Arama sonuçları

İstanbul Erkek çift diploma ile mezun ediyor

İstanbul Erkek çift diploma ile mezun ediyor

İSTANBUL (ERKEK) LİSESİ

İl: İstanbul

İlçe: Fatih

Yabancı Dil: Almanca

Öğretim ŞekliKarma

Pansiyon: Yok

Kontenjan: 180 

2016 Yüzdelik Dilimi (EYP): 0.01

2016 Yüzdelik Dilimi (EDP): 0.09

2017 ilk yerleştirme puanı498,1368

2017 ilk nakil puanı: 498,4573

2017 ikinci nakil puanı: 498,1108

2017 son nakil puanı: 499,6629

 

 
İstanbul Erkek, olarak tanınan İstanbul Lisesi Almanca eğitim veriyor ve bir yıl hazırlık okutuyor. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) puanı ile öğrenci alan İstanbul Lisesi’nin temelini Bahriye  emekli Yüzbaşısı Mehmet Nadir Bey’in 1884 yılında açtığı ilk Özel Okul olarak (Numune-i Terakki) oluşturur. Kısa sürede tanınan bu okulu 1896 yılında Maarif Nezareti (Milli Eğitim Bakanı) satın alarak, devletleştirdi. 1909 yılında adı İstanbul  Leyli İdadisi, 1910’da ise İstanbul Lisesi oldu. 1913 yılında adı İstanbul Sultanisi’ne çevrildi. Yine ilk, orta ve lise  kısımları  bulunan okulda Fransız lise müfredatı  uygulanıyordu.

41 ÖОRENCİSİ ÇANAKKALE’DE ޞEHİT OLDU

1912  yılında Okulun Beden Terbiyesi Öğretmeni  Ahmet  Robenson'un kurduğu izci teşkilatından 41 öğrenci Çanakkale Savaşları’na gönüllü  olarak  katıldı ve tümü şehit oldu. Adları Çanakkale Zafer Anıtı’na yazıldı. İstiklal  Savaşı’nda da  Sakarya  Muharebesi’ne  gönüllü  olarak katılan  izcilerin  tamamı bu  defa da “Gazi”  oldular.  Bu yüzden de Atatürk onlara “Sakarya’nın Çocukları” dedi. Bu hitap üzerine izciler isimlerini “Sakarya İzci Oymağı” olarak değiştirdi.

İKİLİ KÜLTÜR ANLAޞMASI VAR

1917  yılında  Almanca öğretime geçen okula Almanya’dan 22 öğretmen geldi ve dersler Almanca oldu. Cumhuriyet döneminde 1923’te adı  “İstanbul Erkek Lisesi" olan okul 1933’te bugünkü İstanbul Cağaloğlu’ndaki binasına Atatürk’ün direktifiyle yerleşti. 1934’te yatılı kısmı kaldırıldı, 1958 yılında tekrar  yatılı oldu. 1957 yılında Türkiye ve Federal  Almanya  Hükümetleri arasındaki Kültür Anlaşması  çerçevesinde  sağlanan öğretmen ve eğitim materyali ile Almanca öğretime başlanıldı. 1988’de 8 yıllık zorunlu ilköğretim uygulamasıyla orta kısmı kapatıldı. 1 yıl hazırlık 4 yıl lise öğrenimi veren 5 yıllık bir Anadolu Lisesi statüsünde devlet okulu. Okulda Abitur (Alman Eğitiminde Üniversiteye Giriş Sınavı ) ve Sprachdiplom (Alman Dil Diploması) sınavları uygulanıyor.

İstanbul (Erkek) Lisesi ile ilgili merak ettiğinizin soruların yanıtları şöyle:

İSTANBUL (ERKEK) LİSESİ’NE NASIL GİRİLİR?

İstanbul (Erkek) Lisesi, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirme Puanı’na (YEP) göre öğrenci alıyor.

TEOG PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

TEOG Yerleştirme Puanı hesaplaması Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından merkezi olarak 6 dersten yılda toplam 12 tane yapılan sınavların sonuçları ile öğrencinin 6.,7. ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının toplamı ile oluşturuluyor. TEOG Yerleştirme Puanı’nın oluşmasında 12 sınavın sonucu yüzde 70, üç yıllık okul notları da yüzde 30 oranında etki yapıyor.

TEOG TERCİH LİSTESİ HAZIRLANIYOR MU?

Evet. Okula girmek isteyenler TEOG tercih listesi hazırlıyor.  Okula öğrenci yerleştirmeleri merkezi olarak MEB tarafından puan üstünlüğüne göre yapılıyor.

İSTANBUL (ERKEK) LİSESİ'NİN TABAN PUANI NEDİR?

İstanbul (Erkek) Lisesi, Galatasaray Lisesi’nden sonra Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan devlet okulu. Okulun  2017 ilk yerleştirme taban puanı 498,1368 oldu. 

HAZIRLIK SINIFI VAR MI?

Evet. Lise Almanca eğitim veriyor ve bir yıl Almanca hazırlık okutuyor.

İSTANBUL (ERKEK) LİSESİ'NİN KONTENJANI NEDİR?

Kontenjanı 180.

OKULUN YÜZDELİK DİLİMİ NEDİR?

Okul 2015 yılında hazırlık sınıfına A grubu yerleştirmelerinde Türkiye yüzdelik diliminden 0.01'ten öğrenci aldı. 

İSTANBUL (ERKEK) LİSESİ'NE ÜCRET ÖDENİYOR MU?

Hayır. İstanbul (Erkek) Lisesi bir devlet okuludur ve öğretim ücretsizdir.

İSTANBUL (ERKEK) LİSESİ'NDE YABANCI DİL EОİTİMİ NASIL?

Okulda Almanca eğitim veriliyor. İkinci yabancı dil İngilizce. Hazırlık sınıfında 20 saat Almanca, 5 saat İngilizce dersleri veriliyor. 9. sınıftan itibaren İngilizce 5 saate çıkıyor. Fizik, kimya, biyoloji, geometri ve matematik derslerini Alman öğretmenler veriyor. Okulda 34 Alman öğretmen bulunuyor.

İSTANBUL (ERKEK) LİSESİ DİPLOMASININ ÖZELLİĞžİ NEDİR?

Okulda Abitur (Alman Eğitiminde Üniversiteye Giriş Sınavı ) ve Sprachdiplom (Alman Dil Diploması) sınavları uygulanıyor. Abitur diploması ile öğrenciler başta Almanya olmak üzere birçok üniversiteye sınava girmeden kabul ediliyor.

İSTANBUL (ERKEK) LİSESİ’NİN ÜNLÜ MEZUNLARI KİMDİR?

İstanbul (Erkek) Lisesi’nin ünlü mezunları arasında başbakanlar, siyasetçiler, sanatçılar ve bilim insanları yer alıyor. Bunlardan bazıları şöyle: İhsan Sabri Çağlıyangil, Fuat Köprülü, Necmettin Erbakan, Mesut Yılmaz, Osman Bölükbaşı, Burhan ApaydınSedat Aloğlu, Siyami Ersek, Tarık Zafer Tunaya, Feyyaz Berksoy, Acar Baltaş, Nurettin Sözen, Cahit Arf, Erol Evgin, Avni Dilligil, Münir Özkul,  Dr. Alaattin Yavaşça, Sadri Alışık, Orhan Boran, Levent Dönmez, Savaş Dinçel,  Şžerif Gören,Abdullah Kığılı, Fethi Evyap, Demir Kunter, Asım Kocabıyık, Sabri Ülker, Murat Ülker.

* İstanbul (Erkek) Lisesi web sayfasından yararlanılarak hazırlanmıştır.

Fotoğraf: İstanbul Erkek Liseliler Vakfı'ndan alınmıştır.

28-09-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş