Arama sonuçları

Finlandiya'da bedava üniversite eğitimi şansı

Finlandiya'da bedava üniversite eğitimi şansı

Eğitimdeki başarılarıyla gıpta ile izlenen bir ülke olan Finlandiya ücretsiz eğitim hakkını yabancı öğrencilere de sunuyor. The Learnig Curve göre dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip bu Kuzey Avrupa ülkesinde eğitimdeki başarının temelinde “eşitlik” yatıyor. İşte bu eşitlik yabancı öğrenciler için de geçerli. Ancak programlara kabul de o kadar kolay olmuyor. Ülkede yükseköğretim gören Türk öğrenci sayısı yalnızca 14.

Kendi yurttaşlarına tanıdığı ücretsiz eğitim hakkından başka ülkelerin gençlerinin de yararlanmasına izin veren Finlandiya'da nasıl üniversite eğitimi alabileceğinizi Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten sizler için yanıtladı.

YGS VE LYS PUANLARI ÖNEMLİ Mİ

Finlandiya'da üniversite eğitimi almak için önce Türkiye'de de üniversite okuyabileceğinizi kanıtlamalısınız. Yani Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) barajı aşmalısınız.

EОİTİM DİLİ NEDİR?

Finlandiya’da eğitim dili Fince veya İsveçce. Fince veya İsveç dilinde üniversite eğitimi alabilmeniz için yılda iki kez olgunluk (matriculation) sınavına girmeniz gerekiyor. Öğrenciler bu sınavdan aldığı puan ve lise notlarına göre üniversitelere başvuru yapıyor.

FİNCE HAZIRLIK VAR MI?

Finlandiya yükseköğretim kurumlarında ne Fince ne de İngilizce hazırlık programı var. Bu yüzden bu dilleri Finlandiya'ya gitmeden öğrenmelisiniz.

İNGİLİZCE EОİTİM ALMAK MÜMKÜN MÜ?

Evet mümkün. Bazı üniversitelerde İngilizce programlar yer alıyor. Bu programlara başvurularda ise SAT benzeri sınav sonuçları isteniyor.

MASTER YAPMA ޞANSI VAR MI?

Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı toplam 14 üniversite bulunuyor. Bu üniversitelerde 200 civarında İngilizce master, 23 doktora programı var. Yine Fin ve İsveç dilinde ücretsiz yüksek lisans yapabilirsiniz. Bazı İngilizce master programları ise ücretli. Bu programlarda yıllık öğrenim ücretleri 2 bin 500 ila 12 bin Euro arasında değişiyor. İngilizce programlar için SAT benzeri sınavlar istenebiliyor.

AYLIK YAޞAM MALİYETİ NEDİR?

Bu ülkede aylık yaşam maliyetleri 700 ile 1000 Euro arasında. Öğrenciye ulaşım ve restaurantlarda indirim yapılıyor.

EN İYİ PROGRAMLAR NEDİR?

Yabancı öğrenciler arasında en popüler programlar ise özelikle masterda bilgisayar ve teknoloji ağırlıklı programlar, sanat ve kültür programları, işletme programları. Finlandiya, özellikle kadın-erkek eşitliği üzerine sunduğu programlar ve IT alanındaki programlarıyla öne çıkıyor.

UYGULAMA ÜNİVERSİTELERİ NEDİR?

Polytechnics adıyla anılan, Universities of Applied Sciences (UAS)’lar yani Uygulamalı Üniversiteler devlete ait kurumlar. Sayıları 25. Bu okullarda yüzlerce Fince bölümle birlikte 100 civarında İngilizce lisans, 20 civarında da İngilizce master programı bulunuyor. Uygulamalı üniversitelerde doktora eğitimi verilmiyor.

BURS BULMAK KOLAY MI?

Finlandiya’da burslar çoğunlukla doktora programlarına veriliyor, zaten bir çok program da ücretsiz. Nadirende olsa İngilizce ücretli master programlarından birisine kabul alan başarılı öğrenciler yine burs müracatı yapabiliyor. Doktora burslarını (CIMO) genellikle devlet verirken, ücretli master programları için bursları üniversiteler veriyor. Aynı zamanda bazı programlar için Erasmus Mundus bursları da bulunuyor.

YÜKSEK LİSANS DA BURS BULUNUR MU?

Hem akademik eğitim veren üniversitelerde hem de uygulama okullarında yüzlerce master programları ücretsiz. Ancak bu programlara kabul edilmek de kolay değil. Lisans mezuniyet not ortalamasının çok iyi olması, dil yeterlilik sınavlarından gerekli skorları almanız, iş tecrübesi, stajlar veya çok iyi referans mektupları ile dosyanızı güçlendirmeniz gerek. Daha sonra kontenjanı genellikle 15-30 arasında olan bu İngilizce master programlarından birine seçilmeyi bekleyeceksiniz.

OKURKEN ÇALIޞMA HAKKI VERİYOR MU?

Haftada 25 saat çalışma izni veriyor. Bu süre tatillerde full time oluyor.

MEZUNİYETTEN SONRA KALABİLİR MİYİZ?

Mezun olanlar iş aramak amacıyla 6 ay vize ve oturma izni alabilir. 6 ay içinde iş bulan çalışma vizesi alır, bulamayan ülkesine döner.

VİZE ALIRKEN HESABINIZDA PARA İSTENİYOR MU?

Öğrencinin her yıl oturma iznini yenilemesi gerekiyor. Bir akademik yıl için 6 bin 720 Euro'yu hesabınızda göstermeniz gerekiyor.

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş