Arama sonuçları

Galatasaray Lisesi nasıl bir eğitim modeline geçmeli?

Galatasaray Lisesi nasıl bir eğitim modeline geçmeli?

Galatasaray Lisesi nasıl bir eğitim modeline geçmeli? Galatasaray Lisesi Müdürü Prof. Dr. Gülçin Büyüközkan Feyzioğlu, dünyanın yeni bir değişeme girdiğini belirterek, şöyle dedi: "21. yüzyılın ihtiyaçlarına uygun olarak bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat alanlarının daha öne çıktığı bir eğitim modelinin yerleşmesi gerektiğini ön görmekteyiz. " Feyzioğlu, bu sürecin sancılı geçmemesi için de mezunlardan destek istedi.

Galatasaray Lisesi mezunları, 537 yıllık bir eğitim geleneğine sahip Galatasaray Lisesi'nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir araya geldi. Lisenin mezunlarından tiyatro sanatçısı Tarık Papuççuoğlu'nun sunuculuğunu yaptığı etkinlikte ataması geçtiğimiz günlerde yapılan Galatasaray Lisesi Müdürü Prof. Dr. Gülçin Büyüközkan Feyzioğlu, konuştu.

GALATASARAY LİSESİ NASIL BİR EĞİTİM MODELİNE GEÇMELİ?

Feyzioğlu, Galatasaray Lisesi'nin parlak bir dönemini yaşadığını ancak değişen dünya ve Türkiye ile birlikte karşılarına çıkan yeni sorunlar ve akımların, yeni hedefler tanımlamalarını zorunlu hale getirdiğini belirtti. Feyzioğlu şöyle konuştu:

"Sadece insanların değil, makinelerin de sağladığı imkanlar sayesinde değişim teknolojisinde bugün yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz. Dönüşmekte olduğumuz bilgi toplumunda, yaratıcılık, eleştirel düşünce, problem çözme, etkili iletişim, iş birlikleri kurma, bilgiyi öğrenme ve öğretme önem kazanmaktadır. Hayat boyu öğrenme, sürekli iyileştirme ve yenilikçilik artık hayatın bir parçası haline geldi. Şu halde Galatasaray Lisesi, geçmişte olduğu gibi gelecekte de öncü ve başarının sembolü kalabilmek için evrimindeki bir sonraki aşamaya hızla geçmelidir. Bu kapsamda, 21. yüzyılın ihtiyaçlarına uygun olarak bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat alanlarının daha öne çıktığı bir eğitim modelinin yerleşmesi gerektiğini ön görmekteyiz. Devletimizin sağladığı sınırlı imkanlar ve yürürlükteki mevzuatın kısıtlamaları nedeniyle bu geçiş sürecinin sancılı ve uzun süreli olmaması için tüm Galatasaraylılar kurumların ve mezunlarımızın lisemizin yanında olacağına ve gerekli desteği sağlayacaklarına olan inancım ve güvenim tamdır."

KAPANMA TEHLİKESİ BİLE GEÇİRDİ

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç ise lisenin bugünlere kolay gelmediğini, 1974 yılında birçok okulun karşılaştığı sonuç gibi Galatasaray Lisesi'nin de bakımsızlıktan kapanma tehlikesi geçirdiğini belitti.

1982 askeri darbesinden sonra Cumhurbaşkanı olan Kenan Evren'in, Galatasaray Lisesi'ne üç kez geldiğini hatırlatan Kıraç, şunları söyledi:

"O dönemde lisemizin imkanları yoktu. Durumumuz pek iç açıcı değildi. Kenan Evren, buraya geldiğinde Galatasaray'ın halini gördü. Enver Paşa, 'Galatasaray bu halde deselerdi inanmazdım' dedi. Bunun üzerine Askeri liselerle lisemizi bir kıyasladı. Ardından da bize ilk yardımı yapan kişi Enver Paşa oldu. 250 milyon liraya yakın bir para tahsis edilmişti. Mektebin, çatısı ve dökülen pek çok yeri o dönemde tahsis edilen paralarla yapılmıştır."

TÜRKİYE'NİN EN İYİ EĞİTİM KURUMU

Galatasaray Üniversitesi'nin kuruluşu hakkında da bilgi veren Kıraç, "Bugün itibarıyla gerek Galatasaray Üniversitesi gerekse Galatasaray Lisesi, Türkiye'nin en iyi iki eğitim kurumudur. Galatasaray Üniversitesi'nde bir öğrencinin Hukuk Fakültesi'ne girebilmesi için Türkiye'de ilk 500'ün arasında olması lazımdır. Lisede okuyanlar ise Türkiye'de diledikleri üniversiteye girebiliyor. Eskiden buraya Galatasaray Erkek Lisesi denilirdi. Ancak son 12 senedir daha çok kızlar tarafından tercih ediliyor. Kızlarımız daha başarılı oluyor. Burası çok iyi eğitim veren bir kurumdur."

150. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Galatasaraylılar Derneği Başkanı Polat Bengiserp ise lisenin 150. yılını görkemli bir şekilde kutlamak için bu yıl başarılı çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Bengiserp, "Bugünün starları 50. yıl mezunlarımızdır. 1986 yılı mezunlarını canı gönülden kutluyorum" dedi.

TÖRENLE BERATLARINI ALDILAR

Konuşmaların ardından "75. ve 50. Yıl Berat ve Madalya Töreni" gerçekleştirildi. Mezunlar, okul numaraları okunarak sanatçı Tarık Papuççuoğlu tarafından sahneye çağrıldı. Sahneye gelen kişi okuldaki lakabını söyledikten sonra berat ve madalyasını müdür Feyzioğlu'nun elinden aldı.

Özhan Canaydın adına verilen spor ödüllerinin de sahiplerine takdim edildiği etkinlik, geleneksel hale getirilen "Pilav Günü" yemeği ve 1968 dönemi mezunlarının toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Mekteb-i Sultani 1481, onun devamı olan Galatasaray Lisesi ise 1868 yılında kuruldu.

02-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş