Arama sonuçları

Her ilde okul öncesi, ilkokul ile 8 ve 12'ler yüz yüze eğitime geçecek

Her ilde okul öncesi, ilkokul ile 8 ve 12'ler yüz yüze eğitime geçecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yüz yüze eğitim başta olmak üzere merakla beklenen "yeni normalleşme" ile ilgili açıklama yaptı. Tüm ülkede okul öncesi, ilkokul ile 8'ler ve 12'ler yüz yüze eğitime geçecek. Liselerde yüz yüze sınavlara ise iptal yok. Liselerde yüz yüze sınavlar 8 Mart'tan itibaren yapılmaya başlanacak. Yüksek riskli illerde liseler açılmayacak, öğrenciler sadece sınav için okula gidecek.

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

OKUL ÖNCESİ, 8 VE 12'LERE YÜZ YÜZE EĞİTİM

Okullar Türkiye genelindeki okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokul, 8 ve 12’lerde eğitim ve öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır. Çok riskli illerde sadece liselerde yüz yüze sınavlar yapılacak. Ama bu illerde de okul öncesi, ilkokul, 8 ve 12'ler yüz yüze eğitime gidecek.

KONTROLLÜ NORMALLEŞTİRMEYİ BAŞLATIYORUZ

Bugün yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Tedbirlerin sıkılaşkırılması da gevşetilmesi de salgının seyriyle ilgilidir. Türkiye pekçok devlete nazaran cografi alan ve nüfus olduğu için adımları kademeli atmak zorunda. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illeri sınıflandırdı. İller 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak.

HER HAFTA İLLERİN RENKLERİ BELİRLENECEK

Her hafta risk durumuna göre illerin renkleri yeniden tespit edilecek. Ayrıca her iki haftada bir de normalleşme uygulaması güncellenecek. Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımız bu güncellemeye göre uygulamayı gözden geçirecek ve yeni düzenlemelere gidecektir. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek. Vatandaşlarımız günlük hayatlarının her anında 'temizlik, maske ve mesafe' diye özetlediğimiz salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacaklar. Aksi bir durumda yani salgının artış eğilimine girdiği yerlerde kısıtlamalar tekrar genişletilebilecek. Bir başka ifadeyle her ilimiz salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendisi belirleyecek." 

Vatandaşlar temizlik, maske ve mesafeye ne kadar uyarlarsa illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacaklar. Salgın artınca kısıtlamalar genişletebilir. Her il salgın adımlarının nasıl uygulanacağını kendisi belirleyecek.

HAFTA SONU KISITLAMASI

Buna göre, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Ülkemizin tamamında süren 21.00 ile 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.

OKULLAR NASIL AÇILACAK?

Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim-öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır. 

RESTORAN VE KAFELER

Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında, Türkiye genelinde faaliyetlerini 07.00 ile 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürebileceklerdir. Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli illerimizde 09.00 ile 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

KAMUNUN ÇALIŞMA SAATLERİ NORMALE DÖNECEK

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir. Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır.

NİKAHLARA KAÇ KİŞİ KATILACAK?

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecektir. Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir. 

Diğer hususlardaki uygulamaların nasıl olacağı daha önce de belirttiğim gibi valiliklerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımız tarafından belirlenecektir. Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında Kontrollü Normalleşme sürecini tamamlamaktır. Tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili denetimler de bu çerçevede daha sıkı ve kararlı şekilde yürütülecektir. Salgın boyunca her konuda öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi ve inşallah tamamen kaldırılması hususunda da aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum."

01-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş