Arama sonuçları

Özel okullarda ücret artacak mı?

Özel okullarda ücret artacak mı?

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Cem Gülan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrasındaki OHAL Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname kapsamında yaklaşık bin özel okulun kapatılmasının özel okul ücretlerinde bir artışa neden olmayacağını bildirdi.

Cem Gülan, Türkiye'de yaklaşık 8 bin 250 özel okul bulunduğunu belirterek, soruşturma kapsamında kapanan yaklaşık bin özel okulun sayısal bazda 8'de bir azalmaya neden olduğunu söyledi. 

Gerek okul gerekse öğrenci sayısı açısından özel okullaşma oranlarında yüzde 10-15 azalma yaşandığını, bu öğrencilerin başka özel okullara gitmesi durumunda öğrenci sayısı açısından daralmanın düşük olmasının beklendiğini kaydeden Gülan, özel okullarda yaklaşık 1 milyon 150 bin öğrencinin bulunduğunu, bu öğrencilerin yaklaşık 135 bininin kapanan okullardan ayrıldığını bildirdi.

Toplam okullaşma oranı içinde özel okul payının öğrenci sayısı açısından yüzde 7,5 civarında bulunduğunu belirten Gülan, okulları kapanan öğrencilerin devlet okullarına geçebileceğini hatırlatırken, "Bu öğrencilerin tümü resmi okullara gitse bile sınıf mevcutları genel ortalamada yarım öğrenci bile artmaz." ifadesini kullandı.

VELİLER ÖZEL OKUL TRAVMASI YAŞADILAR
TÖZOK Başkanı Gülan, bazı velilerin FETÖ'nün okullarına bilinçsizce gittiğini düşünmek istediğini dile getirerek, "Durum böyle olsa dahi bu veliler bir özel okul travması yaşadılar ve etkilendiler. Bunlara rağmen bu okullara yatırılan paralar bir şekilde veliye geri dönerse yarıdan fazlasının özel okullara yöneleceğini düşünmekteyim. Ancak veliler paralarını geri alamazsa özel okula gidişin yarının altında olacağı kanaatindeyim." diye konuştu.

Gülan, FETÖ'nün okullarının kapatılmasının, özel okul ücretlerinde herhangi bir artışa neden olmayacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "2016-2017 yılı özel okul ücretlerinin en son ilan tarihi darbe girişimi öncesindeki bir tarih olan 31 Mayıs'tı ve okullar ücretlerini ilan ettiler. Okullar ilan ettikleri ücreti bir yıl değiştiremeyecekleri gibi, bir yıl sonrasında da yeni yıl ücretlerini ilan ettikleri bu ücretlere enflasyon oranı civarında artış uygulayarak belirleyebilirler. Yani okul ücretleri bu olaylara bağlı olarak değişmez."

Son 3 yılda özel okullara yatırım teşviki, velilere eğitim-öğretim desteği verilmesi ve dershanelerin temel liseye dönüşmesi sonucu özel okul ve öğrenci sayısında yüzde 100 artış yaşandığını ifade eden Gülan, sektörde okul sayısı artışına paralel olarak ciddi bir rekabet yaşanması nedeniyle yeni bir teşvik paketi açıklanmaması durumunda kısa vadede kayda değer bir büyümenin beklenmemesi gerektiğini kaydetti. 

AÇIK KISA SÜREDE KAPATILACAK
Mektebim Okulları kurucusu Ümit Kalko da FETÖ'nün okullarının kapatılmasıyla öğrenci ve velilerin okul arayışına girdiğini, darbe girişimi sonrası ortaya çıkan tabloya bakıldığında eğitim sektöründe önemli değişiklikler olduğunu ve olmaya devam etmesini öngördüklerini söyledi. 

Kalko, "Bu okulların kapatılmasından doğan açığı kısa sürede vatanını, milletini seven, gerçekten eğitimden kazandığını eğitime yatırarak faaliyetlerine devam eden okullar kapatacaktır. Zaman içerisinde arz talep dengesi oturacak ve sektör gelişim göstermeye devam edecektir. Bu bir süreç gerektirmektedir." diye konuştu. 

Kapatılan özel okullarla birlikte bu kurumlarda okuyan öğrencilerin hızlıca okul arayışı içerisine girdiğini belirten Kalko, şunları kaydetti: "Devletimiz bu konuda gerekli önlemleri alıyor. Hiçbir çocuğumuz mağdur edilmeyecektir. Öğrenciler, devletin tayin etmiş olduğu okullara ya da istedikleri herhangi bir özel okula kayıt yaptırabilirler. Türkiye geneline baktığımızda özel okulların tam kapasiteyle çalışmadığını görüyoruz. Bu süreçte herhangi bir kontenjan sıkıntısı yaşanmayacaktır. Yani kapatılan okullarda okuyan öğrenciler, ister devlet okullarına isterlerse de özel okullara rahatlıkla kayıt yaptırabilirler. Özel eğitim kurumları olarak kapatılan okullardan gelecek çocuklarımızı mağdur etmemek için gerekli desteği sağlayacağız." 

Kalko, yaşanan süreç nedeniyle okul fiyatlarında herhangi bir artış olmayacağını, kapatılan özel okullardan devlet okullarına devam edecek öğrenciler dışında, özel okullara nakil yapacak öğrencilerin varolan kurumların doluluk oranlarını artıracağını söyledi. 

Diğer özel okul yetkilileri de yine FETÖ'nün okullarının kapatılmasından dolayı özel okul ücretlerinde herhangi bir artış olmayacağını vurgularken, son yıllarda özel okul sektöründe hareketlenme yaşandığını, bunun devam etmesini öngördüklerini belirtti.

Bu blog AA abonesidir.

18-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş