Arama sonuçları

DGS öğrencisine üniversiteye şartı kayıt hakkı

DGS öğrencisine üniversiteye şartı kayıt hakkı

DGS öğrencisine şartı kayıt hakkı. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) puanlarıyla tercih yapan ancak ön lisans programından mezun olamayan öğrencilere YÖK, şartlı kayıt hakkı verdi.

2018-DGS tercihleri başladı ve tercihlerde son tarih 14 Eylül.  Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda yapacak. Tercih süresi içinde adaylar tercihlerde değişiklik yapılabilecek.  

DGS ÖĞRENCİSİNE ÜNİVERSİTEYE ŞARTLI KAYIT HAKKI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2018 Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) giren ve mezun olmadığı için lisans programlarına kayıt yaptıramayan öğrencilere şartlı kayıt hakkı tanındığını açıkladı.

MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, kayıt hakkına ilişkin şu bilgiler verildi:

"2018 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2018-2019  eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2018 DGS'de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri 5 Eylül tarihli Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur."

0.5 HAM PUAN KURALI UYGULANDI

 

Geçtiğimiz 21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan ve 338 bin adayın başvurduğu Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları 16 Ağustos'ta açıklanmıştı. İlk yıl bu kez sınava giren adaylara 0.5 ham puan kuralı uygulanmış, iki testten de 0.5 ham puan çıkaramayan adayların puanları hesaplanmamıştı. Ancak ÖSYM ve YÖK kaç adayın puanının açıklanmadığı verisini kamuoyu ile paylaşmadı.

07-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş