Arama sonuçları

Dövizde artış yurtdışı eğitime indirim getirdi

Dövizde artış yurtdışı eğitime indirim getirdi

Dövizde artış yurtdışı eğitime indirim getirdi. Dolar/TL kurundaki hızlı yükseliş, her yıl binlerce Türk öğrenciye hizmet veren yabancı eğitim kurumlarını da harekete geçirdi. Daha önce fiyatlarından taviz vermeyen eğitim kurumları, artık Türk öğrenci sayılarında düşüş yaşanmaması için yüzde 50'ye varan indirimler uyguluyor. 

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Koordinatörü Aslıhan Özenç, dünyada İngilizce dil eğitimi için en çok öğrenci alan ülkelerin İngiltere ve ABD olduğunu hatırlattı. Özenç, İrlanda, Kanada ve Avustralya'nın da ekonomik olmaları, yüksek yaşam ve eğitim standartları sebebiyle son yıllarda yıldızı parlayan ülkeler arasında yer aldığını kaydetti. 

MARJİNAL SEÇENEKLERE BAKILIYOR

Özenç şöyle konuştu: 

"Ayrıca Malta, Yeni Zelanda ve Güney Afrika gibi yine İngilizcenin resmi dil olarak konuşulduğu ülkeler de öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Dubai, Malezya ve Singapur gibi biraz daha marjinal seçenekler de mevcut. Bu ülkeler arasında özellikle İngiltere, ABD, Avustralya, Kanada ve İrlanda da öne çıkıyor. Bu 5 ülkede profesyonel yardım alarak çok fazla sayıda alternatif arasından doğru okul ve doğru bölge seçimleri yapıldığı takdirde verimli bir eğitim süreci geçirilebilir." 

EĞİTİM İÇİN ÜLKE DEĞİŞTİRİYORLAR

Ülkeler arasında maliyet, sosyal olanaklar ve yaşam koşulları bakımından farklılıklar bulunduğunu ifade eden Özenç, her yıl rakamlarda artış görülmekle birlikte 2014'teki bir uluslararası raporlamaya göre dünyada 1.5 milyar kişinin eğitim için yurt dışına gittiğini, bu rakamın 2020'de 2 milyara ulaşacağının öngörüldüğünü bildirdi. 

British Council'ın raporuna göre, Türkiye'den yurt dışına dil eğitimi için giden öğrenci sayısının yaklaşık 100 bin olduğunu belirten Özenç, Türkiye'nin dünyada yurt dışına en çok öğrenci gönderen ilk 15 ülkeden biri olduğunu söyledi.

KUR ARTIŞI ÖĞRENCİ SAYISINI AZALTIR MI?

Aslıhan Özenç, Türklerin İngilizce dil eğitimi için en çok tercih ettiği 3 ülkenin İngiltere, ABD ve Kanada olduğunu, İngilizcesi başlangıç ya da temel seviyede olan öğrencilerin genellikle 6-9 aylık programları tercih ettiğini belirtti. Özenç, "Özellikle Türkiye'de eğitimdili İngilizce olan üniversitelerde eğitim alan, hazırlık sınıfı okuyan ya da lisede İngilizce eğitimi konusunda başarılı bir lisede okuyan öğrenciler 2-3 ay gibi kısa süreli programlara kayıt oluyor" dedi.

YURTDIŞI ÖĞRENİM ÜCRETLERİ NEDİR?

Özenç, 3 aylık bir program için eğitim, konaklama, cep harçlığı ve uçak biletini de içeren toplam maliyetin İngiltere'de 2 bin 750 ila 10 bin 892 pound, bu rakamın ABD'de 5 bin 210 ila 14 bin 835 dolar, Kanada'da 6 bin 675 ila 11 bin 205 Kanada doları, Avustralya'da ise 7 bin 640 ila 15 bin 540 Avustralya doları arasında değiştiğini bildirdi. 

Özenç, şöyle dedi: "Kur değişimleri ve yurt dışı eğitim maliyetinin TL bazında artması öğrenci ve velileri, planlanan tarihi ertelemeye veya daha ekonomik tercihler yapmaya yönlendiriyor. Bu çerçevede daha ekonomik ülkeler, daha küçük şehirler, daha ucuz okullar, daha kısa programlar tercih edilebiliyor. Ayrıca, birçok kişi ödeme planlarında kolaylıkları sormaya başladı." 

İNDİRİM UYGULAMAYA BAŞLADILAR

Özenç, Türkiye'nin yurt dışındaki okullar için çok önemli bir pazar olduğunu, bu nedenle yabancı okulların Türkiye'deki ekonomiyi dikkatle takip ettiğini söyledi. Bu anlamda pek çok okulun ciddi oranlarda kampanya uyguladığını belirten Özenç, fiyatlarında minimum yüzde 25 indirim uygulayan okullar olduğu gibi, bazı okullarda indirim oranının yüzde 50'ye kadar çıktığını kaydetti. Özenç, "Hatta şimdiye kadar hiç indirim uygulamasına gitmeyen okullar dahi belli oranlarda indirim yaptı. Öğrencilerin gidecekleri dönem içerisinde bu indirim ve promosyonları takip etmelerini özellikle öneririz" dedi. 

Bu blog AA abonesidir

 

27-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş