Arama sonuçları

İmam hatip liselerinin PISA 2018 başarısı ne oldu?

İmam hatip liselerinin PISA 2018 başarısı ne oldu?

İmam hatip liselerinin PISA 2018 başarısı ne oldu? PISA 2018 raporuna göre, sınavda Türkiye’yi temsil eden  15 yaş grubu öğrencilerin yüzde 43.7’si Anadolu lisesi, yüzde 31,1’i mesleki ve teknik Anadolu lisesi, yüzde 13.7’si Anadolu imam hatip lisesi olarak yer aldı.

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, çok programlı Anadolu liseleri ve Anadolu güzel sanatlar liselerinde eğitim alan öğrenciler Türkiye örnekleminin yüzde 11.2’sini oluşturdu.

İMAM HATİP LİSELERİNİN PISA 2018 BAŞARISI NE OLDU?

Fen liselerinin imam hatiplere her alanda yaklaşık 150 puan fark atması dikkat çekti. Rapora göre, birçok okul türünde ortalama puanlar artsa da okullar arası başarı farkları varlığını devam ettirdi. Fen liseleri ve sosyal bilimler liseleri, Türkiye ve OECD ortalamasının üzerinde yer aldı. Anadolu liselerinde eğitim alan öğrenciler, her üç alanda da imam hatip liseleri, mesleki ve teknik liselerinde eğitim alan öğrencilerden daha yüksek ortalamaları ile dikkat çekti. 

EN BAŞARILI LİSE TÜRLERİ

Okuma becerisi alanında en yüksek başarıyı 583.4 puanla fen liselerinde eğitim alan öğrenciler oluşturdu. Anadolu liselerinde eğitim alan öğrencilerin ortalama puanı 495, imam hatip liselerinde 444.8 olarak belirlendi. Sosyal bilimler liselerinde eğitim alan öğrenciler de okuma becerileri alanında 516.8 puanla fen liselerinden sonra en yüksek başarıyı elde etti. Anadolu lisesi, fen lisesi ve sosyal bilimler lisesinde eğitim alan öğrenciler bu alanda OECD ortalamasının üzerinde performans gösterdi. Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre imam hatipler, meslek lisesi ve çok programlı, liseler ise ortalamayı düşürdü.

Matematik alanında da en yüksek başarı 593.9 puan ortalaması ile fen lisesi öğrencilerinin oldu. Sosyal bilimler lisesi öğrencileri 490, Anadolu liselerinde eğitim alan öğrenciler de 484.9 puan ortalaması yaparken, imam hatip liselerindeki öğrenciler ise 425.8 puan ortalamasında kaldı. Fen lisesi ve sosyal bilimler lisesinde eğitim alan öğrenciler, matematik alanında OECD ortalamasının üzerinde performans gösterdi. Fen alanında da 584.9 puan ortalaması ile fen lisesi öğrencileri ilk sırada yer alırken, sosyal bilimler lisesi öğrencileri 512.7, Anadolu lisesi öğrencileri de 498.6 puan ortalaması yakaladı.

İmam hatip liseleri ise 446 puanda kaldı. Anadolu lisesi, fen lisesi ve sosyal bilimler lisesinde eğitim alan öğrenciler fen alanında OECD ortalamasının üzerinde performansları ile dikkat çekti.

KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI OLDU

Sonuçlara göre, okuma becerileri ve fen alanında, kız öğrenciler erkek öğrencilerden daha yüksek performans gösterdi. Matematik alanında ise erkek öğrencilerin ortalaması kız öğrencilerin üzerinde yer aldı. Düzeylerine göre sıralamada, en üst seviyede kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha fazla yer aldığı görüldü.

05-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş