Arama sonuçları

Dünya genelinde 200 milyon çocuk işçi var

Dünya genelinde 200 milyon çocuk işçi var

Dünya genelinde 200 milyon işçi çocuk var. Türkiye'de çalışan çocuk sayısının 1 milyonu geçtiği tahmin ediliyor.  afetlerden etkilenmiş toplulukların temel hak ve ihtiyaçlarına erişimlerini sağlamayı amaçlayan Hayata Destek Derneği, 2017 yılının insani krizler bilançosunu açıkladı. Cumhuriyet’te yer alan habere göre veriler, dünya genelinde 22.5 milyon kişinin mülteci konumuna düştüğü, bu nüfusun yaklaşık 3.5 milyonunun Türkiye’ye sığındığı söylüyor. 

BM Mülteci Örgütü UNHCR’nin verilerine göre şiddet, iklim değişikliği, aşırı yoksulluk gibi sebeplerle evini terk etmek zorunda kalanların sayısı 65.6 milyona yükseldi. Bu endişe verici artışta, Suriye krizinin yanı sıra Yemen, Nijerya, Güney Sudan ve Kolombiya’da yaşanan şiddet olaylarının da büyük etkisi oldu. Evi başına yıkıldığı, işini kaybettiği ya da çocukları artık okula gidemediği için mülteci olarak başka ülkelere sığınmak zorunda kalan 22.5 milyon mültecinin yüzde 86’sı, Türkiye, Etiyopya, İran, Pakistan, Lübnan, Uganda gibi gelişmekte olan ülkelere sığındı. 28 Aralık 2017 itibarıyla, Türkiye’de geçici koruma altında olan mültecilerin sayısı 3 milyon 424 bin 237 iken, kayıtlı olmayan mülteciler dikkate alındığında, bu sayının daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

 

DÜNYADA 200 MİLYONA YAKIN ÇOCUK İŞÇİ VAR

 

Kanayan başka bir yara çocuk işçiliği ise, dünya genelinde 200 milyondan fazla çocuğun bugününü ve geleceğini tehdit ediyor. 2017 verilerine göre, Uluslararası Çalışma Örgütü dünyada 200 milyona yakın çocuk işçi bulunduğunu söylüyor. Türkiye’de sayılarının 1 milyonu geçtiği tahmin edilen çocuk işçilerin yüzde 57’si tarımda, yüzde 27’si hizmet sektöründe, yüzde 16’sı sanayide çalışıyor.

11-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş