Arama sonuçları

Her genç bir Jobs, Sancar, Erdoğan olabilir

Her genç bir Jobs, Sancar, Erdoğan olabilir

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Her bir insanımız, her bir çocuğumuz ve gencimiz bizim için büyük bir önem taşıyor. Her bir arkadaşımız, yarın bir Aziz Sancar olabilir, bir Steve Jobs olabilir, bir Recep Tayyip Erdoğan olabilir" dedi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) akademi̇k yıl açılışına katılan Bakan Özlü, KBÜ 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, iki gün önce, Türkiye'de bir ilk yaşandığını ve Cumhurbaşkanlığı Külliye'sinde bütün üniversitelerin katılımıyla ortak bir akademik yıl açılışı gerçekleştirdiklerini, bununla birlikte, her üniversitenin bünyesinde de akademik yıl açılışları gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu ilk derste "Teknoloji Geliştirmede Üniversitelerin Rolü" başlığını tercih ettiklerinden bahseden Özlü, "79 milyon nüfusumuz var. Nüfusumuzun hemen hemen yarısı 30 yaşın altındadır. Demografik yapısı bu şekilde olan bir ülkenin bir numaralı gündem maddesi eğitim olmalıdır." diye konuştu.

Özlü, eğitimin aynı torna tezgahından çıkmış tek tip insan yetiştirme olmadığını belirten Özlü, şöyle devam etti:

"Her insanın kendini keşfetmesi, kendiyle tanışmasıdır. Eğitim, vatandaş yetiştirmek değildir, insan yetiştirmektir. Eğitim, hakim ideolojiyi gençlere aşılama vasıtası değildir. İnsanların bir şahsiyet sahibi olarak yetişmelerinin ve kendi tercihleriyle hayatlarını ve düşüncelerini şekillendirebilmelerinin aracıdır. Bu noktada öğretmenlerimize, hocalarımıza çok büyük bir sorumluluk düştüğüne inanıyorum. Geleneksel anlamda mevcut olan alim-talebe ilişkisini bugüne taşıyabilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Her bir insanımız, her bir çocuğumuz ve gencimiz bizim için büyük bir önem taşıyor. Her bir arkadaşımız, yarın bir Aziz Sancar olabilir, bir Steve Jobs olabilir, bir Recep Tayyip Erdoğan olabilir."

Bu blog AA abonesidir

 

20-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş