Arama sonuçları

Jean Monnet ile Avrupa’da yüksek lisans yapın

Jean Monnet ile Avrupa’da yüksek lisans yapın

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye özgü oluşturduğu bir burs olan "Jean Monnet"  ile London School of Economics and Political Science (LSE), Cambridge, Oxford gibi üniversitelerin de aralarında bulunduğu  Avrupa'daki 60 üniversitede burslu olarak yüksek lisans yapma ve araştırma programlarına katılma şansınız var.

Bu bursun amacı Türkiye’nin AB’ye tam üyelik sürecinde AB ile ilgili uzmanlaşacak kişilerin yetiştirilmesi. 2015 yılında burs için 210 kişilik kontenjan ayrıldı. Bu yıl bursiyerlere ayrılan fon 28.8 milyon Euro.

İşte bu burs ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

BU BURSTAN KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Burstan, kamu sektörü çalışanları, özel sektör çalışanları, üniversite son sınıf öğrencileri, lisansüstü öğrencileri ile üniversitelerin akademik ve idari personeli de faydalanabiliyor. Bursun yüzde 60’ı kamu sektörüne, yüzde 30’u üniversitelere ve geri kalan yüzde 10’u da özel sektör çalışanlarına ayrılıyor.

BURSUN SÜRESİ NEDİR?

En az 3 en fazla 12 ay süreyle AB üyesi ülkelerdeki yüksek lisans ve araştırma programlarına katılabiliyorsunuz.

BURS NELERİ KAPSIYOR?

Jean Monnet bursu okul ücreti, konaklama, yaşam giderleri, vize ücreti, seyahat ücreti, kitap masrafları, sağlık giderleri, banka transfer ücretleri, yerel makamlara kayıt, vergi ve benzeri masrafları karşılıyor.

GERİ ÖDEMESİ VAR MI?

Bursun herhangi bir geri ödemesi veya zorunlu hizmeti bulunmuyor.

BAޞVURU ޞARTLARI NEDİR?

Özel sektör ve kamuda çalışan adayların lisans mezunu olması şartı aranırken, son sınıf öğrencileri dahil tüm adayların lisans not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.5 olması gerekiyor.

DİL YETERLİLİĞžİ ŞžARTI VAR MI?

Evet var. Başvurulan AB programının eğitim dilinde yeterlilik ispatı şartı var. Bunun için ilgili dil sınavlarına girilip yeterli puanların alınması gerekiyor.

JEAN MONNET BURSU İLE MBA YAPABİLİR MİYİM?

Hayır. Jean Monnet Burs Programı kapsamında MBA yapılamıyor.

AİLEMİZ İLE GİDERSEK EK ÖDENEK ALABİLİYOR MUYUZ?

Hayır. Burs programına ailesi ile birlikte gidecek olanlara ek bir ödenek verilmiyor.

ÜNİVERSİTE SON SINIFTAYIM, BAޞVURABİLİR MİYİM?

Evet. Üniversite son sınıf öğrencilerinin de bursa başvurma şansları var.

HANGİ ALANLARDA EОİTİM ALMAK GEREKİYOR?

Araştırmaların AB odaklı olması ön koşuldur. Program kapsamında ticaretten balıkçılığa, çevreden medyaya kadar yaklaşık 30 alanda eğitim alınabiliyor. En fazla tercih edilen alanlar şirketler hukuku, dış, güvenlik ve savunma politikaları ile mali hizmetler.  Tercih edilen ülkeler arasında ise ilk sırada İngiltere yer alırken bu ülkeyi Fransa, Hollanda, İtalya ve Belçika izliyor.

BURS İÇİN NEREYE BAޞVURMAK GEREKİYOR?

Avrupa Birliği Bakanlığı bünyesinde Jean Monnet Burs Programı ile ilgili bir birim oluşturulmuş durumda. Bu birime başvurabilirsiniz, Ulusal Ajans sayfasından da başvuru yapabilirsiniz.

24-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş