Arama sonuçları

Galatasaray Üniversitesi’nde restorasyon var

Galatasaray Üniversitesi’nde restorasyon var

22 Ocak 2013 yılında çıkan yangınla tahrip olup, kullanılamaz hale gelen Galatasaray Üniversitesi’nin Tevfik Efendi Sahil Sarayı olarak da bilinen 145 yıllık tarihi binası için sonunda restorasyon çalışmaları başlıyor. Galatasaray Üniversitesi’nin restorasyon işlerini protokelle devrettiği Galatasaray Eğitim Vakfı (GEV) duyuru yayımladı. 

Buna göre restorasyonun birinci etabı için 25 Mayıs 2016 tarihinde Gürsoy Grup Restorasyon San. Tic. A Ş. ile sözleşme imzalandı. 31 Mayıs 2016 tarihinde ise 8 ay sürecek birinci etap için restorasyon çalışmaları başladı. 

Mimarlığını Sinan Genim’in yaptığı projede yanan bina I. Grup Kültür Varlığı statüsünde olduğundan tadilat için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu onaylaması gerekiyordu. İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun daha önce onay vermediği proje yapılan düzenlemelerin ardından 14 Ocak 2016 tarihinde onay aldı. 

İLK ETAP 8 AYDA TAMAMLANACAK
Bu onayın ardından 25 Mayıs 2016 tarihinde ise restorasyonu üstlenen firma ile sözleşme imzalandı ve restorasyon 31 Mayıs 2016 tarihinde başladı. İlk etabı 8 ay sürecek restorasyon 20 ayda tamamlanacak. 
Çırağan Sarayı'nın müştemilatı olan yanan tarihi bine 1871 yılında Sultan Abdülaziz döneminde, Çırağan Sarayı’nı tasarlayan mimar Balyanlar ailesine mensup Sarkis Balyan tarafından inşa edilmişti. 1930’da Galatasaray Lisesi’ne verilen ve önceleri ilkokul binası olarak düşünülen tarihi bina, 1968’den itibaren Galatasaray Lisesi’nin kız bölümü dersliği ve yatakhanesi olarak kullanıldı, 1992 yılından bugüne kadar da Galatasaray Üniversitesi’ne tahsis edildi.

Şule YILMAZ
info@pervinkaplan.com
pervinkaplanblog@gmail.com 

 

07-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş