Arama sonuçları

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri nereye yerleştirilecek?

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri nereye yerleştirilecek?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından YÖK bünyesinde üniversitelerdeki sürece ilişkin görevden almalar ve soruşturmalarla ilgili süreçleri koordine etmek amacıyla OHAL Komisyonu oluşturulduğu açıklandı. YÖK tarafından  OHAL kapsamında kapatılan üniversiteler ve hakkında işlem başlatılan akademik ve idari personel ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:                    

KAPATILAN ÜNİVERSİTELERDE 65 BİN ÖĞRENCİ VAR: Kapatılan 15 üniversitede toplam 65 bin 216 öğrenci eğitim görüyor. Bu üniversitelerde 2016 kontenjan sayısı ise 9 bin 418’i lisans, 4 bin 3’ü önlisans ve 160’ı özel yetenek olmak üzere toplam 13 bin 311. 

ÖĞRENCİLERİ NE OLACAK: 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 15 yükseköğretim kurumu kapatılmış, bu yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin Yükseköğretim Kurulu tarafından Devlet üniversitelerine vveya vakıf üniversitelerine yerleştirileceği, bu şekilde yerleştirilen öğrencilerin, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri yerleştirileceği üniversiteye devam edecekleri hükme bağlanmış; bu kararların uygulanması hususunda Yükseköğretim Kurulu görevli il ve yetkili kılınmıştır. 

28.07.2016 tarihinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Genel Kurulunda, 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan üniversitelerin öğrencilerin hangi üniversitelere yerleştirileceği hususu ile uygulamaya yönelik usul ve esaslar görülmüş ve karar başlanmıştır. Bu çerçevede, kapatılmıuş olan yükseköğretim kurumlarından:

-İpek Üniversitesi öğrencileri Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine, 

-Bursa Orhangazi Üniversitesi öğrencileri Bursa Teknik Üniversitesine,

-Canik Başarı Üniversitesi öğrencileri Ondokuz Mayıs Üniversitesine,

-Selahaddin Eyyubi Üniversitesi öğrencileri Dicle Üniversitesine,

-Melikşah Üniversitesi öğrencileri Erciyes Üniversitesine,

-Mevlana Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri Necmettin Erbakan Üniversitesine,

-Mevlana Üniversitesinin diğer bölümlerdeki öğrencileri Selçuk Üniversitesine,

-Şifa Üniversitesi öğrencileri Ege Üniversitesine, Turgut Özal Üniversitesi öğrencileri Yıldırım Beyazıt Üniversitesine,

-Zirve Üniversitesi öğrencileri Gaziantep Üniversitesine, İzmir Üniversitesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesine,

-Murat Hüdavendigar Üniversitesi öğrencileri İstanbul Üniversitesine,

-Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesine,

-Gediz Üniversitesinin diğer bölümlerdeki öğrencileri İzmir Katip Çelebi Üniversitesine,

-Süleyman Şah Üniversitesi öğrencileri İstanbul Medeniyet Üniversitesine,   

- Fatih Üniversitesi öğrencileri Tıp Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu dışındaki Programlar için İstanbul Üniversitesine,

-Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri Bezmialem Vakıf Üniversitesine yerleştirilecek.  

ÖĞRENCİLER YATAY GEÇİŞ YAPABİLECEK

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri, YÖK tarafından yapılan bu yerleştirme dışında, diğer devlet veya vakıf üniversitelerine yatay geçiş yapabilecek.

Bu öğrencilerin diplomaları, yerleştirildikleri üniversiteler tarafından verilecek. Diploma eki ve transkriptlerinde önceki yükseköğretim kurumlarında almış oldukları dersler belirtilecek.

DEVLET OLSA DA ÜCRET ÖDEYECEKLER

OHAL kapsamında kapatılan vakıf üniversitelerinin öğrencileri yerleştirildikleri üniversiteler devlet üniversiteleri de olsa ücret ödemeye devam edecekler. Bu durum kararnamede şöyle yer alıyor: 
"Kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu tarafından Devlet üniversitelerine veya vakıf üniversitelerine yerleştirilir. Bu şekilde yerleştirilen öğrenciler, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri ilgili üniversiteye ödemeye devam ederler."

TABAN PUAN DİKKATE ALINMADI

Kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin yerleştirme işlemlerinde taban puan dikkate alınmadı. Dikkate alınan kriter "aynı il" oldu. Bu öğrencilerin yerleştirildikleri üniversitelere "tüm hakları saklı" olarak yerleştirildikleri vurgulandı. Bu durumda burslu okuyan öğrencilerin bursları sürecek. Örneğin yüzde 50 burslu okuyan öğrencinin bursu sürecek. Üniversiteler bu öğrencilerin yerleştirmeleriyle ilgili karşılaştıkları tüm sorunları YÖK'e aktaracak ve çözüm bulunacak.

KAÇ AKADEMİSYENE İŞLEM BAŞLADI?

YÖK, üniversitelerde FETÖ/PYD terör örgütüne ilişkin soruşturmaları yakından takip etmek amacıyla OHAL komisyonu oluşturulduğunu açıkladı. YÖK'ten yapılan açıklamada "Yükseköğretim Kurulu olarak üniversitelerimizi FETÖ/PYD terör örgütünden tamamen temizleyeceğiz" denildi. 

Açıklamada, üniversitelerde sürece ilişkin görevden almalar ve soruşturmalarla ilgili süreçlerin koordine edilerek, yakından takip edildiği belirtildi. YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er'in verdiği bilgiler şöyle: 

DEVLET'TE 440 PROFESÖR: Dün (28 Temmuz 2016) itibarıyla devlet üniversitelerinde 440'ı profesör, 525'i doçent, 654'ü yardımcı doçent olmak üzere toplam 2 bin 239 akademik personel ile 654 idari personel, vakıf üniversitelerimizde ise 79'u akademik, 18'i idari olmak üzere toplam 97 personel hakkında işlem başlatılmış ve yürümektedir. 

ÜNİVERSİTELER İLK GÜN TEPKİ GÖSTERDİ: Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminin ardından demokrasinin en önemli savunucularından olan üniversitelerimiz "gün, demokrasiye sahip çıkma günüdür" başlıklı ortak açıklamayla ilk tepkilerini ortaya koydu. Bu yapıdaki insanların ayıklanmasını istiyoruz. 

DEKANLARIN İSTİFASI: Önce üniversitelerden, dekanların güven tazelemeleri için istifalarını istedik. Sevindirici olan, üniversitelerimizin tümünün, çok kısa süre içinde bu talebimize olumlu cevap vermiş olmasıdır. Burada şunu da ifade etmek isteriz ki bu durum, bu dekanlarımızın hepsinin zan altında bulunduğunu göstermez. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Olağanüstü bazı tedbirlerin akademi dünyamızca makul karşılanmasını bekliyoruz.Yükseköğretim sisteminin her kademesinde, bu yapıdaki insanların ayıklanmasını istiyoruz. Atamaları YÖK tarafından yapılan dekanlar dışında kalan akademik ve idari personelle ilgili çalışmalar YÖK'ün katkı ve yönlendirmeleriyle üniversitelerimizce yürütülmektedir. Yönetimde herhangi bir zafiyet oluşmaması için rektörlerimiz tarafından önerilen dekan vekaletleri de çok hızlı biçimde gerçekleştirilmektedir. 

YURTDIŞI İKİ GÜN DURDU: Yurtdışı akademik görevlendirmelerle ilgili olarak, bu görevlendirmeler, iki gün süresince durdurulmuştu, daha sonra rektörlerimizin sorumluluğunda gerekçeleri dikkatle incelenerek bu kısıtlamalar da kaldırıldı.

AVRUPA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ: Türkiye yurtdışında haksız bir suçlamayla karşı karşıya kaldı, darbe girişimi yok sayıldı. Buna yurt dışı akademik camialar da dahil. Avrupa Üniversiteler Birliği de dahil ilgili oldukları tüm kurum ve kuruluşlarla temasa geçip, onları aydınlatmaya çalışıyoruz. Gelecek günlerde bu kurumlara heyetler gönderilecek. 

17 ÜNİVERSİTEDE ERTELENEN REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ: Seçimlerin yapılmaması üniversitelerimizde sıkıntıya yol açmamakta. 

TAMAMIYLA TEMİZLEYECEĞİZ: Akademik personelle ilgili işlemler, üniversitelerimizde başlatılmış olan işlemlerin tamamlanmasından sonra kısa süre içinde YÖK'te idari personelle ilgili işlemler ise 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre ilgili üniversitelerde sonuçlandırılacaktır. Bu bağlamda bazı üniversitelerin rektörleri de açığa alındı. Kamuoyunun şundan emin olmasını istiyoruz, Yükseköğretim Kurulu olarak üniversitelerimizi FETÖ/PDY terör örgütünden tamamıyla temizleyeceğiz, bundan kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Önümüzdeki günlerde bu konuda tekrar sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz." dedi.Prof. Dr. Er, 17 üniversitede rektörlük seçimlerinin ertelendiğini ifade ederek, "Şu süreçte seçim yapılabilmesi için uygun zeminin olmadığını düşünüyoruz. Seçimler maniple edilebilir. Seçimlerin yapılmaması üniversitelerimizde herhangi bir sıkıntıya yol açmamaktadır. Bu üniversitelerimizdeki rektörlerimiz görevlerinin başlarındadırlar, onların görev süreleri eylül ayında sona erecektir.

 

Bu blog AA abonesidir.

 

29-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş