Arama sonuçları

Eğitim fakültelerinin alternatifi ne olacak?

Eğitim fakültelerinin alternatifi ne olacak?

YÖK, öğretmen yetiştirmek için kurulan eğitim fakültelerine alternatif olarak başta ilahiyat ve fen-edebiyat fakültelerini oluşturuyor. Bu fakültelerin öğrencilerine tıpkı eğitim fakültelerinde olduğu gibi “okurken pedagojik formasyon” alabilmeleri için çalışma yürütüyor.

Habertürk’te yer alan habere göre YÖK, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın pedagojik formasyonun bir yıla yayılacak şekilde fakültelerde verilmesi yönündeki önerisi üzerine çalışmaya başladı. Üniversitelerin fen-edebiyat ve ilahiyat fakülteleri mezunlarının öğretmen olabilmelerine imkân tanıyan “pedagojik formasyon” eğitimi, geçen yıl yapılan düzenlemeyle müfredata dahil edilmiş ve öğrenciler bu dersleri okurken almaya başlamıştı. 

Şimdi de aynı çalışma ilahiyat fakülteleri için yapılıyor. Bu düzenleme ile öğrenci ilahiyat fakültesinden mezun olurken, öğretmenlik yapma hakkını da kazanmış olacak.

EĞİTİM FAKÜLTESİNE BARAJ GELECEK

YÖK’ün yaptığı bir başka çalışma ise eğitim fakültelerine gelecek yıldan itibaren tıpkı tıp, hukuk, mimarlık ve mühendislikte olduğu gibi başarı sırası barajı getirmek. Bu barajı getirmenin gerekçesi ise “nitelikli öğretmen yetiştirilmesini” sağlamak. Ancak ‘baraj’ olmayan ilahiyat ile fen edebiyat fakültesi mezunları pedagojik formasyon aldıkları anda öğretmenlik yapma hakkına sahipler. Yapılacak düzenleme ile de pedagojik formasyon için açılan hatta yaz okulu, uzaktan eğitim şeklinde verilen pedagojik formasyon almalarına bile gerek kalmadan öğretmen olabilecekler. Yani öğretmenlik yolunu tüm bu fakültelere açarken, eğitim fakültelerine baraj getirmek “Bu ne perhiz....” diye başlayan atasözünü akla getirmiyor mu?

09-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş