Arama sonuçları

Gençler salgında insan haklarını tartıştı

Gençler salgında insan haklarını tartıştı

Gençler salgında insan haklarını tartıştı. İstanbul Liseleri Felsefe Kulüpleri Platformu’nun (İLFKP) etkinlikleri kapsamında düzenlenen İnsan Hakları Günü etkinliğinde gençler salgın döneminde insan hakları konusunu ele aldı. Etkinlik, 2017’den bu yana Hisar Okulları’nda düzenleniyor. Bu yıl da okulun Sosyal Bilimler Bölümü öğretmenleri liderliğinde okulun öğrencileri tarafından organize edilen etkinliğe Çin, Umman ve Yunanistan ile Türkiye’den okullar katıldı.

Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’nin ve Lise Müdürü Okan Uzelli’nin açılış konuşmalarıyla başlayan etkinliğin bu yıl teması “Pandemi ve İnsan Hakları” oldu.

Etkinliğin açılışını  Kuçuradi yaptı ve şunları dile getirdi:

GENÇLER SALGINDA İNSAN HAKLARINI TARTIŞTI

“Bir kavram içeriği bulanık olduğu halde, herkes bu kavramı bildiğini sanınca tehlikeli olur. İnsan hakları da bu kavramlardan biridir. Bazı devletlerin Covid-19 ile savaşma yolu olarak deneyip vazgeçtikleri "sürü bağışıklığı” sağlık hakkının ihlali olduğu gibi, birçok vakada yaşam ihlalidir. Temel insan haklarını tanımlarken ölçütümüz insanlık olarak başardıklarımıza bakarak edindiğimiz, insanın yapısal olanaklarına ilişkin sistematik bilgi ve bu olanakların gerçekleşebilmesini sağlayan koşulların bilgisi olmalıdır. Bu olanakların bugün nasıl köreltildiğini görmekle desteklenen bu bilgi bize ayırt edebilmemiz için gerekli ölçütü sağladığı gibi temel hakların özünün gereklerini daha açık görmemiz için de bir yol açar. 

İnsan hakları kişi haklarıdır ama bütün kişi hakları insan hakları değildir, çünkü kişi haklarının bir kısmı bazı değişken koşullarla ilgilidir. Ben insan hakları terimini; insanın doğal olanaklarıyla doğrudan doğruya ilgili olan ve bu olanakların geliştirilmesi için gerekli olan ön koşullar için kullanıyorum. Sağlık, eğitim, çalışma hakları bu ön koşullara örnektir.  Bu haklara saygı, etik bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel özgürlükler kişi haklarının yasal güvenceleridir. Bu haklara saygı gösterilmediği yerde güvensizlik egemendir.”

 

04-01-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş