Arama sonuçları

Erdoğan: Eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirdik

Erdoğan: Eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirdik

Esenyurt Eğitim Kampüsü Temel Atma Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine Türkiye'nin dört bir yanında karne sevinci yaşan öğrencileri kutlayarak başladı. Öğrencilere anne baba şefkatiyle yaklaşan öğretmenlerini, fedakar ebeveynlerini de tebrik eden Erdoğan, "Öğretmeni, öğrencisi, ailesi, idarecisi ve bakanlığıyla bir bütün olarak eğitimde kalitenin daha da artması için canla başla çalışıyoruz" dedi.

Bu ülkenin evlatlarının eğitime erişimini kolaylaştırma ve onların geleceğine sahip çıkma gayesiyle ülke genelinde pek çok projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi: 

"Medeniyetimizin gözbebeği vasfı yanında tüm insanlığın gıptayla baktığı bir dünya şehri olan İstanbul'umuza ayrıca önem verdik. Son yirmi yılda İstanbul'umuza eğitim alanında toplam 90 milyarlık yatırım gerçekleştirdik. Sadece bu sene şehrimize yaklaşık 17 milyar liralık yeni eğitim yatırımı yapıyoruz. Amacımız, İstanbul'un eğitimdeki performansıyla diğer vilayetlerimize örnek olmasını, öncülük yapmasını sağlamaktır."

HANGİ EĞİTİM KURUMLARI VAR?

Açılışı yapılan projenin İstanbul'un medarıiftiharı olacağını belirten Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

"Toplamda 10 bin 412 öğrencimizin eğitim alabileceği bu tesiste; 40'ar derslikli 5 ayrı Anadolu lisesi, 40 derslikli imam hatip lisesi, 40 derslikli bir fen lisesi, 45 derslikli bir mesleki teknik Anadolu lisesi ile 3 derslikli bir ana sınıfı bulunuyor. Ayrıca yine tesiste kuracağımız 12 derslikli bilim sanat merkezi ve planetaryum ile de özel yetenekli öğrencilerimizi destekleyeceğiz. Engelli odası olan yüz ellişer öğrenci kapasiteli kız ve erkek yurtlarımızla da ülkemizin dört bir köşesinden gelecek olan evlatlarımıza burada barınma imkânı sağlayacağız. Bunların yanı sıra tesis bünyesinde 600 kişi kapasiteli tatbikat camisi,  kapalı spor salonu, konferans salonu, kütüphanesi, mescidi, 88 adet laboratuvarıyla öğrencilerimizi akademik, sosyal ve kültürel bakımdan teşvik edeceğiz."

Temeli atılan Esenyurt Eğitim Kampüsünün gelecek eğitim öğretim yılına yetiştirmeyi arzu ettiklerini de söyleyen Erdoğan, bu eserin ülkeye kazandırılmasında emeği olacak tüm işçilere de teşekkür etti.

EN BÜYÜK BÜTÇE EĞİTİME

2023 bütçesi dahil, şimdiye kadar hazırlanan tüm bütçelerde en büyük payı eğitime ayırdıklarını vurgulayan Erdoğan şunları kaydetti: 

"Bu yıl toplam eğitim bütçemiz 651 milyar liraya ulaştı. Derslik sayımızı 343 binden 612 bine çıkardık. Bugüne kadar 750 bin yeni öğretmen ataması yaptık. Tam 60 yıldır gündeme getirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu hayata geçirerek öğretmenlerimize ilave mali ve ekonomik haklar tanıdık. Derslik ve öğretmen sayılarındaki artış, çocuklarımızın sınıf mevcutlarına da müspet yansıdı. Okullaşma oranlarımız tarihimizin en yüksek seviyesine çıkarken öğretmen başına düşen öğrenci sayısında OECD ortalamasını yakaladık. Geçmişte 60-70 kişilik kalabalık sınıflarda ve zor şartlar altında eğitim veriliyordu. Hamdolsun, bu sıkıntıyı da ortadan kaldırdık. İlk ve orta öğretim öğrencilerimize toplam 3,5 milyar adet ücretsiz ders kitabı dağıttık. Bu sene bir şey daha yaptık. Yardımcı ders kitaplarını da ücretsiz dağıttık."

FIRSAT EŞİTLİĞİNİ GÜÇLENDİRDİK

Yasakları ve çocuklara yönelik adaletsizlikleri bertaraf ederek eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirdiklerini de belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Göreve geldiğimizde her 100 kızımızdan sadece 39'u ortaöğretime devam ediyorken bugün bu sayı 95'e yükseldi. Aynı şekilde 28 Şubatçı zihniyet tarafından kasıtlı biçimde atıl bırakılan mesleki eğitim kurumlarımızı yeniden ihya ettik. Mesleki eğitimde yaptığımız dönüşümler ve sektörle kurduğumuz güçlü iş birlikleri sayesinde, bu okullarımızı tekrar cazibe merkezi hâline getirdik. Bir dönem kapanmanın eşiğine gelen meslek liselerimiz 2022 yılında 2 milyar liralık üretim kapasitesine ulaştı. Bunun yaklaşık 100 milyon lirasını öğrencilerimize, 200 milyon lirasını ise öğretmenlerimize katkı payı olarak ödedik. İnşallah, bu sene meslek liselerinde 3 milyar liralık üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz."

TÜM KÖY OKULLARI AÇILACAK

Köy yaşam merkezleri projesine de değinen Erdoğan şöyle konuştu: "Atıl kalan köy okullarımızı, yeni bir yaklaşımla tekrar milletimizin hizmetine sunduk. Sadece bir yıl içinde 2 bin 325 köy yaşam merkezi açarak bu alanda çok önemli bir dönüşümü başlattık. 2023 senesi içinde 10 hanenin üzerindeki tüm köylerimizin okullarını, bu şekilde hizmete açmayı planlıyoruz."

İKİNCİ DÖNEM ÜCRETSİZ YEMEK

2022 yılında 6 binin üzerinde anaokulunu eğitim öğretim hizmetlerine dâhil ettiklerini ifade eden Erdoğan, şimdi yeni bir adım daha attıklarını belirtti. Erdoğan, şunları anlattı: "Hâlihazırda 1,8 milyon öğrenciye ücretsiz olarak verdiğimiz yemek uygulamasını, çok yakında 5 milyon öğrenciye çıkarıyoruz. İnşallah, 6 Şubat itibarıyla okul öncesi eğitimde yer alan tüm yavrularımıza yemek desteğinde bulunacağız. Bu müjdemizin evlatlarımıza, anne babalara ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum."

Tüm bu yatırımlarla asırlık eksiklerini gidermekle kalmadıklarını, ayrıca Türkiye'yi büyük bir şahlanışın eşiğine kadar getirdiklerini dile getiren Erdoğan, "Bu şahlanışın adı; Türkiye Yüzyılı'dır. Türkiye Yüzyılı'yla içinde bulunduğumuz asrı, milletimizin asrı yapmayı amaçlıyoruz. Son yirmi yılda ülkemize kazandırdığımız güçlü birikimin üzerinde Türkiye Yüzyılı'nı yükselteceğiz" diye konuştu.

20-01-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş