Arama sonuçları

Gençlere Avrupa’yı ücretsiz gezme fırsatı: Eğer vize alabilirlerse

Gençlere Avrupa’yı ücretsiz gezme fırsatı: Eğer vize alabilirlerse

Avrupa Birliği (AB), "DiscoverEU" projesi kapsamında 2004 doğumlu gençlere ücretsiz seyahat imkanı verecek. BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Avrupa Birliği ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu "Erasmus+" programı kapsamındaki ülkelerde yaşayan adaylar önümüzdeki aydan itibaren ücretsiz tur için başvurabilecek.

KURA SONUCU BELİRLENECEK

Başvuranlar arsında yapılacak çekiliş sonucu 35 bin genç, tren veya diğer sürdürülebilir ulaşım araçlarıyla en fazla bir ay boyunca bütün Avrupa'yı keşfetme fırsatına sahip olacak.

AB 2022’yi Avrupa Gençlik Yılı ilan etmişti. Bu proje ile gençlerin yeni kültürler keşfetmeleri ve yeni dostluk bağları kurmalarının sağlanması amaçlanıyor.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Ücretsiz seyahat için başvurular Avrupa Gençlik Portalı üzerinden yapılabilecek. 11 Ekim’de açılacak başvuru dönemi 25 Ekim’de sonlanacak. DiscoverEU ücretsiz seyahat projesine, AB ülkeleri ile Türkiye, İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç ve Sırbistan gibi "Erasmus+" programı kapsamındaki üçüncü ülkelerden birinde yaşayan 18 yaşındaki gençler başvurabilecek.

35 BİN GENCE ÜCRETSİZ YOLCULUK

Seyahat hakkı elde edecek 35 bin gence, ücretsiz yolculuk bileti ile ziyaret edilecek ülkelerde yemek, konaklama, kültür, spor ve diğer hizmetler için indirim kartı verilecek. AB Komisyonu'nun gençlikten sorumlu üyesi Mariya Gabriel, Avrupa Gençlik Yılı nedeniyle ikinci kez düzenlenecek DiscoverEU ücretsiz seyahat projesinin, kültür alışverişine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Gabriel, "Kültür alışverişi, bugün hiç olmadığından daha önemli" dedi.

 

14-09-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş