şeyde ideolojik yaklaşımdan uzak dürüst olacağız. Biz nitelik mi arayacağız? Yoksa nicelik mi arayacağız? Buna bakıyoruz. Burada kaliteyi artıracak bir adımı atalım diyoruz.

İÜ'YE HASDAL'DA ARAZİ TAHSİS EDİLDİ

Kaldı ki İstanbul Üniversitesi'ne biz Hasdal'da 700-800 dönümlük arazi tahsis ettik. Orada da asli kampüsü ya da külliyesi olacak. Oraya taşındığı zaman. Önce biz Çapa'yı da düşündük. Ama biz Çapa'yı zaten deprem riski sebebiyle bir çok binasının yıkılması gerekiyor. Orası yıkılacak, orası belki İstanbul Üniversitesi'nin merkezde bir irtibat bölümü olacak. Zaten Beyazıt'taki bina tartışılmaz, o bütün özelliğiyle ortada. YÖK çalışmalarını sürdürecek."

'HEP İDEOLOJİK YAKLAŞIM'

Gazi Üniversitesiyle ilgili de spekülasyonlar bulunduğunu söyleyen Erdoğan, " Buradaki uygulama neyse, orada da onu yapacağız. Ama ikisinde bir tezgahtır gidiyor. Şu anda biz 20'ye yakın üniversitede bu değişimi yapıyoruz. Buralardan halkın bize talepleri var. Milletvekillerimizin halkla görüşmeleri var. Bu talepler üzerine bu adımlar atıldı. YÖK'e talepler var, biz talepler var. Ve daha önce de bu konuda attığımız adım var." ifadelerini kullandı.Erdoğan,  Konya'da da Selçuk Üniversitesini  ikiye böldüklerini hatırlatarak, "Hiç böyle bir ses çıkmadı. Şu anda bu şekilde devam ediyor. Olmaz diye bir şey yok. Ama hep ideolojik yaklaşım" dedi.

29-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş