Arama sonuçları

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak. Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi (HASAL) Türkiye'de hazırlık sınıfı olan 11 Anadolu lisesinden birisi.

İstanbul'da Üsküdar İlçesi'ndeki okul Koşuyolu'nda bulunuyor. 4 Haziran 1984’te 108 öğrenci eğitime başladı. Bugün okulda 726 öğrencinin öğrenim gördüğü okulda 48 öğretmen görev yapıyor. Okulda 22 derslik, 5 laboratuvar bulunuyor.  Bir spor kompleksi ile konferans salonu bulunuyor.

2014 yılında Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi de Proje Okul oldu. Bu okulun öğretmen ve yöneticileri artık sınavla değil, bakan oluru ile atanıyor.

İşte Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi (HASAL) ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

HÜSEYİN AVNİ SÖZEN ANADOLU LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile alacak.  Bu sınav Türkçe, Matematik, Fen, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılacak.  Sınav sonucunda Merkezi Sınav  Puanı (MSP) açıklanacak. Öğrenciler liseye bu puana göre yerleştirilecek.

LGS PUANI NASIL HESAPLANACAK?

LGS puanı hesaplanırken 6 dersten yapılan sınavın sonuçları dikkate alınacak. 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

OKUL NOTLARI ETKİLİ OLACAK MI?

Hayır. LGS puanı hesaplanırken yalnızca sınavın sonuçları dikkate alınacak. Bu sınav puanı hesaplamasında okul notlarının etkisi olmayacak.

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANACAK MI?

Evet. Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alan okullar listesinde yer aldığı için bu yerleştirmeler de merkezi yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak. Bunun için de tercih listesi hazırlayacaksınız, MEB bu listeye göre puan üstünlüğünü dikkate alarak okulun kontenjanı kadar öğrenci yerleştirecek.

ÖĞRETİM ŞEKLİ NEDİR?

Karma yani kız ve erkek öğrenci birlikte okuyor.

ÖĞRENİM DİLİ NEDİR?

Okul İngilizce eğitim veriyor.

HASAL TABAN PUANI NEDİR?

2017 yılı ilk yerleştirme taban puanı 494.4456 olmuştu. TEOG'a göre öğrenci almıştı ve bu puanının hesaplanmasında okul notlarının etkisi yüzde 30'du.

HAZIRLIK SINIFI VAR MI? 

Evet. Okul İngilizce eğitim veriyor ve bir yıl İngilizce okutuyor.

HANGİ YABANCI DİLLER ÖĞRETİYOR?

Eğitim dili İngilizce ama okulda Almanca eğitim de veriliyor. Hatta okulun Goethe Institut Istanbul ile eğitim işbirliği anlaşması bulunuyor. Almanya'daki okullar ile öğrenci değişim programı yapıyor.   

HASAL KONTENJANI NEDİR?

Okulun 2018-2019 öğretim yılı kontenjanı 180 olarak belirlendi.

YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Hayır. Okulda pansiyon bulunmuyor.

HÜSEYİN AVNİ SÖZEN ANADOLU LİSESİ ÜCRETLİ Mİ?

Hayır. Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi bir devlet okuludur ve öğrenim ücretsizdir.

HÜSEYİN AVNİ SÖZEN'İN ÖZELLİĞİ NEDİR?

Okul dünyanın birçok ülkesinde sınavsız üniversiteye girme fırsatı sunan IB programına başvurdu. Bu başvurunun ilk aşaması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edildi. Şimdi merkezi İsviçre'de bulunan IB Organizasyonu'na başvuru için hazırlanıyor. IB programına başlamak için yeterlilik süreci tamamlandığında mezunlarına Uluslararası Bakalorya (IB) diploması da verecek.

 

10-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş