Arama sonuçları

International English Language Testing System: IELTS

International English Language Testing System: IELTS

Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (International English Language Testing System-IELTS), İngilizcenin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce seviyelerini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve dünyanın en çok tercih edilen dil sınavı. Sınav British Council, IDP: IELTS Avustralya ve University of Cambridge uluslararası ortaklığıyla başlatıldı.

IELTS, 130’un üzerinde ülkede uygulanıyor ve  her yıl 2.2 milyondan fazla aday bu sınava giriyor. Sınav sonuçlarını aralarında üniversiteler, göçmen büroları, devlet daireleri, meslek kuruluşları ile uluslararası şirketlerin de yer aldığı tüm dünyada 9 binin üzerinde kuruluş kabul ediyor.

IELTS ile ilgili sorularımızı British Council Türkiye Sınavlar Birimi uzmanları yanıtladı. Sınav İngilizce seviyesini ölçmek isteyen herkese açık. Türkiye’de IELTS sonucu birçok üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve hazırlık atlamada kabul ediliyor.

SINAVIN İÇERİĞžİ NEDİR?

IELTS, okuma, dinleme, yazma, konuşma olmak üzere dört adet dil yeteneğini ölçer. Sınav bölümleri de bu başlıklardan oluşur. Sınavın “Akademik” ve “Genel Eğitim” olmak üzere iki modülü bulunuyor. Sınava başvururken bu modüllerden birini seçmeniz gerekiyor.

SINAV NE KADAR SÜRÜYOR?

Konuşma bölümü hariç testin toplam süresi 2 saat 45 dakika. Sınavlar tüm dünyada sabah saat dokuzda dinleme bölümü ile başlıyor. Öğlene kadar dinleme, okuma ve yazma bölümleri tamamlanıyor. Öğleden sonra yüz yüze konuşma bölümü başlıyor. Başvuru yoğunluğuna göre konuşma bölümü sınavdan önce veya sonraki günlerde de yapılabiliyor. Ama dinleme, okuma ve yazma için tarih değişmiyor.

SINAV NASIL UYGULANIYOR?

Sınavın dil yeterliğini ölçen diğer sınavlardan farkı bilgisayar ortamında değil, kağıt kalem kullanarak yapılması.  Ayrıca IELTS, İngilizce iletişim kurma becerinizi teke tek gerçekleştirilen bir konuşma sınavıyla ölçen, yaygın kabul görmüş tek İngilizce dil sınavı.

PUANLAMA NASIL YAPILIYOR?

Her bölüm için ayrı puan alırsınız ve  bu notların ortalaması genel sınav notunu oluşturur. Genel Puan (Overall Band Score) 1 ve 9 arasında tam veya yarım bant olarak raporlanır. 6.0-6.5 gibi. Sonuçlar adaylara Test Rapor Formu şeklinde sınav tarihinden sonraki 13. gün kargo ile gönderilir.  Sonuçları aynı zamanda  www.britishcouncil.org.tr adresinden de öğrenebilirsiniz. Sonuçları telefon, faks veya e-mail yolu ile almanız mümkün  değil.

PUANLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

Sınav sonuçlarını iki yıl süresince kullanabilirsiniz. Herhangi bir süre ya da sayı kısıtlaması olmadan sınavları tekrarlayabilirsiniz. Sınava kayıt için www.britishcouncil.org.tr  adresinden online başvuru yapmanız gerekiyor. Sınav başvurusu esnasında tüm iletişim e-mail yoluyla gerçekleştiriliyor.

ENGELLİLERE ÖZEL BİR UYGULAMA VAR MI?

Sınav için adaylarının herhangi bir engeli varsa örneğin, görme veya işitme güçlüğü veya disleksi gibi engellerden biri bulunuyorsa bu engelini kayıt sırasında bildirmesi durumunda özel düzenlemeler British Council tarafından sağlanır.

NASIL HAZIRLANABİLİRSİNİZ?

British Council adayların IELTS sınavına hazırlanmaları için çeşitli kaynaklar ve uzman desteği sunuyor.  Ücretsiz sınav günü videolarından, sınavda başarının ipuçlarına kadar detaylı bilgiye British Council Turkey (www.britishcouncil.org.tr) ve Take IELTS http://www.britishcouncil.org/takeielts web sitesinden ulaşılabilirsiniz. Sitede öğrencilerini sınava hazırlayan öğretmenler için de kaynak materyalleri bulunuyor.

SINAV ÜCRETİ NEDİR?

British Council tarafından 2017 yılı için belirlenen ücret 575 TL.  Başvuruların online gerçekleştirilebilmesi için sınav ücretinin bankaya ödenmesi gerekir.

SINAV YERİ NASIL BELİRLENİYOR?

Sınav büyük oteller gibi sınava uygun mekânlarda gerçekleştirildiği gibi, çeşitli kurumlarla yer sağlama konularında işbirliği yapılıyor.  Ancak British Council her zaman, sınavın gerçekleştiği tüm mekânlarda ve sınav sürecinin tüm aşamalarında kontrolü ve yönetimi elinde bulunduruyor. 

YDS DENKLİĞžİ VAR MI?

Bir süre önce ÖSYM bir karar aldı ve IELTS’in Yabancı Dil Sınavı (YDS) denkliğini kaldırdı. Ancak British Council Türkiye tekrar denklik tablosuna girmek için girişimlerini sürdürüyor.

Sınav tarihleri ve yerleriyle ilgili bilgilerie British Council Turkiye www.britishcouncil.org.tr  adresinden ulaşabilirsiniz. Sınav Türkiye’de British Council tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve  Adana olmak üzere 5 kentte düzenleniyor.

Fotoğraf: British Council Türkiye

29-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş